Reklama

Rok Rodziny w pracy Akcji Katolickiej w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadzie i grudniu 2004 r. odbywała się z inicjatywy Akcji Katolickiej I seria spotkań dyskusyjnych, pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego, związanych z obchodami Roku Rodziny. We wszystkich wzięli udział zaproszeni przez organizatorów przedstawiciele władz samorządowych (miejskich i powiatowych), organizacji współpracujących na rzecz rodziny (policja, poradnie rodzinne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, straż miejska, ośrodki kultury, służba zdrowia, pracownicy oświaty).
Na podstawie sprawozdań nadesłanych przez organizatorów do sekretariatu Akcji Katolickiej możemy ustalić, jakie problemy nękają rodziny w różnych środowiskach i jakie są próby przeciwstawiania się różnorakim zagrożeniom i patologiom.
Można powiedzieć, że głównymi problemami rodzin we wszystkich środowiskach są:

narkomania i demoralizacja młodzieży, a zwłaszcza dziewcząt - w wielu miastach już istnieją programy profilaktyczne; alkoholizm w rodzinach - pomocą służą schroniska i domy samotnej matki, oratoria, świetlice dla dzieci „ulicy”; bezrobocie członków rodziny, zła sytuacja materialna rodzin (niedożywienie dzieci) - funkcjonują już nieliczne, niestety, Banki Żywności, jadłodajnie, Banki Chleba, schroniska dla bezdomnych; demoralizacyjny wpływ mediów (nieodpowiednie programy telewizyjne i komputerowe oglądane przez dzieci i młodzież bez kontroli rodziców); zaniedbania w zakresie higieny (nasilanie się występowania wad postawy, pogarszanie się stanu zdrowotnego młodzieży).

Przyczyną wielu problemów w naszych rodzinach są:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

nieprzygotowanie młodych ludzi do zakładania rodziny; brak porozumienia między członkami rodzin; w domach nie rozmawia się, a tylko komunikuje o pewnych zdarzeniach i wydaje polecenia; agresja i znieczulica; nieudolność wychowawcza rodziców (często dzieci przejmują proces wychowawczy, a rodzice tłumaczą się dzieciom ze swoich poczynań); zagubienie ról matki i ojca (dobry rodzic ma być rodzicem a nie kumplem); umniejszanie praw rodziców a powiększanie obszaru praw dziecka; zanik zwyczaju wspólnej modlitwy w rodzinie; nasilona propaganda antyrodzinna w mediach; zanikanie w rodzinach naturalnego podziału ról kobiety i mężczyzny, a także ojca i matki; zanik wiary u młodzieży i ludzi średniego pokolenia.

Nieobojętnymi są także:

poświęcanie przez rodziców zbyt mało czasu dzieciom; duża dysproporcja między rozwojem biologicznym i fizycznym u młodzieży; dominacja telewizji w życiu rodzinnym; brak współpracy między rodziną, szkołą i Kościołem; brak poczucia bezpieczeństwa w rodzinie i w domu; unikanie uzewnętrzniania oznak wiary; wszechobecna korupcja.

Reklama

Jakie są zewnętrzne przyczyny takiej a nie innej sytuacji w rodzinie?
Na pewno bezrobocie, bezduszne i godzące w rodzinę prawo. Nie bez znaczenia jest także fakt, ze rodzice z różnych względów nie wiedzą, gdzie przebywają ich dzieci, a młodzi nie widzą celu życia. Zbyt mało jest placówek doradztwa rodzinnego, brak autorytetów i wszechobecna obojętność, za małe fundusze w gminach przeznaczone na pomoc rodzinie w pełnym zakresie. Dzisiejsza oświata nie stawia na wychowanie, a tylko na kształcenie, a nauczyciele nie znają warunków życia swoich wychowanków.
Co zrobić, aby pomóc rodzinie?
Należy:

zwiększyć wymagania kandydatów do małżeństwa; objąć katechizacją rodziców - w niektórych parafiach już realizowane; w parafiach powoływać Rady Pomocy Rodzinie, które miałyby podejmować zadania w trosce o przyszłe pokolenia, zakładać świetlice socjoterapeutyczne itp.; wszędzie i zawsze reagować na zło; w wychowaniu kłaść nacisk na patriotyzm; wspomagać organizacje i wspólnoty młodzieżowe działające przy parafiach (KSM, oaza, harcerstwo) - w wielu parafiach już się to realizuje; wypełniać młodzieży czas wolny (zespoły młodzieżowe, kluby itp.) - są środowiska, w których jest to zadanie realizowane, np. Katolicki Dom Kultury „Arka”, zespoły „Racławice”, „Dębianie”; nawiązywać współpracę z policją, strażą miejską, służbą zdrowia.

Inne wnioski:

zlikwidować nocną sprzedaż alkoholu; propagować podpisywanie protestów przeciwko projektom uchwał godzących w rodzinę, jak np. projekt uchwały o rejestracji związków homoseksualnych; propagować media katolickie; powrócić w rodzinach do wspólnej modlitwy.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Bóg też lubi szczegóły

2024-05-31 23:19

Mat.prasowy

Poznaj historię błogosławionej Imeldy Lambertini - włoskiej zakonnicy, dominikanki, dziewicy. Jako dziewczynka, miała gorące pragnienie przyjęcia Komunii Świętej. Doprowadziło to do cudownego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania