Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Jubileusz diecezji prawosławnej

Prawosławny abp Abel i abp Stanisław Budzik

Grzegorz Jacek Pelica

Prawosławny abp Abel i abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska została restytuowana postanowieniem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w dniu 1 marca 1989 r. Jest ona bezpośrednią kontynuatorką tradycji dawnej diecezji chełmskiej. Uroczyste ogłoszenie decyzji nastąpiło w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 25 marca 1989 r. w katedrze Metropolity Warszawskiego i całej Polski w Warszawie.


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzeniem inaugurującym jubileusz było poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej cerkwi w żeńskim monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach (23 marca) po zakończonej Liturgii pod przewodnictwem ordynariusza diecezji abp. Abla. Hierarsze asystowało duchowieństwo z Białej Podlaskiej, Chełma, Rajska, Puław i Lublina. W święcie uczestniczyli ojcowie z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej: archimandryta Nikodem (Syłko) z Charkowa, archimandryta Roman (Rasiuk) z Czernihowa oraz archimandryta Atanazy (Diakow) z Niżyny. Śpiewał chór katedry pod przewodnictwem lektora Andrzeja Boubleja. Uroczystości zwieńczyła promocja okolicznościowego albumu pt. „Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska 1989-2018”, zorganizowana tego samego dnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. - Wytrwale dochowujemy wierności Bogu w Świętej Trójcy w wierze naszych przodków! - przypomina władyka Abel, współjubilat swojej diecezji, której zarys dziejów zredagowali ks. Jan Grajko i ks. Andrzej Konachowicz. Redaktorem pozycji i autorem hagiograficznego resume jest dr Jarosław Charkiewicz, który podkreślił, że album to przede wszystkim owoc 30-letniej oddanej pracy pasterskiej abp Abla. Wieczór ubogacił koncert muzyki cerkiewnej, dedykowany Przenajświętszej Bogarodzicy. Wystąpiły cztery zespoły: dziecięco-młodzieżowy chór parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Pauliny Chwojko, chór Chołmszczyna pod kierunkiem matuszki Agnieszki Łotysz, prowadzony przez przełożoną Eufalię chór Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach i chór katedralny z Lublina pod dyrekcją lektora Andrzeja Boubleja.

Reklama

W jubileuszu wziął udział Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, który gratulował jubileuszu i dokonań w imieniu swoim i poprzedników: abp. Bolesława Pylaka i abp. Józefa Życińskiego. - W całej Polsce była znana wielka przyjaźń między śp. abp. J. Życińskim i abp. Ablem. Żartowano tylko, że nie możecie sobie mówić „bracie”, bo nie jest dobrze być bratem Abla. Podziwiam jego piękny głos. Odkąd jestem w Lublinie spotkało mnie mnóstwo braterskiej życzliwości; za to wielkie, wspaniałe braterstwo i przyjaźń, serdecznie dziękuję. I za ten nieustający ekumenizm, który rozwija się nie tylko poprzez wspólne uroczystości, ale i na co dzień. Niech Słowo, które stało się Ciałem, w tajemnicy dzisiejszego święta Zwiastowania Pańskiego, gdy poprzez Wcielenie Bóg przekroczył granice dwóch światów, będzie źródłem radości i błogosławieństwa. Niech Maryja, która przyjęła Słowo z tak wielką pokorą i gotowością, o czym tyle śpiewały chóry, wspiera abp. Abla i uczy wiary, poddawania się woli Bożej i otwierania się na natchnienia Ducha Świętego. Niech abp. Abel w mocy Bożego Ducha nadal daje świadectwo swojej wiary i podtrzymuje Lublin jako miasto zgody religijnej i wzór ekumenizmu dla innych, i niech ma z tego wielką satysfakcję - mówił abp Stanisław Budzik.

O historii prawosławnej diecezji na ziemiach Lubelszczyzny i Południowego Podlasia opowiedział kronikarz diecezji Stanisław Dąbrowski. Za wieloletnią współpracę na wielu płaszczyznach podziękował abp. Ablowi dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego Tadeusz Sławecki. Otwartą postawę Władyki, umacnianie tradycji chrześcijańskich, gospodarność i nastawienie na współpracę podkreślali przedstawiciele Marszałka Województwa, Wojewody Lubelskiego i prezydenta miasta Lublin. Wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wspominał swoje dzieciństwo w cieniu lasów tyszowieckich i w atmosferze turkowickiego monasteru. Podziękował za wzorową ekumeniczną postawę abp. Abla. - Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że to właśnie na Lubelszczyźnie mamy tak wspaniałego, wielkiego człowieka. Życzymy wielu łask przez pośrednictwo Matki Bożej, aby dzieło ekumenizmu było daje szerzone, abyśmy na pięknej ziemi lubelskiej żyli w zgodzie religijnej, narodowej i kulturowej. Ks. Abpowi, wiernym i całemu duchowieństwu życzę w imieniu całego zarządu województwa: Szczęść Boże! - mówił Z. Wojciechowski. Abp Abel podziękował za wspaniałą postawę współpracy i za pomnik ukraińskiego „Hołodomoru” przy swojej siedzibie, który jest dziełem Z. Wojciechowskiego.

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska podzielona jest na 31 parafii i 5 filii, 5 dekanatów; która posiada 48 cerkwi i trzy wspólnoty monasterskie. Służbę sprawuje 33 księży, 2 diakonów, 3 rezydentów i 6 psalmistów etatowych. Zatrudnieni są katecheci, kapelani więzienni, szpitalni, wojskowi i policyjni. W ostatnich latach wzniesiono 10 domów parafialnych; funkcjonują centra kultury prawosławnej i dom spokojnej starości w Lublinie. Odbywają się festiwale i przeglądy muzyki cerkiewnej, działa Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Bractwo św. Atanazego Brzeskiego i bractwa parafialne. Kanonizowani są święci; porządkuje się cmentarze (ponad 270), wydawane są książki historyczne i teologiczne, śpiewniki i książki liturgiczne. W parafiach funkcjonują chóry parafialne i witryny internetowe, duchowni kształcą się na uczelniach (Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Katolicki Uniwersytet Lubelski). Dzięki aktywności władyki Abla diecezja utrzymuje ożywione kontakty z innymi Cerkwiami lokalnymi (Jerozolima, Syria, Grecja – Atos) oraz relacje ekumeniczne z Kościołem rzymskokatolickim i wspólnotami ewangelickimi.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-11 09:20

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...