Reklama

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Złotnikach

Wszyscy święci z Matką Łaskawą

Niedziela kielecka 29/2005

Ciekawostką historyczną w Złotnikach (zapewne jest ich więcej niż jedna) jest fakt przyjęcia w tutejszym kościele sakramentu chrztu przez Stanisława Konarskiego. Kościół nosi wezwanie Wszystkich Świętych wyobrażonych w ołtarzu głównym (na zasuwie). Pod zasuwą jest rzadko spotykany obraz Matki Bożej Łaskawej, trzymającej - czy może raczej zatrzymującej w dłoniach strzały - „pioruny gniewu Bożego”, jak pisze ks. Jan Wiśniewski. Obraz jest odsłaniany przed pierwszą Mszą św. niedzielną i w dodatkowy odpust w pierwszą niedzielę czerwca. Odsłanianiu obrazu towarzyszy lokalna pieśń do Matki Bożej Łaskawej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego reperacje?

Obecny proboszcz ks. Henryk Jeżowski jest w parafii dopiero ponad rok, ale już za jego kadencji zdążyły się odbyć misje parafialne (prowadził je ks. Lucjan Słota), bierzmowanie, kilka pielgrzymek. Początkowo proboszcz dojeżdżał z Przybysławic w dekanacie wodzisławskim (gdzie przez 6 lat był proboszczem i wybudował nowy kościół). Ta niedogodna sytuacja zmobilizowała parafian do usprawnienia plebanii - wymieniono dach, okna, wszelkie instalacje itp. W kościele zostało poprawione nagłośnienie - to była sprawa najpilniejsza, gdyż wnętrze jest w zupełnie dobrym stanie. Gorzej z elewacją zewnętrzną. Choć z daleka kościół prezentuje się bardzo okazale, znaczne są ubytki w tynkach, być może do poprawy zakwalifikuje się także dach. Te mankamenty uwidoczniły się, gdy usunięto część starych drzew, co zresztą poprawiło widoczność sylwetki kościoła z daleka. Parafianie dbają o kwiaty i schludność otoczenia swojej świątyni.

Wokół duszpasterstwa

Ma ono charakter tradycyjny, choć nie można nie zauważyć obecności młodzieży w parafii. W każdą niedzielę jest dla niej Msza św. szkolna o 9.30., a za całą oprawę liturgiczną odpowiadają kolejno inne klasy. Powstał zalążek scholi parafialnej pod opieką katechetki.
W samych Złotnikach znajduje się duża szkoła w okazałym budynku - to Zespół Placówek Oświatowych, łączący podstawówkę i gimnazjum (do gimnazjum uczęszczają także dzieci z sąsiednich parafii). Współpraca ze szkołą zacieśniła się szczególnie po śmierci Ojca Świętego i niespotykanej dotąd frekwencji społeczności szkolnej w kościele. W szkole w Złotnikach katechizują: Krystyna Stępień z Miniszka i Maria Gogół z Małogoszcza.
Młodzież z gimnazjum niewielką grupką uczestniczyła w spotkaniu w Wiślicy, była także na szkolnej pielgrzymce w Kalwarii i Wadowicach (w czerwcu). Natomiast dzieci komunijne poznały Kałków. Uczniowie bardzo ładnie, zdaniem Księdza Proboszcza, uczestniczyli w Roratach, nabożeństwach majowych, różańcowych. Bardzo chętnie inicjatywę pielgrzymek podejmują koła różańcowe, co koordynuje Stanisława Świerczyńska z Wygnanowa, mając w każdej miejscowości kogoś do pomocy. Koła różańcowe są w Złotnikach, Mniszku, Lipnicy, Wygnanowie, czyli w każdej z parafialnych wiosek. 4 koła z Wygnanowa podjęły się ostatnio renowacji zabytkowego, historycznego sztandaru. Od maja do października w kościele odbywają się także nabożeństwa fatimskie z procesją ze światłami wokół kościoła, 13. dnia każdego miesiąca. - Dobrze byłoby, żeby ludzie bardziej angażowali się w liturgię - twierdzi Ksiądz Proboszcz. - Musimy też wspólnie dbać o budynki parafialne i, po prostu, stopniowo rozwiązywać stojące przed parafią wyzwania.
Obok kościoła stoi niewielki budynek dla potrzeb parafialnych, a za murem stara, bodaj z XVIII w. organistówka, jakby przeniesiona ze skansenu. Mieszka w niej Szymon Kot, kościelny od półwiecza (twierdzi, że pamięta 16 związanych z parafią księży).
P. Szymon przechowuje w pamięci sporo ciekawostek z historii parafii, jak choćby tę, że okazała figura św. Wawrzyńca stojąca na placu plebańskim została przeniesiona z innej wsi. Także we wnętrzu kościoła Szymon Kot wskazuje najstarszy, jego zdaniem, zabytek - to drewniana belka tęczowa z Panem Jezusem na krzyżu i widoczną datą: 1666. To rok budowy obecnego kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kościelne pamiątki przeszłości

Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Ks. Jan Wiśniewski w Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w jędrzejowskiem (1930 r.) stwierdza, że „parafia należy do najdawniejszych w Polsce”, powołując się przede wszystkim na Długoszowe Liber beneficjorum. Już w XII w., pisze ks. Wiśniewski, abp Jan herbu Gryf dał dziesięcinę ze Złotnik klasztorowi w swej rodzinnej Brzeźnicy (Jędrzejowie). Była to dziesięcina kmieca, można zatem przypuszczać, że dworska została przeznaczona dla miejscowego plebana. W XV w. wieś należała do Złotnickiego herbu Szraża i posiadała kościół drewniany. Z dawnych dokumentów ma wynikać, iż erygowania najstarszego kościoła dokonał Gerard opat jędrzejowski w 1393 r. Już wtedy kościół nosił tytuł Wszystkich Świętych. Obecny murowany został wzniesiony w 1666 r. Była to fundacja cystersów jędrzejowskich z inicjatywy opata Aleksandra Denhoffa. Kościół był konsekrowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego. Przy kościele istniało Bractwo Miłosierdzia (1787 r.) i Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, w oparciu o breve Benedykta XIV z 1747 r.
W głównym ołtarzu jest obraz Matki Bożej Łaskawej oraz Wszystkich Świętych, w bocznych - obrazy przedstawiające Ukrzyżowanie Pana Jezusa oraz św. Kadłubka, który „prawą ręką podaje niebianom różę, którą miał w herbie, zaś lewą ręką wskazuje na porzucony pastorał i infułę” (ks. J. Wiśniewski). Ołtarz główny i dwa boczne są rokokowo-klasycystyczne.
Na dobrze zachowanych organach - czytelna data „1928” - prawdopodobnie rok generalnej ich renowacji. Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z 1779 r., zabytkowe są m.in. ambona i chrzcielnica.
Nawa jest trójprzęsłowa, z węższym, jednoprzęsłowym prezbiterium. W samym prezbiterium zwraca uwagę okazała tablica - epitafium poświęcone twórcy Komisji Edukacji Narodowej, wielkiemu pijarowi Stanisławowi Konarskiemu, na pamiątkę jego chrztu 18 października 1700 r. Jak informuje inskrypcja, tablica została ufundowana staraniem Stefana Kozłowskiego z Przybysławic w 1900 r. Informację o chrzcie potwierdza parafialna księga, prowadzona od 1687 r.
Do parafii należy także kaplica w Mniszku pw. Matki Bożej Częstochowskiej

* * *

Obszary w okolicach Małogoszcza to bogactwo łąk, w mniejszym stopniu urodzajnych gleb. Okoliczna ludność trudni się rolnictwem, hodowlą krów i trzody chlewnej. Przeważają gospodarstwa średnie 10-15 ha. W ostatnich latach wyraźnie spadło zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, jak choćby w cementowni Małogoszcz. Zwiększa się obszar biedy i bezrobocia. Pozostaje wciąż przywiązanie do własnej ziemi i kościoła parafialnego.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Biskupi Unii Europejskiej wzywają do debaty o kulturze informacji

2024-05-31 19:06

pixabay.com

Organizacja reprezentująca interesy biskupów katolickich w UE wezwała do krytycznego zbadania fałszywych wiadomości i "baniek filtrujących". Wolny krajobraz medialny i wolny dyskurs są niezbędne dla prawdziwych informacji. Jednak zdigitalizowana opinia publiczna jest podatna na pułapki kultury „postprawdy”, podkreślono w oświadczeniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) opublikowanym 31 maja w Brukseli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania