Reklama

Medialny Pasterz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec XX wieku skłonił Kościół do tego, aby jeszcze bardziej zdecydowanie wykorzystywać media w pracy ewangelizacyjnej. Ten pomysł zaczęto realizować w każdej polskiej diecezji.
Od 1996 r. nowoczesne media wprowadzane są do diecezji biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Pierwsze rozmowy z nowym biskupem, wywiady, nawet krótkie komentarze spowodowały u dziennikarzy pewnego rodzaju zachwyt, nawet oczarowanie. Często można było słyszeć zdanie: „Macie teraz bardzo medialnego biskupa” albo „Biskup Stefanek potrafi być dla mediów”. Jedna z dziennikarek lokalnego tygodnika powiedziała wręcz: „Jak on to robi, że przed nami zawsze ma otwarte drzwi swojego domu i nie tylko, bo także drzwi swego serca”.
Rzeczywiście od początku pobytu w diecezji łomżyńskiej Biskup Stanisław zawsze potrafił znaleźć czas dla dziennikarzy. Komentował różne wydarzenia, czasami tak trudne do zrozumienia. „Być dla mediów jest potrzebą chwili. To za ich pośrednictwem możemy trafić z Ewangelią do szerszej grupy wiernych. Taką okazję trzeba wykorzystać” - mówił tym, którzy uważali, że czas poświęcony mediom, to czas stracony.
W 1997 r. postanowił, że w diecezji łomżyńskiej będzie gościł tygodnik katolicki Niedziela, a istniejący do tej pory samodzielny Głos Katolicki, będzie jej mutacją (dodatkiem diecezjalnym). Przed nową gazetą postawił nowe wyzwania, nowe cele. „Chciałbym, aby tygodnik katolicki Niedziela, a wraz z nim Głos Katolicki docierał do każdej naszej diecezjalnej rodziny. Musimy obudzić w rodzinach chęć czytania katolickich pism” - mówił wtedy Biskup Stanisław. Poproszony przez naszą redakcję o wypowiedź czy komentarz do konkretnego wydarzenia, zawsze dawał nam „zielone światło” i gotowy tekst do druku. Po kilku latach istnienia tygodnika w naszej diecezji mogliśmy usłyszeć z ust Księdza Biskupa słowa: „Tygodnik zawiera bardzo szeroką ofertę religijną, teraz tylko musimy coś zrobić, aby z tej oferty wszyscy zechcieli korzystać”.
Kolejną współpracę Biskupa Stanisława z mediami możemy dostrzec w Naszym Dzienniku. Redakcja tego pisma bardzo często prosi Biskupa Stanisława o skomentowanie różnych wydarzeń społecznych czy politycznych. Najczęściej są to komentarze, wypowiedzi poświęcone rodzinie, ustawom dotyczącym życiu rodzinnemu. Zawsze wypowiedzi te były mocnym głosem w sprawie obrony życia poczętego. Zamieszczane w miesięcznikach: Różaniec, Miłujcie się, Źródło. Ksiądz Biskup często przytacza w swoich artykułach list Jana Pawła II do rodzin. Mówi, że „Mass media mogą przyśpieszyć rozwój osobowościowy człowieka albo go całkowicie zniszczyć. Mogą wzbogacać życie rodzinne, zbliżać członków rodziny do siebie, wzmacniać ich solidarność z innymi rodzinami i z całym społeczeństwem, albo mogą też osłabić a nawet rozbijać całkowicie więzy rodzinne, społeczne, kulturalne, religijne”. Artykuły Biskupa Stanisława czytamy także w miesięczniku Służba życiu. „Moje wypowiedzi w obronie życia nie wszystkim mediom odpowiadają. Niektórzy mówią mi wprost: nie są nowoczesne. Ale to już nie mój problem, współpracuję z tymi, którzy nie manipulują moimi wypowiedziami. Bogu dzięki, że są takie media” - powiedział Ksiądz Biskup.
Biskup Stanisław prowadził również dwie tury rekolekcji dla polskich parlamentarzystów. Pierwsza z nich odbyła się w dniach 1-3 kwietnia 1992 r., a jej tematem były słowa zaczerpnięte z Christideles laici: Komunia z innymi, dar Chrystusa i Jego Ducha. Druga tura rekolekcji trwała od 30 marca do 1 kwietnia 2004 r. Ich tematem były słowa: Chrystus, który żyje w Kościele, źródłem nadziei dla Europy. Nauki rekolekcyjne zostały zebrane w jedną książkę pt.... A prawda was wyzwoli i wydane przez diecezjalne wydawnictwo Głos Katolicki.
Na uwagę zasługują również listy pasterskie Biskupa Stanisława wydawane do diecezjan łomżyńskich i nie tylko. Ukazują się one z okazji różnych uroczystości, jubileuszy, znaczących wydarzeń w Kościele powszechnym i partykularnym. Jako członek Prezydium Papieskiej Rady Rodziny oraz Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodzin, w uroczystość Świętej Rodziny kieruje do wszystkich wiernych w Polsce list pasterski. Aby zjednoczyć łomżyńskie rodziny, zgromadzić je wokół siebie, Biskup Stanisław organizuje od kilku lat „Dzień babci Anny”. Gry i zabawy edukacyjne odbywają się w ogrodzie biskupim i gromadzą coraz większą liczbę rodzin. Jeszcze inną okazją zgromadzenia wiernych są organizowane m.in. przez Księdza Biskupa okolicznościowe koncerty w łomżyńskiej katedrze.
Bp Stanisław Stefanek powołał także do istnienia diecezjalne radio. Przez lata diecezjalna częstotliwość 103,6 Fm była wykorzystywana przez Radio Maryja. W roku 2001 rozpoczął się proces starania o uzyskanie koncesji radiowej dla diecezjalnego radia Nadzieja. Prace zostały uwieńczone sukcesem i od I niedzieli adwentu 2001 r. w diecezji i poza jej granicami można słyszeć radio diecezji łomżyńskiej. Decyzją Pasterza Diecezji radio to nadaje audycje o najważniejszych wydarzeniach religijnych i społecznych z terenu diecezji. Jednocześnie Biskup Stanisław ma w radiu swoje autorskie audycje. Pierwsza z nich nadawana jest w każdą niedzielę. Jest to katecheza nt. mszalnych czytań i uroczystości przypadających w nadchodzącym tygodniu. Druga, to Piątkowe spotkania z Biskupem Łomżyńskim. W niej prezentowane są wydarzenia religijne, społeczne, kulturalne, polityczne oraz komentarze na ich temat. Do tej audycji spontanicznie włączają się radiosłuchacze. Powołując do istnienia radio Nadzieja Biskup wyraził radość, że „za pomocą radiowych fal będziemy mogli gościć w wielu domach naszych wiernych, otaczając szczególną opieką ludzi chorych i cierpiących”. Drugim celem postawionym rozgłośni radiowej, jest promowanie regionu. „Jesteśmy świadkami, że teren północno-wschodni dziwnym trafem pomijany jest przez media publiczne czy komercyjne o szerokim zasięgu. Tę pustkę spróbujemy wypełnić naszą rozgłośnią” - powiedział. „W dzisiejszym świecie, tak szybkim, dynamicznym, potrzeba, aby pewne informacje były przekazywane szybko. Taką możliwość daje nam rozgłośnia radiowa” - dodał.
Promocja diecezji łomżyńskiej odbywa się także za pomocą innej rozgłośni radiowej tj. Radia Maryja. Ksiądz Biskup od początku jej istnienia jest stałym jej gościem. Prowadzi cykliczne audycje o rodzinie, gości w Rozmowach niedokończonych, komentuje wydarzenia, które tak często godzą w dobro rodziny. „Wasza diecezja ma bardzo medialnego biskupa, który współpracując z naszą rozgłośnią, ubogaca ją nowymi myślami, spostrzeżeniami” - powiedział o Biskupie Stefanku o. Tadeusz Rydzyk. Ojcowie pracujący w tej rozgłośni, na zaproszenie Pasterza Diecezji przyjeżdżają tu kilka razy w roku, aby transmitować bezpośrednio Msze św., jak i spotkania z wiernymi naszej diecezji. Jest to „pokazanie się” nie tylko Polsce, ale i zagranicy. Pewną ciekawostką jest fakt, że pracownicy Radia Maryja (ojcowie, siostry zakonne) przyjeżdżają każdego roku do Domu Biskupiego w Łomży na tzw. dzień skupienia, któremu przewodniczy Biskup Stanisław. W połowie 2004 r. powołał do istnienia diecezjalne wydawnictwo.
Role mediów diecezjalnych, ich zadania i cele polecił Ksiądz Biskup zapisać w statutach Synodu Diecezjalnego Łomżyńskiego. Cichym marzeniem bp. Stanisława Stefanka jest utworzenie chociaż małego telewizyjnego studia, w którym byłyby przygotowywane wiadomości wizualne dla stacji telewizyjnych.
Widzimy zatem, że mass media odgrywają w dzisiejszym świecie bardzo znaczącą rolę. W Kościele również. „Trzeba jeszcze bardziej uwrażliwiać duszpasterzy, aby potrafili korzystać z dzisiejszych dóbr techniki” - powiedział Biskup Stanisław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-42.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy