Reklama

Amicus znaczy przyjaciel

Kapituła uznała, że ks. Zygmunt Malacki to proboszcz nietuzinkowy, wyjątkowa osobowość i kopalnia pomysłów. Dlatego znalazł się w finale konkursu „Proboszcz 2005”. Jako jedyny z obu warszawskich diecezji. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się w Sekretariacie Episkopatu. TVP zaś nada program o ks. Malackim i jego parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz od św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w finale konkursu PROBOSZCZ ROKU 2005

- Pokonał swoich znakomitych kolegów w stolicy, ale i tak go lubię! To równy gość i z pewnością nie będzie się teraz wynosił - mówi ze śmiechem jeden z księży, który od lat jest zaprzyjaźniony z ks. Malackim.

Człowiek z pasją

Ks. Zygmunt Malacki, rocznik 1948, słynie z tego, że jest świetnym organizatorem. Jeżeli się za coś weźmie, zawsze doprowadzi do końca. Gdy w czerwcu 1998 r. objął żoliborską parafię, pierwsze kroki skierował do znajdującego się przy niej grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Długo klęczał i się modlił. Ta scena na zawsze zapadła parafianom w pamięci. Od tamtej pory codziennie przy tym grobie klęczy. Z całą pewnością można o nim powiedzieć, że wśród natłoku zajęć znajduje czas na modlitwę. Potrafi się skupić i wyciszyć. Widać, że cała jego działalność wypływa z głębokiej, autentycznej wiary. I to właśnie był jeden z warunków, które musiał spełnić kandydat do tego konkursu.
Za co ks. Malacki zyskał uznanie Kapituły? - Za całokształt działalności - odpowiadają jej członkowie. Słynie z tego, że utworzył Muzeum ks. Popiełuszki, multimedialne, jedyne tego typu na świecie. Dał się poznać jako człowiek z pasją, z iskrą Bożą, jako ktoś, kto potrafi zatracić się w działaniu. Nie jeść, nie spać, za to klatka po klatce dobierać starannie ujęcia filmu do Muzeum. Zgromadził pamiątki po zamordowanym kapłanie męczenniku m.in. z pobytu w wojsku czy na pierwszych parafiach. Wiele eksponatów sam zdobył, jeździł do Okopów, do mamy ks. Jerzego, i tam znalazł na strychu kołyskę, w której spał ks. Jerzy. Przywiózł ją do Muzeum. Podobnie, jak drzwi z sieni rodzinnego domu ks. Popiełuszki czy inne drobiazgi.
Ale nie tylko powstanie Muzeum sprawiło, że znalazł się w finale. Uznanie Kapituły zdobył również ze względu na dobre relacje z ludźmi i łatwe nawiązywanie kontaktów, szczególnie ze świeckimi. Słynął z tego już na poprzednich placówkach, szczególnie jako rektor kościoła akademickiego św. Anny. Studenci za nim przepadali. To ksiądz - przyjaciel, który w sytuacjach nagłych działa jak pogotowie ratunkowe, czynne całą dobę. Ma też poczucie humoru. Uwielbia przekomarzać się z młodzieżą. Gdy dyskusje wchodzą na poważny ton, potrafi zaskoczyć zabawną puentą i rozładować atmosferę.
- Kocha góry i przyrodę, a jego ulubione zwierzę to kurka wodna - mówi Agnieszka Rybak, dawna studentka z duszpasterstwa akademickiego św. Anny.
Wiele uwagi przywiązuje teraz do pracy świeckich. To im w dużym stopniu powierza funkcjonowanie parafii. Zarządzanie finansami dzieli z Radą Parafialną. Jest też odpowiedzialny za Akcję Katolicką, z którą się spotyka regularnie co dwa tygodnie. Rozwija działalność duszpasterską poprzez istniejące w parafii ruchy i stowarzyszenia: Wspólnotę Charyzmatyczną „Jezus Żyje”, Legion Maryi, Rodziny Nazaretańskie, Kościół Domowy, Żywy Różaniec, ZHR, Caritas. Zorganizował cotygodniowe Spotkania z Biblią. Utworzył poradnię prawną, w której trzy razy w tygodniu prawnicy udzielają bezpłatnych porad. Założył również gazetkę parafialną Źródło.
Potrafi dobrze wykorzystać pracę wikariuszy. Pod jego czujnym okiem rozwijają oni swoje talenty. Dba, by odchodząc na własne parafie umieli organizować życie duszpasterskie. Księża mają do niego zaufanie. I wiedzą, że zawsze drzwi Proboszcza są dla nich otwarte. W związku z tym przychodzą z najdrobniejszymi nawet sprawami.

Proboszcz z wyboru

Kapituła z uznaniem odniosła się także do faktu, że ks. Malacki powołał w parafii Fundację Bonum, która podejmuje działania charytatywne (m. in. punkt rozdawania darów, pomoc bezdomnym i bezrobotnym). I że przy kościele działa Ruch Obrony Życia, który pomaga samotnym matkom.
Ks. Malacki jest również pracodawcą. Dał stałe zatrudnienie wielu ludziom świeckim w parafialnym sklepiku-księgarni i w Domu Pielgrzyma „Amicus”, który w szybkim tempie zbudował. Jest tam hotel (44 miejsca noclegowe w pokojach 2-,3- i 4-osobowych), kawiarnia i restauracja. To także miejsce, w którym skupiają się dzieci i młodzież z parafii. Jest tam świetlica dla dzieci i młodzieży, pracownia komputerowa, prowadzone są darmowe korepetycje i nauka języków obcych. W „Amicusie”, w sali teatralnej, odbywają się koncerty muzyczne, spotkania ze znanymi aktorami, twórcami kultury, sympozja, konferencje, promocje książek, na których często Ksiądz Proboszcz jest dyskutantem. Emeryci mają swój „Klub Seniora”, dzieci z parafii wyjeżdżają też na kolonie i obozy.
Ks. Malacki jest inicjatorem wielkopostnej Drogi Krzyżowej ulicami Żoliborza. Trzeba też przypomnieć, że on jest pomysłodawcą Drogi Krzyżowej, która rokrocznie przyciąga tysiące ludzi na warszawską Starówkę w Wielki Piątek.
Proboszcz próbuje wizualizować święta Bożego Narodzenia, dlatego stworzył przy parafii żywą szopkę. Nie tylko ku radości dzieci, bo ściągają tam całe rodziny po to, by zobaczyć zwierzaki wypożyczone z warszawskiego ZOO.
Wreszcie, Proboszcz prowadzi działalność wydawniczą. Ostatnio pod jego auspicjami i z jego posłowiem została wydana książka Ofiara spełniona - dokumentacja Mszy za Ojczyznę, które odprawiał ks. Popiełuszko.
Wspiera świeckich działających w służbach ks. Jerzego (24 godziny na dobę przy grobie czuwają ludzie), a także w parafialnym Archiwum, które mieści się w dawnym mieszkaniu ks. Jerzego. Pod „okiem” Proboszcza świeccy wykonują tam prace związane z przygotowaniem beatyfikacji ks. Jerzego. Na terenie parafii mieści się także Urząd Postulacji Beatyfikacyjnej. Wydawany jest też regularnie Biuletyn Bóg i Ojczyzna.
Ks. Malacki to proboszcz, który zawsze ma inwencję, dzieli się z parafianami czasem, okazuje im wiele cierpliwości, chętnie służy pomocą i radą.
W niedzielę ma stałą Mszę św. o godz. 10.00. Wielu ludzi przychodzi na te Msze właśnie dla jego kazań. Dla wielu warszawiaków zresztą stał się proboszczem z wyboru, bo do żoliborskiej parafii przyjeżdżają z innych dzielnic Warszawy.
Konkurs „Proboszcz Roku” organizuje KAI i TVP. W tym roku zgłoszenia napłynęły z całej Polski, ze wszystkich diecezji. Wśród dwunastu finalistów znalazł się właśnie ks. prał. Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Uroczysta gala laureatów odbędzie się w grudniu, w Sekretariacie Episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Karol Porwich/Niedziela

Nowennę do św. Stanisława Kostki odmawiamy między 9 a 17 września lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

2024-09-09 11:18

Adobe.Stock

Mężczyzna, którego zwłoki znaleziono w sobotę w mieszkaniu wikariusza na plebanii parafii w Drobinie, to 29-letni mieszkaniec woj. łódzkiego. Zebrane przez policję materiały w tej sprawie przekazano w poniedziałek do prokuratury w Sierpcu wraz z wnioskiem o wszczęcie śledztwa.

Więcej ...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i chaos

2024-09-11 10:58
Zawalony Most Karola w Dreźnie

PAP/EPA

Zawalony Most Karola w Dreźnie

Część Mostu Karola, jednego z najważniejszych mostów w Dreźnie, runęła do Łaby, wywołując chaos w mieście i poważne zagrożenie dla ruchu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Kościół

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...