Reklama

Wydarzenia z diecezji

Obronili Płock... i Europę

Niedziela płocka 38/2005

W sierpniu 1920 r. Płock stał się punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Pozbawione prawie wojska miasto obroniło jednak dostęp do mostu na Wiśle, nie pozwalając wrogowi przedrzeć się na drugą stronę rzeki. Za tę bohaterską obronę Płock został uhonorowany Krzyżem Walecznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 15 sierpnia rozpoczęły się uroczyste obchody 85. rocznicy tego wydarzenia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego oraz przed pomnikiem Władysława Broniewskiego, poczty sztandarowe udały się do płockiej katedry, gdzie uroczystej Eucharystii z okazji rocznicy przewodniczył i homilię wygłosił biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus. „Płock, jedno z dwóch miast ogłoszonych przez marszałka Piłsudskiego tytułem miasta bohatera, w sposób szczególny obchodzi dzisiejszą wielką religijną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystość tak bardzo głęboko wrośniętą w polską religijność, kulturę i obyczajowość - mówił bp Wielgus. - W to święto bowiem 85 lat temu nastąpił przełom w wojnie polsko-bolszewickiej. Sięgająca już po Warszawę Armia Czerwona poniosła klęskę, co zadecydowało o losach Polski i całej Europy.
Nie bez powodu dopatrywano się w tym zdarzeniu cudownej interwencji Królowej Polski, Matki Najświętszej, przez tysiąc lat otaczanej niezwykłym kultem przez Polaków. Kultem, który w latach zaborów i niewoli, a także w momentach różnego rodzaju zagrożeń stanowił dla narodu polskiego olbrzymią wewnętrzną siłę, większą niekiedy niż siła militarna, ponieważ umożliwiał przetrwanie zagrożeń i zachowanie narodowej kultury.
Mieszkańcy miasta Płocka doskonale rozumieli, czym jest bolszewickie zagrożenie. Dlatego stanęli do nierównej walki, broniąc się bohatersko przeciw najeźdźcom. Tak jak inni Polacy, również oni szli do boju z różańcami i z medalikami Matki Bożej na piersiach. Liczyli na Maryję Wniebowziętą. I nie zawiedli się. Chociaż w bohaterskiej walce ponieśli poważne straty, ostatecznie zwyciężyli - mówił Biskup Płocki. - Wieczna pamięć i wdzięczność należy się bohaterskim mieszkańcom Płocka, którzy 85 lat temu wraz z innymi Polakami stanęli do walki z wojskami »czerwonej bestii«, w obronie tych wartości, które są najświętsze dla każdego z nas, a które wyrażają głęboko wrośnięte w polską świadomość i polską kulturę trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna”. Po Mszy św. delegacje władz oraz organizacji społecznych złożyły kwiaty na Bratniej Ziemi, a następnie przy Płycie Nieznanego Żołnierza.
Uroczystości trwały do piątku, 19 sierpnia. W środę 17 sierpnia o godz. 21.00 przy Kopcu Harcerzy (ul. Targowa) odbył się capstrzyk harcerzy, zaś w czwartek, 18 sierpnia o godz. 11.00 harcerze złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej 1920 r. O godz. 18.00 na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej odbył się apel poległych i modlitwa za tych, którzy zginęli w obronie Płocka, zaś o godz. 19.30 na Starym Rynku miał miejsce koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Z orkiestrą zaśpiewały: Aleksandra Okrasa oraz Beata Wald - finalistka i „osobowość dziesięciolecia” w teleturnieju Szansa na sukces.
Obchody zakończyła w piątek, 19 sierpnia Płocka barykada - wyreżyserowana przez Tadeusza Bystrama rekonstrukcja wydarzeń z 1920 r. (ul. Kościuszki - przed gmachem Książnicy Płockiej, godz. 19.00). Rozpoczęła je odczytana z balkonu przez abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego (w postać tę wcielił się proboszcz parafii farnej ks. Janusz Cegłowski) odezwa do płocczan, aby udzielili schronienia uciekinierom z terenów zajętych przez bolszewików, a sami nie uciekali, lecz stawili czoła najeźdźcy. Po odśpiewanym wspólnie hymnie Boże coś Polskę, zebrani tłumnie widzowie z zapartym tchem obserwowali przygotowania do obrony, ostatnich uciekinierów chroniących się za barykadą, szarżę kozaków na koniach i odpieranie ich w walce na bagnety, jak również zaimprowizowany szpital polowy, w którym pod wodzą doktora Beczkowicza sanitariuszki - uczennice od „Reginek”, czyli żeńskiej szkoły Marceliny Rościszewskiej, opatrywały rannych. Wzruszenie wszystkich wywołała wieść o śmierci 14-letniego Antolka Gradowskiego, młodego łącznika, którego publiczność już zdążyła polubić (niektórzy mieszkańcy ulicy Antolka Gradowskiego dopiero przy tej okazji dowiedzieli się czegoś o patronie swojej ulicy). To dla niego nie tylko sanitariuszki, ale również widzowie z serca zaśpiewali jego ulubioną piosenkę O mój rozmarynie…
Po spektaklu do zebranych kilka słów skierował świadek tamtych wydarzeń, który w 1920 r. miał 7 lat, założyciel zespołu „Dzieci Płocka”, 92-letni dziś Wacław Milke. Wielu widzów chciało jeszcze zrobić sobie pamiątkową fotografię z obrońcami i „kozakami”, którzy chętnie ustawiali się do wspólnych zdjęć, potem zaś przeszli na dziedziniec Książnicy, aby wraz z widzami obejrzeć film Tadeusza Bystrama o obronie miasta, zatytułowany Album płocki 1920-1921. Ostatnim akcentem był spektakl Teatru Dramatycznego, zatytułowany Rok 1920, który został wystawiony pod pomnikiem Władysława Broniewskiego (niewielu pamięta, że wtedy również on bronił ojczyzny przed bolszewikami).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02
Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Więcej ...

Złoty jubileusz

2024-06-16 16:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...