Reklama

Tak żegnaliśmy Ukochanego Papieża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z chwilą otrzymania wiadomości z Watykanu o śmierci ukochanego Ojca Świętego cała diecezja toruńska, podobnie jak miliony wiernych na świecie, pogrążyła się w głębokim smutku i żałobie. Nie sposób w tym miejscu zdać relację z wszystkich miejsc diecezji, gdzie odbywały się nabożeństwa i modlitwy w intencji Jana Pawła II, dlatego nasi Czytelnicy muszą nam wybaczyć pewną wybiórczość informacji, jakie zdołaliśmy zebrać do momentu zamknięcia numeru gazety. Od krańca do krańca diecezji, we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach, wierni zanosili jednym głosem modlitwę do Boga. Przez cały tydzień, od wczesnych godzin porannych do chwili zamknięcia kościołów późnym wieczorem, codziennie odbywały się Msze św., wielogodzinne czuwania modlitewne i adoracje przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, nabożeństwa różańcowe i nieszpory, odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, licznie uczestniczono w Apelu Jasnogórskim. Mamy świadomość, że refleksje i sprawozdania z tych wydarzeń będą napływać do redakcji jeszcze przez długi czas, bo wyjątkowość chwili poruszyła wszystkie serca. Zdumiewający był udział młodzieży w modlitwach i nabożeństwach. Byliśmy szczególnie zjednoczeni i solidarni. Wyczuwało się atmosferę wyciszenia i skupienia; na ulicach młodzież stała się jakby mniej hałaśliwa, ludzie milsi i bardziej uprzejmi. W kościołach i szkołach wystawiono portrety Jana Pawła II, na domach prywatnych, urzędach i budynkach użyteczności publicznej pojawiły się przybrane kirem flagi papieskie i narodowe. Pod krzyżami Męki Pańskiej, pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami Jana Pawła II zapłonęły setki zniczy. W wielu parafiach wystawiono księgi pamiątkowe i kondolencyjne, do których wierni stawali w długich kolejkach (m. in. w katedrze Świętych Janów i w parafii św. Katarzyny w Brodnicy). Społeczność uczniowska uczestniczyła w Mszach św. odprawianych przez księży katechetów w szkołach i kościołach.
W sobotę 2 kwietnia o godz. 22.30 w kościele akademickim Ojców Jezuitów została odprawiona Msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. „W domu Pana jest wiele mieszkań, jedno z nich znalazł dziś nasz umiłowany Ojciec Święty. Nie wstydźmy się teraz swoich łez” - mówił Ksiądz Biskup. Mszę św. w katedrze Świętych Janów odprawił bp Józef Szamocki, który stawiając Jana Pawła II za wzór do naśladowania, powiedział: „Papież pokazał nam, jak przeżyć życie, będąc dobrym człowiekiem”.
W niedzielne południe na toruńskim Dworze Artusa zawisł wielki portret Jana Pawła II z napisem: „Nie lękajcie się!”. Centralna uroczystość odbyła się w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny w Toruniu pod krzyżem Drzewa Życia. Koncelebrowali ją bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki wraz z kustoszem sanktuarium - ks. kan. Stanisławem Majewskim i kilkudziesięcioma innymi kapłanami. We wszystkich świątyniach diecezji Eucharystia tego dnia miała wyjątkowo odświętny charakter i niejednokrotnie piękną oprawę liturgiczną. Msza św. akademicka o godz. 20.00 w kościele św. Józefa Ojców Redemptorystów przyciągnęła sporą rzeszę młodych ludzi. Gdy chór „Redemptoris Mater” zaśpiewał m. in. Barkę - ulubioną pieśń Papieża, w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Po Mszy św. przy wystawionym Najświętszym Sakramencie aktor Dariusz Bereska recytował fragmenty Tryptyku rzymskiego do muzyki Krzysztofa Zaremby. W tym samym wykonaniu od poniedziałku przez trzy dni spektakl nieodpłatnie zaprezentowano na Małej Scenie Teatru im. W. Horzycy.
W poniedziałek o godz. 18.00 tłumy wiernych uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej przez kapłanów diecezji pod przewodnictwem obydwu naszych Księży Biskupów. Po Mszy św. wierni udali się na plac katedralny pod pomnik Jana Pawła II, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić setki zniczy. We wtorek został podstawiony specjalny pociąg z Torunia do Warszawy, by ułatwić dotarcie na Mszę św. narodową na placu Piłsudskiego.
W środę o godz. 20.00 na Rynku Staromiejskim została odprawiona Msza św. dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Nowickiego. Ksiądz Infułat nawiązał w swym kazaniu do nauczania Ojca Świętego, nawołując, byśmy zaufali w życiu Chrystusowi i nie stawiali Mu żadnych granic. Wskazał także na wielką potrzebę „wyobraźni miłosierdzia”, do której nawoływał nas Jan Paweł II na krakowskich Błoniach podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 r.
Po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.37, w godzinie konania Papieża, zebrani wierni zapalili świece. Zabrzmiał dzwon „Tuba Dei”...
W tym czasie na Dużym Rynku w Brodnicy trwał Różaniec Młodych, a w Bratianie przeszedł Marsz Wdzięczności. W czwartek o godz. 17.00 w Golubiu na Rynku odprawiona została ogólnomiejska uroczysta Eucharystia. Wzdłuż ulic Jana Pawła II we wszystkich miastach ustawiono szpaler zniczy między godz. 21.00 a 21.37.
W dniu pogrzebu Ojca Świętego, w piątek, na Rynku Staromiejskim w Toruniu ustawiono telebim umożliwiający uczestnictwo w transmisji uroczystości pogrzebowych z Watykanu.
Msze św. żałobne odprawiane były w świątyniach w godzinach porannych i wieczornych.
Odejście z tego świata umiłowanego przez wszystkich Papieża przyniosło dodatkowy owoc: rozmiękczyło nasze serca, uwrażliwiło sumienia. Przeżywamy wiosnę duchowego odrodzenia. Oby to dobro trwało w nas jak najdłużej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Film „Jedno życie” – historia człowieka, który walczył o ludzką przyzwoitość

2024-05-20 12:05

Mat. prasowy

Na ekrany polskich kin, już 31 maja, wchodzi niezwykły i oparty na prawdziwych wydarzeniach film, zatytułowany „Jedno życie. W roli głównej dwukrotny zdobywca Oscara Anthony Hopkins, jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele