Reklama

Pod namiot z Jezusem

Wypoczywać chcą wszyscy. W wakacyjne dni wyjechać nad jezioro, zażywać słońca w nadmorskich kurortach, wybrać się na wędrówkę po górach czy po prostu rozbić namiot w jakimś miłym, zacisznym miejscu. Jednakże jest taka młodzież, która wypoczynek łączyć chce z wyraźnym pogłębieniem życia religijnego. Dwa tygodnie uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich spędzają na rekolekcjach oazowych. Można rzec - jadą pod namiot z Jezusem...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysokość ok. 700 m nad poziomem morza. Niewielka wioska: kilka domów i uroczy, mały, drewniany kościółek. Wszystko na tle pięknej panoramy szczytów Beskidu Śląskiego. To Stecówka. Tam właśnie na swoje pierwsze rekolekcje oazowe wyjechała grupa 47 osób. Będą uczestniczyć w rekolekcjach stopnia podstawowego. Właściwie, tam na Stecówce rozpocznie się ich przygoda z wakacyjnymi rekolekcjami. Przewodzi im ks. Roman Berke, na co dzień pracujący w katedralnej parafii.

Wybrać miejsce

Rekolekcje odbywają się w różnych miejscach. Najczęściej młodzież przyjeżdża do przyparafialnych ośrodków, domów rekolekcyjnych, które niegdyś wybudowano. Stecówka, Wisła Jaworzynka, Biery - to tylko niektóre z nich. Dosyć często księża organizują rekolekcje w budynkach szkół, które na wakacje dostosowuje się do tego typu przedsięwzięć. Ksiądz Roman prowadził już w ten sposób rekolekcje w Czernichowie, Bystrej koło Żywca. Bywa też tak, że młodzież wyjeżdża w odleglejsze miejsca - do sąsiednich diecezji; bywały też turnusy zagraniczne, prowadzone we Lwowie. Właściwie dla większości uczestników miejsce nie jest najważniejsze. To, co po rekolekcjach młodzież przywozi do swoich domów, to przeżycie wspólnoty, modlitwy, duchowego wzrastania. To pamiętają najdłużej…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota

Na pierwsze rekolekcje przyjeżdżają onieśmieleni. Gdy po 14 dniach muszą wracać do domów, często nie obywa się bez łez, szczególnie dziewczęcych. Tych kilkanaście dni wystarczy, aby stworzyć prawdziwą wspólnotę. Właściwie na rekolekcjach oazowych nie ma miejsca dla samotników. Wspólna jest przede wszystkim modlitwa: Msza św. nabożeństwa, adoracje, szkoła liturgii. Wspólne są posiłki, tzw. pogodne wieczory, na których nie brakuje zabawy, humoru i uśmiechu. W końcu uczestnicy rekolekcji przyjeżdżają ze swoich ośrodków na Dzień Wspólnoty do kościoła Najświętszego Pana Jezusa w Bielsku-Białej i tam przeżywają uroczystą Eucharystię z Księdzem Biskupem Ordynariuszem. W ten sposób zbiera się razem w jednym miejscu kilkaset osób.

Reklama

Kapłani

Ksiądz Roman jest kapłanem od 1995 r. Od swoich święceń każdego roku w czas wakacji prowadzi rekolekcje oazowe. Sam wychował się w takim duchu. Gdy był uczniem brał udział w wakacyjnej formacji. Teraz on daje młodym to, co jemu dawali dziś już starsi kapłani. Ksiądz Roman jest jednym z wielu księży moderatorów. W większości są młodzi, uśmiechnięci, mają znakomity kontakt z młodzieżą. Często poświęcają część swego urlopu właśnie na przeprowadzenie rekolekcji. Dla swych podopiecznych są pasterzami, przewodnikami, często powiernikami trudnych problemów. Młodzież do nich lgnie i ich potrzebuje. Czasem nawet po wielu latach pamięta o księżach z rekolekcji…

Namiot

To nie tylko przenośnia. W formacji oazowej istnieje pojęcie „Namiot spotkania”: osobiste spotkanie człowieka z Bogiem i Jego słowem poprzez lekturę i rozważanie Pisma Świętego. Oazowicze ze Stecówki uczą się tego każdego dnia. Wszystko po to, by po powrocie do domów żyć Ewangelią na co dzień. 8 lipca, w Dzień Wspólnoty ks. bp Tadeusz Rakoczy mówił: „Obyście wy, ludzie wierzący, najmłodsi i starsi, umieli pokazywać swym życiem i wiarygodnym przykładem drogę na spotkanie z Bogiem wszystkim ludziom, a zwłaszcza tym, którzy się pogubili we współczesnym świecie”. Do tego mają prowadzić oazowe rekolekcje. Także te na Stecówce.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: pogrzeb biskupa Janusza Zimniaka

2024-05-31 23:07

diecezja.bielsko.pl

Kardynałowie i biskupi uczestniczyli 31 maja br. w katedrze w Bielsku-Białej w uroczystym pogrzebie biskupa pomocniczego seniora diecezji bielsko-żywieckiej Janusza Zimniaka. Ciało duchownego, który przeżył 90 lat, w tym 44 jako biskup i 68 jako kapłan, spoczęło w grobie zasłużonych kapłanów na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Więcej ...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas wątpliwości na temat jego nauczania

2024-06-01 11:34

Karol Porwich/Niedziela

- Wszczęliśmy procedurę dlatego, że z różnych stron docierały do nas niepokojące informacje i wątpliwości na temat nauczania ks. Dominika Chmielewskiego, także ze strony niektórych teologów - mówi abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Z Najświętszym Sakramentem przez USA: heroiczne świadectwa wiary

2024-06-01 13:39

Karol Porwich/Niedziela

To był zuchowały pomysł, lecz dziś nawet święci zazdroszczą nam takiej eucharystycznej pielgrzymki - mówi ks. Roger Landry, kapelan jednej z czterech procesji, które przemierzają całe Stany Zjednoczone, by 16 lipca po 65 dniach marszu dotrzeć do Indianapolis, gdzie odbędzie się Krajowy Kongres Eucharystyczny. Do obowiązków ks. Landry’ego należy noszenie monstrancji na najdłuższych odcinkach pielgrzymki. Jak przyznaje codziennie jest świadkiem niesamowitych aktów wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz