Reklama

Temat tygodnia

Pielgrzymka maturzystów

Na Jasną Górę pielgrzymują najróżniejsze grupy zawodowe i społeczne. Jest też w zwyczaju, że każda diecezja organizuje pielgrzymkę dla swoich maturzystów. Z naszej diecezji od szeregu lat przybywają na Jasną Górę młodzi pielgrzymi, by na kilka tygodni przed najważniejszym egzaminem w życiu pomodlić się, zebrać myśli, oddać swoją przyszłość Niepokalanej. Tak też będzie i w tym roku. Pielgrzymka zaplanowana jest na 8 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Planować z wyprzedzeniem

„Pielgrzymkę trzeba zaplanować na kilka miesięcy wcześniej, gdyż wiąże się to z napiętym kalendarium wydarzeń na Jasnej Górze. Do Matki Bożej Częstochowskiej każdego dnia pielgrzymują zorganizowane grupy pątników. Każda z nich chciałaby mieć swoją Eucharystię w kaplicy Cudownego Obrazu. Wiemy, że nie jest to takie proste, więc termin jest ustalany z Ojcami Paulinami kilka miesięcy wcześniej. Ponadto maturzyści z innych diecezji, a jest ich przecież 40, mają również swoje pielgrzymki. Wyjazd musimy również dostosować do kalendarza biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, który rokrocznie przewodniczy Eucharystii w intencji maturzystów w kaplicy Cudownego Obrazu. Dlatego termin pielgrzymki został wyznaczony już kilka miesięcy temu i jest to piątek 8 kwietnia” - wyjaśnia ks. dr Paweł Brańka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, organizator pielgrzymki.

Program pielgrzymki

Spotkanie modlitewne rozpocznie się o godz. 10.00. Specyfiką naszej pielgrzymki jest to, że trwa tylko jeden dzień, w przeciwieństwie do kilkudniowych, np. szczecińskiej. Wiąże się to oczywiście z odległością, którą muszą pokonać maturzyści. Żadne z miast diecezji sosnowieckiej nie jest oddalone od Częstochowy więcej niż 100 kilometrów. Dojazd na Jasną Górę nie jest ani uciążliwy, ani męczący. Większość maturzystów i tak przyjeżdża wynajętymi autokarami, więc problemów z dotarciem nie ma. Pielgrzymkę rozpocznie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W tym roku odpowiedzialnym za przygotowanie rozważań i poprowadzenie modlitwy i śpiewu jest ks. Mariusz Dydak. Uczyni to wspólnie z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy. „Na całe nabożeństwo mamy przeznaczoną tylko godzinę. To niewiele zważywszy, że kilkuset młodych ludzi będzie się musiało przemieszczać od stacji do stacji. Rozważania, które przygotujemy, na pewno będą przeplatane śpiewem i grą na gitarze tak, by z jednej strony jak najbardziej ubogacić nabożeństwo, a z drugiej skłonić do pobożnego udziału i refleksji” - wyjawia zamysł modlitwy ks. Mariusz Dydak. Następnie krótką konferencję ascetyczną w auli św. Józefa wygłosi ks. Mirosław Tosza, założyciel Chrześcijańskiego Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem” w Jaworznie. Przedmiotem jego wystąpienia będzie wybór drogi życiowej. Kapłan opowie również o wyobraźni miłosierdzia i konkretnych czynach, do których takie myślenie wzywa. Po konferencji młodzież będzie miała czas na osobistą modlitwę, spowiedź, a także posiłek. O godz. 14.00 maturzyści zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu na Mszy Świętej, którą w koncelebrze księży katechetów odprawi bp Adam Śmigielski SDB. Eucharystia stanowi ostatni punkt programu pielgrzymki. Ale od opiekunów grupy zależeć będzie, czy zdecydują się na powrót do domu, czy jeszcze zostaną na Jasnej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

2024-05-09 21:57

Monika Książek

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto