Szkoła Podstawowa w Rychwałdku k. Żywca jako pierwsza w Polsce placówka edukacyjna będzie nosiła imię pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Uroczystość z udziałem rodzeństwa Błogosławionych zaplanowana jest na środę 10 października.
Ceremonia rozpocznie się o godz. 10.00 mszą św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bielsko-żywieckiej bpa Romana Pindla w Bazylice Franciszkanów w Rychwałdzie.
[zdjecie id="75269"][/zdjecie]
Bezpośrednio po Eucharystii dzieci z rodzicami, nauczyciele, dyrekcja szkoły, krewni męczenników i franciszkanie przemieszczą się do pobliskiego Rychwałdku, gdzie w szkole o godz. 11.00 odbędzie się okolicznościowa akademia.
Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju obchodziło 7 października 80-lecie swojego istnienia. Liceum powstało w 1937 r. i przez wiele lat było jedyną szkołą średnią wśród wszystkich aktywnie działających na terenie powiatu biłgorajskiego
Wspomnienie błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy oddali życie za jedność Kościoła
KAI
Archiwum
Obrońcy wiary z Pratulina
23 stycznia w liturgii Kościoła czcimy świętych Męczenników Podlaskich. Ci podlascy chłopi oddali życie w obronie swego wiejskiego parafialnego unickiego kościoła w Pratulinie przed atakiem rosyjskich żołnierzy.
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz – przypominamy rozmowę z Elie Wieselem, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
2025-01-23 16:14
Waldemar Piasecki/KAI
episkopat.pl
Z okazji swoich 75. urodzin noblista, więzień KL Auschwitz, twórca pojęcia Holocaust dla nazwania zbrodni na narodzie żydowskim i strażnik jej pamięci, wykładowca, pisarz, światowy autorytet moralny udzielił głośnego wywiadu Waldemarowi Piaseckiemu. W przypadającą 27 stycznia br. 80. rocznicę wyzwolenia obozu oświęcimskiego, którą ONZ z inicjatywy Elie Wiesela proklamowała Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu - przypominamy tę publikację. Wywiad ukazał się w mediach polskich i amerykańskich w 2004 roku.