Reklama

Niedziela Lubelska

Rejowiec Fabryczny - odpust parafialny

Katarzyna Herman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 16 września, w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rejowcu Fabrycznym odbyły się uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył dziekan dekanatu Chełm Zachód ks. kan. Józef Piłat; słowo Boże wygłosił o. Gerard, franciszkanin.

Wspomnienie liturgiczne Podwyższenia Krzyża Pańskiego sięga początków chrześcijaństwa. Obchodzone jest zarówno w obrządku wschodnim, jak i zachodnim. Związane jest z odnalezieniem relikwii krzyża Chrystusa, które według legendy przypisuje się św. Helenie, matce cesarza Konstantyna Wielkiego. Relikwie krzyża Jezusa Chrystusa są dla chrześcijan jednymi z najważniejszych przedmiotów czci. Największe zachowane kawałki krzyża znajdują się w kościele św. Guduli w Brukseli, w Bazylice Santa Croce w Rzymie oraz w Katedrze Notre Dame w Paryżu. W Polsce relikwie Drzewa Krzyża możemy znaleźć m.in. w bazylice Świętej Trójcy na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich oraz w bazylice oo. Dominikanów w Lublinie. Na terenie naszej ojczyzny znajduje się ponad 150 parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas odpustowej homilii o. Gerard nawiązał do różnych historii, które związane są z krucyfiksem. Pierwszą z nich była opowieść o śladzie krzyża pozostawionym na trumnie Juliana Tuwima. Poeta pochodzenia żydowskiego sympatyzował z władzą komunistyczną i popierał sojusz Polski z ZSRR. Po jego śmierci, kierownik zakładu pogrzebowego zapytał Romana Brandstaettera, znajomego Tuwima, jakiego wyznania był jego zmarły kolega. Brandstaetter nie znał odpowiedzi na zadane pytanie, więc postanowili, że usuną krzyż, który znajdował się na trumnie. Po jego zdjęciu okazało się jednak, że na drewnie pozostał trwały ślad. Jak mówił o. Gerard, krzyż pokazuje drogę człowieka do Boga; jest metaforą codziennych trudów, z którymi musimy się zmagać w życiu. Krzyż jest również symbolem zwycięstwa nad śmiercią oraz nieskończonej miłości Chrystusa do człowieka. Odzwierciedla prawdziwą, niezależną od niczego wrażliwość na troski bliźniego.

Na zakończenie Mszy św. odbyło się wystawienie i adoracja krzyża oraz Najświętszego Sakramentu, a także procesja eucharystyczna, w której czynnie uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadał miejscowy chór. Parafia w Rejowcu Fabrycznym została erygowana 1 czerwca 1981 r. z terenów parafii Rejowiec i Pawłów. Mieszczący się przy ul. Jana Pawła II kościół został zaprojektowany przez Stanisława Michnika z Lublina i oddany do użytku w 1984 r. W budowę kościoła zaangażowani byli parafianie z Rejowca Fabrycznego.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-09-18 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli u wieluńskich Braci Mniejszych Franciszkanów

Obecność Franciszkanów w Wieluniu liczy się od dnia 9 lutego 1629 roku. W tym to dniu przybył do Warszawy na kapitułę reformatów szlachcic, obywatel Wielunia, i poprosił o przyjęcie fundacji. Kto to tak naprawdę był?

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous