W tej wspólnocie cześć odbierają patronowie liturgicznej służby ołtarza: obok św. Jana Berchmansa św. Stanisław Kostka i św. Dominik Savio. Dlatego każda 2. niedziela miesiąca to dzień ze św. Dominikiem Savio, a każdy 18. dzień miesiąca – ze św. Stanisławem Kostką.
Ponadto trwa modlitwa przez orędownictwo świętych:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
w każdą 1. niedzielę miesiąca – dzień ze św. Maksymilianem Kolbem i Matka Bożą Częstochowską, w każdy 11. dzień miesiąca jest odmawiana nowenna w intencji ojczyzny (w 2018 r.), w każdy 3. piątek miesiąca – nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia za zmarłych, tych którzy umarli w grzechach ciężkich oraz tych, którzy popełnili samobójstwo, we wtorki – nabożeństwo do św. Michała Archanioła, w środy – nabożeństwo do św. Józefa.
Więcej informacji na stronie: www.parafia.berchmans.pl, a na stronie www.niedziela.pl można zobaczyć film pt. „Św. Dominik Savio ma dom”, zrealizowany przez studio telewizyjne „Niedzieli”.
Reklama
Święci patronowie liturgicznej służby ołtarza (św. Jan Berchmans, św. Stanisław Kostka, św. Dominika Sa vio, św. Tarsycjusz i św. Alojzy Gonzaga; warto przypomnieć, że od 9 marca br. do 9 marca 2019 r. trwa rok jubileuszowy ogłoszony z okazji 450-lecia urodzin św. Alojzego Gonzagi, który był kanonizował w 1726 r. razem św. Stanisławem Kostką przez papieża Benedykta XIII) patronują temu miejscu nazwanemu przez dziekana dekanatu żareckiego ks. kan. Macieja Klekowskiego dekanalnym centrum duchowości ministranckiej. Oni zapraszają do pielgrzymowania liturgiczną służbę ołtarza z całej Polski, a także wszystkich, którzy chcą zakosztować Bożej łaski, tych, którzy pragną przytulić się do świętych patronów po to, aby doświadczyć mocy ich orędownictwa.
Z życia Jana Berchmansa
Jan Berchmans urodził się 13 marca 1599 r. w Diest, miejscowości położonej na terenie dzisiejszej Belgii. W 1618 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów. Jego zdolności spowodowały, że w tym samym roku wysłano go na studia filozoficzne i teologiczne do Rzymu. Tam wyróżniał się wśród kleryków postawą i pilnością. Wzorowo zachowywał regułę zakonną i starał się naśladować św. Alojzego, którego podziwiał. Na początku sierpnia 1621 r. ciężko zachorował. W czasie choroby miał koło siebie lub trzymał różaniec, krzyż i reguły zakonne. Mówił: „Z tym chętnie umrę”. Zmarł 13 sierpnia 1621 r. Miał zaledwie 22 lata. Nie dożył upragnionych święceń kapłańskich. Został beatyfikowany przez papieża Piusa IX w 1865 r., a kanonizowany przez Leona XIII w 1887 r. Jego ciało spoczywa w osobnym ołtarzu w kościele św. Ignacego Loyoli w Rzymie, a jego serce znajduje się w kościele Jezuitów w Lovanium. Jest patronem wspólnot ministranckich i młodzieży studiującej. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 26 listopada.
Przez całe życie szczególnym nabożeństwem darzył Najświętszy Sakrament i Najświętszą Maryję Pannę oraz kierował się następującymi zasadami:
1. Serce moje jedynie bezpiecznym być może, gdy wytrwa w szczerej, dziecięcej miłości ku Matce Bożej.
2. Mało mówić, dużo czynić.
3. Wielce sobie ważyć drobne sprawy.
Reklama
4. Jeśli nie dojdę do świętości za młodu, nigdy nie będę świętym.
5. Myśl, żebyś Panu Bogu się podobał, a Pan Bóg o tobie myśleć będzie.
6. Sumiennie dopilnuję punktualnego rannego wstawania.
7. Kto nie docenia modlitwy, nie wytrwa w pobożności.
8. Wszystko, co czynisz, czyń z wielką starannością.
9. Cierpliwość koroną wszelkich cnót.
10. Nie czyń nigdy tego, co ci się w drugich nie podoba, ale to, co się w nich podoba.
Modlitwa
Św. Janie Berchmansie,
racz być moim opiekunem i przewodnikiem do nieba.
Wypraszaj mi światło i dar rady w wątpliwościach,
siłę i męstwo w pokusach i przeciwnościach.
Kieruj moimi krokami, ręce moje nakłaniaj ku dobrym uczynkom,
a serce i wolę zapalaj do miłości Boga i bliźniego.
Dopomóż mi, abym do końca wiernie służył Bogu,
jak Ty służyłeś. Amen.