Reklama

Radio Plus powodzianom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23 sierpnia w Rawie Mazowieckiej odbył się koncert charytatywny na rzecz powodzian. Podczas koncertu wystąpili: Norbi, Sylwia Wiśniewska, Magda Femme, oraz zespoły: HA-DWA-O, Łzy i Stauros.

Patronat nad koncertami objęło Radio Plus, przy współpracy z: Urzędem Miasta, Caritas Diecezji Łowickiej, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej. Całkowity dochód z imprezy został przekazany powodzianom.

Dlaczego nie my...?

Koncert w Rawie Mazowieckiej odbył się na scenie nad Zalewem Tartar. Poprowadził go dziennikarz Radia Plus "Między Łodzią a Warszawą" - Mariusz Kozłowski - główny pomysłodawca imprezy.

Jego współpracownik, również dziennikarz Plusa z Rawy, tak wspomina moment pojawienia się pomysłu na tę formę pomocy powodzianom: " Siedząc w studiu na początku sierpnia, rozmawialiśmy sobie o powodzi, o pomocy organizowanej przez władze miasta, starostwo. I wtedy Mariusz rzucił hasło: ´A dlaczego my nie mielibyśmy czegoś zrobić dla powodzian? Nie poradzimy sobie?´".

I jasne, że sobie poradzili! Najpierw uzyskali zgodę dyrektora Radia Plus "Między Łodzią a Warszawą" ks. Bogumiła Karpa. Nie było to trudne, bo jego zdaniem "każdy sposób pomocy powodzianom jest dobry. Na antenie robiliśmy licytację, informowaliśmy o wszelkich akcjach, organizowanych przez różne instytucje, które miały na celu pomóc ludziom skrzywdzonym przez los. Teraz organizujemy koncert. Wiele serc łączy się, żeby podać pomocną dłoń powodzianom!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele serc...

Organizacją koncertu zajął zatem się rawski oddział Plusa, przy dużej pomocy "centrali" w Łowiczu, która załatwiała wszelkie urzędowe pozwolenia. Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach udostępniło nieodpłatnie sprzęt nagłaśniający.

Szybko nawiązano także współpracę z Urzędem Miasta, OSiR-em i MOPS-em. Burmistrz Rawy Mazowieckiej, Maciej Wiśniewski, tak wspomina te chwile: "Podjęliśmy pomysł koncertu, bo to ważna inicjatywa. Zbiórka pieniędzy przez konta MOPS-u nie wystarczy, a koncerty tego typu bardziej docierają do ludzi. Koncert doszedł do skutku dzięki współpracy wszystkich instytucji miejskich, Straży Miejskiej, Pożarnej, Policji" .

W MOPS-ie i pod kościołami - z błogosławieństwem proboszczów, ks. prał. Mieczysława Iwanickiego i o. Tomasza Urbańskiego - można było nabyć cegiełki o wartości 15 zł. W kwestę włączyli się harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" i wolontariusze.

Mając takie poparcie i zaplecze, dziennikarzom pozostawało już tylko zaprosić do Rawy artystów. "Zaczęliśmy dzwonić do największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej - mówi Marcin Kępa. - 80% zespołów i wykonawców, z którymi się skontaktowaliśmy, bez żadnego problemu zgodziło się na przyjazd do Rawy. Nie możemy im oczywiście zapłacić za występ. Urząd Miasta finansuje ich dojazd, a nocleg i posiłki mają zagwarantowane w Hotelu ´Tartar´ na terenie OSiR-u".

Koncert

Na koncert - w piękny i jeszcze ciepły sierpniowy wieczór - przybyło kilka tysięcy mieszkańców Rawy i okolic. Przede wszystkim młodzież, ale także całe rodziny z dziećmi, osoby starsze - każdy, kto chciał wspomóc powodzian. Taki zresztą napis widniał na scenie: Rawa powodzianom".

Wśród ludzi krążyło kilkanaście dwuosobowych zespołów wolontariuszy z identyfikatorami, pracowników MOPS-u, Stowarzyszenia Abstynenckiego "Szansa", harcerzy i wolontariuszy z Caritas, zbierających pieniądze do puszek. Było także czynne stanowisko, przy którym można było kupić ostatnie z 800 cegiełek. O ile zespoły kwestujące zeszły z placu po zapadnięciu zmroku, to sprzedaż cegiełek trwała nieustannie, pod czujną opieką policji, straży i ochroniarzy z firmy "Selen".

Pracownicy Radia Plus sprzedawali po 3 zł błękitne baloniki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem: nie został ani jeden, a firma EvertsPol podarowała ich na rzecz powodzian aż 1000!

Zanim zaśpiewały gwiazdy, od godziny 17.00 występowały zespoły miejscowe: ludowy zespół Rawianie, a potem rawski rock grał Forster i Revers. Po nich wystąpił Norbi, któremu udało się rozśpiewać i roztańczyć nieco jeszcze oporną publiczność, rozgrzewając ją na przyjęcie kolejnych wykonawców.

Trzeba przyznać, że artyści bardzo się starali zagrać jak najlepiej i nawiązać bliski kontakt z publicznością, przypominając przy tym, w jakim to "szczytnym celu" - jak mawiała Sylwia Wiśniewska - koncert został zorganizowany. Artyści włączali się także w sukcesywnie prowadzone losowania nagród dla osób kupujących cegiełki i rozdzielali publiczności przywiezione przez siebie gadżety.

Dojechali do Rawy także przedstawiciele Gminy Kunów z województwa świętokrzyskiego: zastępca burmistrza, przewodniczący rady gminy i przewodniczący komisji budżetowej. Opowiadali o ogromnych zniszczeniach, jakie gmina poniosła w efekcie powodzi z 24 na 25 lipca. Poddtopionych zostało 500 gospodarstw, 650 ha upraw, wiele rodzin straciło dach nad głową. Przedstawiciele gminy serdecznie dziękowali wszystkim osobom, gotowym nieść pomoc powodzianom i nie kryli wzruszenia.

Koncert trwał jeszcze długo po północy i ciągle podawano nowe doniesienia z "punktu obliczeniowego". Ogółem w Rawie udało się zebrać około 23 tys. zł! Nadal można wpłacać pieniądze na specjalnie uruchomione konto: PeKao SA II O/Łowicz, 12401819-254559-2700-401112-002-0000 z dopiskiem: "Radio Plus dla powodzian".

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?