Reklama

Niezatarte ślady pamięci

Niedziela łowicka 38/2005

„Zebraliśmy się tu, aby świadczyć o naszej gotowości do pójścia w ślady przodków, którzy nie wahali się stanąć w obronie wartości chroniących tożsamość naszego narodu. W ślady żołnierzy Armii Poznań i Pomorze, walczących na łowickiej ziemi z wielkim poświeceniem i zachowaniem w każdej sytuacji bojowego ducha oraz heroicznej postawy gotowości poświecenia życia” - mówił podczas miejskich obchodów 66. rocznicy agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej w Łowiczu 1 września br. stawiły się liczne poczty sztandarowe i delegacje szkół, organizacji kombatanckich, społecznych, zawodowych, wojska, oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych. W atmosferę historycznych wydarzeń września 1939 r. zebranych wprowadził przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kaliński. „To była okrutna wojna obronna, której nie sposób było wygrać, tym bardziej, że toczyła się na dwóch frontach. Armie radziecka i niemiecka posiadały kilkakrotną przewagę w ilości żołnierzy, uzbrojenia, wyposażenia. Była to też wojna bohaterskiej walki polskich żołnierzy, o których powinniśmy pamiętać, i o których pamiętamy - zapewniał Krzysztof Kaliński, wymieniając nazwiska osób najbardziej znanych w kraju i tych związanych z Łowiczem i ziemią łowicką. - Bohaterami są też ci pochowani na tym cmentarzu”. Przewodniczący przypomniał też o stratach w polskiej ludności cywilnej i w żołnierzach, o utracie znacznej części narodowego majątku. „Polska należała do krajów zwycięskich, a mimo to straciła więcej niż sojusznicy pokonanych: 19,5% terytorium kraju, tj. 76 tys. m2, które stanowiły niemal 1/5 obszaru II RP.
(...) O tej wojnie powinniśmy przede wszystkim pamiętać; dopóki są groby, pomniki, świadkowie tamtych czasów, powinniśmy przyprowadzać tu swoje dzieci. To bardzo prosty sposób uczenia historii, szacunku i wyrabiania patriotycznych postaw.
Dopóki nie znamy całkowitej prawdy o wojnie, powinniśmy się tej prawdy domagać. Historia polski jest uczciwa, prawdziwa i bohaterska. Nie powinniśmy się jej wstydzić, lecz głośno o niej mówić” - zakończył swoje wystąpienie Przewodniczący Rady Miejskiej.
Przejmującą historię przytoczył świadek wydarzeń z 1939 r. Jerzy Miecznikowski, harcerz Szarych Szeregów: „Widziałem pływające ciała rozstrzelanych harcerzy. Są pochowani na tym cmentarzu. Widziałem 13 ludzi rozstrzelanych przez Niemców na dziedzińcu łowickiego magistratu, których nazwiska widnieją na tablicy przy wejściu do ratusza, i którzy też prawdopodobnie są pochowani na tym cmentarzu. Miałem wówczas 15 lat. Moje wspomnienia zmieniły mnie wtedy z chłopca harcerza w dorosłego człowieka”.
Z kolei burmistrz Ryszard Budzałek zwrócił się do zgromadzonych słowami: „Oddając cześć poległym we wrześniu 1939 r., musimy pamiętać, że oczekują oni od nas, żyjących w czasach pokoju, kochania Polski tak samo, jak w tamtych dniach wojennych zmagań. (...) Dlatego musimy ciągle pamiętać o naszej godności narodowej, o konieczności dokonania wszelkich starań, aby imię Polska brzmiało dumnie w każdym kraju i na każdym kontynencie, abyśmy nigdy nie byli niewolnikami wartości materialnych i nie musieli znosić upokorzeń od innych narodów”.
W intencji poległych modlitwę poprowadził proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Skonieczny.
Uroczystości obchodów Dnia Weterana w Łowiczu zakończyły się spotkaniem kombatantów i władz miasta z młodzieżą w Gimnazjum nr 1.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Młody pasjonat liturgii

2024-06-04 12:34

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 68-69

Dawid Makowski

archiwum prywatne

Dawid Makowski

W życiu bym nie przypuszczał, że teraz będę robił to, co robię, i to na taką skalę, ale... Pan Bóg potrafi zaskakiwać i robi to codziennie! – mówi Dawid Makowski.

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...