Reklama

Polski szlak do Santiago de Compostela

Muszla - znak pielgrzymiej drogi

W dniach 22-24 lipca odbyły się uroczyste obchody inauguracji pierwszego polskiego odcinka pątniczego „Szlaku św. Jakuba”. Trzydniowe święto zorganizowano w Głogowie, Jakubowie oraz Zgorzelcu. Wydarzenia te obiły się szerokim echem nie tylko w naszej diecezji, ale dzięki dużemu zainteresowaniu mediów również w całym kraju. Szczególnej rangi tym obchodom dodał fakt, że - skądinąd - lokalne wydarzenie, dzięki przede wszystkim akceptacji Kościoła, zaangażowaniu organizatorów i przychylności wielu samorządów, nabrało ostatecznie międzynarodowego charakteru, o europejskim wręcz wydźwięku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie trzydniowych obchodów miało miejsce w piątek 22 lipca w gościnnych progach Domu Cichych Pracowników Krzyża „Uzdrowienie chorych” im. Jana Pawła II przy głogowskiej kolegiacie. Pierwszym punktem obchodów była konferencja popularno-naukowa, zatytułowana Z Jakubowa do Santiago de Compostela. O pielgrzymowaniu i praktykach pokutnych - od wieków średnich do współczesności. Miałem niewątpliwy zaszczyt wraz z ks. Stanisławem Czerwińskim przywitać i otworzyć tę sesję. Oprócz wykładów uczestnicy konferencji wzięli udział w promocji najnowszej publikacji, z serii Biblioteka Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, zatytułowanej: Na szlaku św. Jakuba... Z Jakubowa do Santiago de Compostela. Mogli też zwiedzić odbudowywaną, najstarszą głogowską świątynię oraz skosztować smakołyków zakonnej kuchni. Wieczorem, w ramach imprez towarzyszących, w murach kolegiaty odbył się spektakl poetycko-muzyczny (oparty m.in. na twórczości C.K. Norwida): Rzecz o wolności w wykonaniu artystów scen poznańskich związanych z Centrum Kultury „Zamek”. Organizatorami tego dnia byli: Bractwo św. Jakuba Apostoła, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Urząd Miejski w Głogowie i Miejski Ośrodek Kultury.
Sobota stała pod znakiem uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Centralnym punktem tego święta była odprawiona o godz. 12.00 Msza św. koncelebrowana, której w imieniu biskupa diecezjalnego przewodniczył ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. Uczestniczyli w niej zaproszeni kapłani, wierni parafianie oraz liczni goście. Staraniem proboszcza ks. Stanisława Czerwińskiego, członków bractwa, lokalnej społeczności oraz okolicznych władz samorządowych, w godzinach popołudniowych odbył się Pierwszy Jarmark św. Jakuba. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele sześciu gmin: Radwanice, Żukowice, Jerzmanowa, Chocianów, Gaworzyce i Grębocice. W bogatym programie tego przedsięwzięcia wśród występów artystycznych, loterii, stoisk handlowych znalazło się też miejsce na promocję idei „Szlaku św. Jakuba”. Ostatnim dniem obchodów była bezpośrednia inauguracja polskiego odcinka pielgrzymkowej drogi, prowadzącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Przypomnijmy, że ten, już oznaczony, przeszło 160-kilometrowy fragment trasy jest w tej części naszego kontynentu najdalej wysuniętym na wschód odcinkiem europejskiej sieci „Szlaku św. Jakuba”.
W niedzielne południe, przy murach ośrodka kościelnego w Jakubowie odprawiona została uroczysta Eucharystia, którą celebrował proboszcz i wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła - ks. Stanisław Czerwiński. Poruszającą homilię o nadziei i pielgrzymowaniu wygłosił zaś ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. W trakcie tej Najświętszej Ofiary (podobnie jak dzień wcześniej) zostały wystawione, przywiezione w lipcu z Watykanu, relikwie: św. Jakuba Starszego Apostoła, św. Faustyny Kowalskiej oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Szacuje się, że w tej Mszy św. polowej uczestniczyło ok. tysiąca wiernych. Oficjalnemu otwarciu szlaku, oprócz modlitwy, towarzyszyło odsłonięcie pomnika - Muszli św. Jakuba, na którym umieszczono słynne słowa z Aktu Europejskiego Jana Pawła II z Santiago de Compostela: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”, oraz wielkiej tablicy informacyjnej o polskim odcinku trasy pielgrzymkowej, jak również odczytanie przez prezesa Bractwa św. Jakuba Apostoła - Henryka Karasia specjalnego listu-przesłania, wystosowanego do uczestników tych uroczystości przez hiszpańską eurodeputowaną z Galicji (regionu na terenie którego znajduje się Santiago de Compostela). Całość zakończyła wspólnie odmówiona przed Najświętszym Sakramentem Litania do św. Jakuba Apostoła oraz procesyjne wyjście duchowieństwa i członków bractwa. Następnie na placu przy plebani odbyła się wspólna biesiada wszystkich przybyłych, przygotowana przez kilkanaście sołectw wchodzących w skład parafii.
Ostatnim akordem 3-dniowych obchodów, ale o szczególnym znaczeniu, były równie wspaniale przygotowane uroczystości w Zgorzelcu. Dzięki uprzejmości władz lokalnych i przy ich pełnym zaangażowaniu oraz wsparciu duchownych i wiernych, odbył się symboliczny przemarsz ulicami miasta (m. in. z towarzyszeniem orkiestry), w którym uczestniczyła liczna delegacja gości z ziemi głogowskiej na czele z członkami Bractwa św. Jakuba. Po dojściu na graniczny most, w obecności m.in. bp. Stefana Cichego i przedstawicieli duchowieństwa i władz niemieckich, dokonano symbolicznego, a zarazem oficjalnego przyłączenia polskiego odcinka szlaku pielgrzymkowego (biorącego swój początek w Jakubowie) do europejskiej sieci dróg św. Jakuba.
Tak oto rozpoczęte przed ponad rokiem dzieło zostało doprowadzone do zamierzonego celu. Pierwszy rozdział nowej historii „Szlaku św. Jakuba” został napisany. Czas na kolejne... Organizatorzy i wszyscy wspierający ten projekt wierzą, że za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jakuba Apostoła będzie on służyć - przede wszystkim - ku większej Chwale Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: pogrzeb biskupa Janusza Zimniaka

2024-05-31 23:07

diecezja.bielsko.pl

Kardynałowie i biskupi uczestniczyli 31 maja br. w katedrze w Bielsku-Białej w uroczystym pogrzebie biskupa pomocniczego seniora diecezji bielsko-żywieckiej Janusza Zimniaka. Ciało duchownego, który przeżył 90 lat, w tym 44 jako biskup i 68 jako kapłan, spoczęło w grobie zasłużonych kapłanów na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Więcej ...

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Więcej ...

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania