Reklama

Sympozjum w WSKSiM w Toruniu

Stan wojenny - zbrodnia nieosądzona

Niedziela toruńska 4/2005

Stan wojenny to biała plama w historii Polski. Główni sprawcy tych tragicznych wydarzeń sprzed 23 lat wybielają się, tłumacząc usankcjonowanie bezprawia wyższą koniecznością czy mniejszym złem. Jednak, jak dowiedli prelegenci sympozjum naukowego, które odbyło się tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dla tak haniebnego czynu nie ma usprawiedliwienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- „Czarna skrzynka” stanu wojennego, mimo wielu procedur wyjaśniających, tak naprawdę - mówiąc metaforycznie - nie została jeszcze otwarta - mówił rektor WSKSiM, o. Tadeusz Rydzyk, otwierając sympozjum. - Nie powiedziano jeszcze o błędach przewidywania następstw, kalkulacjach elit biorących udział w konflikcie. Nie określono do końca autentycznego ze wszech miar zła - dodał Ojciec Rektor. Nierozliczone dotąd zło dalej zbiera swoje żniwo. Sprawcy tragicznych wydarzeń mają się dobrze, represjonowani w dalszym ciągu cierpią niedostatek.
Prawno-ustrojowe pojęcie stanu wojennego to temat referatu posła Jana Łopuszańskiego.
- Uzasadnieniem stanu wojennego jest zewnętrzne zagrożenie państwa - jest on zatem wprowadzany w sytuacji, w której państwo musi przeciwstawić się wrogowi - tłumaczył Prelegent. Jak dowiódł w dalszej części swego wywodu, stan wojenny wprowadzono w sytuacji, w której państwo nie znajdowało się w stanie wojny z żadnym innym państwem. - Faktycznym przeciwnikiem była „Solidarność” i naród domagający się zmian politycznych. Stan wojenny wprowadzono przeciwko narodowi - powiedział z mocą poseł Jan Łopuszański.
Po wystąpieniu prawnika przyszedł czas na historyków. Licznie zgromadzeni w auli WSKSiM studenci i goście przybyli specjalnie na sympozjum, wysłuchali wykładu prof. Mirosława Piotrowskiego przybliżającego okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Prelegent podkreślił, że to, co stało się 13 grudnia 1981 r. w naszej Ojczyźnie, nie doczekało się jeszcze ani prawnego, ani historycznego rozliczenia, natomiast przez komunistów było przygotowywane od sierpnia 1980 r., a zatem ponad rok. Prof. Piotrowski wykazał też w świetle materiału historycznego, że strona radziecka nie brała pod uwagę zbrojnej akcji w Polsce, co obala tezę gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Stan wojenny - polityczna konieczność czy moralny upadek - to tytuł ostatniego referatu, który wygłosił dr Mieczysław Ryba. Prelegent przypomniał zgromadzonym propagandowe działanie komunistycznych mediów, które z wielką łatwością potrafiły odbierać dobre imię Polakom. Manipulacje prasy, będącej na usługach totalitarnej władzy, zbierają swoje żniwo do dziś. Jakże często z tych haniebnych praktyk korzystają współczesne media. - Zło, które nie zostaje nazwane złem, prowadzi do demoralizacji w sferze życia publicznego, a jego skutki obserwujemy do dziś - zauważył dr Mieczysław Ryba.
Na grudniowym sympozjum studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zaprezentowali materiały pochodzące z mrocznego okresu stanu wojennego. Na podstawie dokumentów i świadectw uczestnicy konferencji przekonali się, jak funkcjonowała władza tamtego okresu w Polsce - likwidująca niepokorne jednostki, usuwająca je z pracy, a nawet pozbawiająca życia. Sympozjum towarzyszyła wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz promocja książki pt. Stan wojenny - materiały autobiograficzne, opracowania wydanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst