Reklama

Wystawa i II Konferencja „Dzieje i skarby kościołów toruńskich”

Ponadczasowy wymiar sztuki religijnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 kwietnia br. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego dokonano uroczystego otwarcia nowej ekspozycji sztuki sakralnej pt. Skarby kościoła Mariackiego. W wypełnionej po brzegi sali, wśród, wielu gości, byli obecni patroni honorowi wystawy: biskup toruński Andrzej Suski i prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Gości powitali także: kustosz kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. prał. Józef Nowakowski oraz dyrektor Muzeum Okręgowego Anna Kosicka.
Bp Andrzej Suski wyraził radość z organizowania tego typu ekspozycji dorobku kultury naszej diecezji, przytoczył też myśl H. Sienkiewicza, że Kościół jest szafarzem przeszłości, włodarzem teraźniejszości i siewcą przyszłości. Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że być może w przyszłości diecezja toruńska doczeka się samodzielnego muzeum sztuki. Kurator wystawy, Katarzyna Kluczwajd, wskazała na wartość obcowania z materialnymi dobrami, pozostawionymi nam przez potomnych, podkreśliła przede wszystkim sens duchowy i ideowy dzieł oraz zasobów sztuki sakralnej, ich ponadczasowy i trwały wymiar na przestrzeni stuleci. Muzycznej oprawy uroczystości dopełnił chór „Astrolabium” pod kierunkiem Kingi Litowskiej, który wykonał utwory o tematyce religijnej. Następnie goście mogli zapoznać się z wystawą w Piwnicy Gdańskiej Ratusza, gdzie zaprezentowano część eksponatów (inne dzieła można obejrzeć w Sali Mieszczańskiej, na wystawie stałej Galeria sztuki gotyckiej, i w kościele Mariackim). Ekspozycji towarzyszył świeżo wydany katalog pt. Skarby kościoła Mariackiego. To bogato ilustrowane opracowanie ma jednocześnie cechy wydawnictwa popularyzującego podstawową wiedzę na temat świątyni i jej zasobów, nawet po wystawie, a adresowane jest zarówno do zwiedzających ekspozycję w Ratuszu, jak i - ponadczasowo - do mieszkańców Torunia i odwiedzających go turystów.
Trzydniowa konferencja, poświęcona Dziejom i skarbom kościoła Mariackiego, przewidziana początkowo na 7-9 kwietnia br., ze względu na okoliczności związane ze śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II została przesunięta o tydzień, na 14-16 kwietnia. Podczas otwarcia sesji pamięć zmarłego Papieża zebrani uczcili minutą ciszy. Otwarcia konferencji, zorganizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, dokonała Katarzyna Kluczwajd, prezes OT SHS, która podkreśliła, że kościół Mariacki w Toruniu to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, zawierający w swym wnętrzu dzieła najwyższej klasy artystycznej, sięgające XIII wieku. „Czujemy się współodpowiedzialni za to dobro, które jest naszym wspólnym dziedzictwem” - powiedziała p. Katarzyna.
Obrady sesji naukowej odbywały się w gościnnych progach Sali im. Tymona Niesiołowskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Referaty podzielono na trzy grupy tematyczne: w pierwszym dniu omówiono wybrane zagadnienia, związane ze sztuką średniowiecznego zespołu klasztornego i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu; drugi dzień wypełniły tematy związane z wybranymi obiektami twórczości okresu nowożytnego; trzeciego dnia dominowały treści o charakterze konserwatorskim oraz związane z ważniejszymi wydarzeniami z historii parafii. Dogłębna, najnowsza analiza obiektów, zaprezentowana przez poszczególnych prelegentów, i ożywiona dyskusja wokół przedstawionych tematów, wniosły szereg nowych spostrzeżeń badawczych. Wszystkie materiały z sesji zostaną opublikowane w książce pt. Dzieje i skarby kościoła Mariackiego w Toruniu, która ukaże się jeszcze w tym roku. Jej promocja jest planowana na 20 listopada - na dzień św. Bernarda, patrona historyków sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Duda: postawa ks. Popiełuszki zyskała rangę symbolu walki o prawdę

2024-10-18 09:26

PAP/Radek Pietruszka

W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki jego sylwetkę przybliżają Francuzom Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Teksty ukazują się m.in. w weekendowym wydaniu szacownego dziennika opinii „L’Opinion”, do nabycia we wszystkich kioskach w całej Francji. Dostępne są również w najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, a w wielu językach także na portalu WszystkocoNajważniejsze.pl , co ważne, bowiem możemy wysłać teksty tam opublikowane swoim znajomym z innych krajów.

Więcej ...

Jedyny, który zapisał Magnificat Maryi

2024-10-17 21:30

wikipedia.org

W dniu 18 października Kościół powszechny obchodzi liturgiczne święto św. Łukasza, który choć prawdopodobnie nie poznał osobiście Jezusa to jest autorem Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich.

Więcej ...

Matka Boża Łopatyńska – Matka Pocieszenia i Wygnańców

2024-10-18 20:50

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Mecenas Skwarzyński o księdzu Olszewskim:

Kościół

Mecenas Skwarzyński o księdzu Olszewskim: "On cały czas...

Jedyny, który zapisał Magnificat Maryi

Święci i błogosławieni

Jedyny, który zapisał Magnificat Maryi

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Europa

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim