Reklama

Spotkanie szkół imienia Prymasa Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 kwietnia w sali duszpasterskiej kościoła pw. św. Katarzyny w Zamościu odbyło się zorganizowane przez Fundację Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego spotkanie z przedstawicielami szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
Wzięli w nim udział dyrektorzy i nauczyciele z 8 szkół Zamojszczyzny: Szkoły Podstawowej w Babicach, Gimnazjum w Mirczu, Gimnazjum w Aleksandrowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej w Terebiniu, Gimnazjum w Sitnie, Gimnazjum nr 4 w Zamościu, które będzie miało nadane imię kard. Stefana Wyszyńskiego w październiku br.
Ze strony Fundacji w spotkaniu uczestniczył Zarząd Fundacji w składzie: ks. Marek Żur, Maria Besztak, Jadwiga Mazur, prezydent Zgromadzenia Fundatorów ks. Zdzisław Ciżmiński, przewodniczący Rady Fundacji Jerzy Chróścikowski i współpracujący z Fundacją Leszek Michalski - informatyk.
Celem spotkania było ustalenie form współpracy Fundacji ze szkołami. Otworzył je ks. Marek Żur modlitwą o beatyfikację sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przedstawił tło historyczne powstania Fundacji oraz główne jej cele i zadania. Następnie zaproszeni goście dokonali prezentacji szkół, przez które zostali wydelegowani. Z ich relacji wynika, że nazwy szkół powstały z potrzeby posiadania jako wzorca prawdziwego autorytetu moralnego i dążenia do przyjęcia przez młodzież wartości zawartych w nauce Prymasa.
Wzruszające było świadectwo Janusza Skwarka, dyrektora Gimnazjum nr 4 w Zamościu. Opowiedział, jak leżąc w szpitalu w stanie beznadziejnym, częściowo sparaliżowany, modlił się o beatyfikację sługi Bożego Stefna Kardynała Wyszyńskiego i o uzdrowienie za jego pośrednictwem. Z wdzięczności za uzdrowienie chce uczcić osobę Prymasa Wyszyńskiego, doprowadzając do przyjęcia przez szkołę jego imienia.
Reprezentanci szkół mówili, że korzystają z nauczania ich Patrona w pracy z młodzieżą. W celu upowszechnienia jego nauki organizują konkursy wiedzy, plastyczne i literackie. Szkoły uczestniczą też w ogólnopolskich konkursach i zawodach organizowanych dla uczczenia Prymasa Tysiąclecia. Część szkół posiada już własny hymn i sztandar, inne są na etapie tworzenia tych symboli. Szkoła Podstawowa w Biłgoraju nawiązała współpracę ze szkołą litewską, która za patrona obrała Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Po prezentacji szkół Maria Besztak zaproponowała różne formy współpracy i pomocy dla szkół możliwe do zrealizowania ze strony Fundacji. Fundacja może pomóc w fundowaniu nagród dla wyróżnionych w konkursach poświęconych Prymasowi Tysiąclecia, udostępnić miejsce na prezentację prac plastycznych w siedzibie Funadcji, organizować wspólne pielgrzymki do miejsc związanych z osobą Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz rekolekcji w tych miejscach, zaopatrywać szkoły w książki i publikacje dotyczące Patrona, przygotować audycje w Katolickim Radio Zamość prezentujące dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia oraz bieżące wydarzenia związane z upamiętnianiem jego osoby, wykonać połączenia stron internetowych szkół ze stronami internetowymi Fundacji celem usprawnienia wzajemnych kontaktów, organizować zbiórki na rzecz Fundacji. Ponadto przedstawiciele Fundacji mogą uczestniczyć w organizowanych przez szkoły uroczystościach z okazji rocznic prymasowskich.
Przed zakończeniem spotkania ustalono termin następnego - 10 czerwca 2005 r. Każda ze szkół ma przedstawić wtedy konkretne propozycje możliwe do zrealizowania w przyszłym roku szkolnym. Przedstawiciele szkół zaproponowali, aby Fundacja pełniła rolę koordynującą ich działania.
Optymizmem napawa fakt, że są nauczyciele, którzy w procesie wychowawczym odwołują się do autorytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Współpraca Fundacji i szkół z pewnością przyniesie dobre owoce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wychowanie w Polsce: Współpraca rodziny, szkoły i kościoła

2024-09-10 13:19

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W kontekście bieżącej debaty dotyczącej obecności lekcji religii w polskich szkołach, ks. Marek analizuje znaczenie tego przedmiotu, podkreślając, że nie jest to jedynie dodatkowa lekcja, ale przede wszystkim wspólne wartości, które stanowią fundament życia młodych ludzi.

Więcej ...

Jak realizuję swoje powołanie?

2024-08-21 09:30

Federico Barocci, Powołanie św. Piotra i św. Andrzeja/commons.wikimedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 12-19.

Więcej ...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i chaos

2024-09-11 10:58
Zawalony Most Karola w Dreźnie

PAP/EPA

Zawalony Most Karola w Dreźnie

Część Mostu Karola, jednego z najważniejszych mostów w Dreźnie, runęła do Łaby, wywołując chaos w mieście i poważne zagrożenie dla ruchu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Kościół

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...