Reklama

Dobro zasiane przed rokiem

Niedziela przemyska 43/2005

Nieraz zastanawiamy się po co organizować jubileusze. Jednak warto, choćby po to, by podsumować sukcesy lub zauważyć porażki. A przede wszystkim dlatego, by zobaczyć, co zrobiliśmy na chwałę Bogu i na pożytek ludziom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy osiedlu Jagiellonów w Jarosławiu powstało 5 września 2004 r. Możliwe to było dzięki dofinansowaniu, jakie wpłynęło z Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Programu „Pomoc dziecku i rodzinie w środowisku zamieszkania”. Z okazji pierwszej rocznicy działalności odbył się skromny jubileusz.
Świetlica jest placówką opiekuńczo-wychowawczą o charakterze profilaktycznym i socjoterapeutycznym mającą na celu zapobieganie niedostosowaniu i sieroctwu społecznemu dzieci i młodzieży oraz zapewnienie pomocy rodzicom mającym poważne trudności w sprawowaniu opieki i wychowywaniu dzieci. Czynna jest w dni robocze od godz. 10.00 do 18.00.
Świetlica działa na podstawie statutu. Organizowane zajęcia, wynikające z potrzeb uczniów, sprzyjają kształtowaniu ich osobowości, rozwijają zainteresowania i uzdolnienia, angażują aktywnie do działań podejmowanych na rzecz świetlicy i osobistego rozwoju. Obecnie do tej placówki uczęszcza ponad 30 dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Świetlica zapewnia opiekę w czasie wolnym od nauki, przyczynia się do efektywnego spędzania dnia, wyzwala aktywność i poczucie odpowiedzialności za organizację własnego życia. Uczniowie mają zapewnioną, w miarę systematyczną, pomoc w odrabianiu lekcji, opanowywaniu trudniejszych partii materiału programowego oraz, co również nie pozostaje bez wpływu na przyswajanie wiedzy, jeden posiłek.
„Zajęcia prowadzone są zgodnie z tygodniowym programem, który stanowi uszczegółowiony element rocznego planu pracy. Każdy dzień, od poniedziałku do piątku, jest urozmaicony innymi formami aktywności. Można samorealizować się np. podczas Dnia Młodego Aktora, Dnia Rozrywki i Rekreacji, Dnia Młodego Plastyka, Muzyka czy też Dnia Sportowca. Zajęcia kabaretowo-teatralne np. stwarzają szansę pokazania swoich możliwości szczególnie tym uczniów, którzy zainteresowani są aktorstwem, teatrem, sztuką, występami publicznymi. Wspólne spotkania stwarzają możliwości dla rozwoju osobowości, kształtują poczucie odpowiedzialności zbiorowej i indywidualnej, zacieśniają więzi koleżeńskie, integrują grupę. Dzieci i młodzież ze świetlicy systematycznie uczestniczą w różnych uroczystościach miejskich i konkursach, jak np. Konkurs Kolęd i Pastorałek, Konkurs Plastyczny, Recytatorski” - opowiada z zadowoleniem prezes TPD w Jarosławiu Anna Korczewska, na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu.
Przebywając w świetlicy zauważyłem wiele pięknych i różnorodnych prac podopiecznych, które stanowią wystrój pomieszczenia. Zorientowałem się szybko jak wiele pomysłów i energii drzemie w tych młodych ludziach. Oni sami chętnie opowiadają, że uczestniczyli w zajęciach z terapii zajęciowej, które odbywały się raz w tygodniu w Galerii Przedmiotu. Właśnie tam wykonywały m.in. wyroby z gliny. W zajęciach plastycznych uczestniczą uczniowie posiadający uzdolnienia plastyczne oraz chęci do pracy w grupie. Zajęcia te uczą wytrwałości w podejmowanych działaniach, koncentracji, przyczyniają się do umocnienia własnej wartości. Ponadto rozwijają praktyczne umiejętności i zmysł estetyczny, pomysłowość oraz zdolności twórcze. Uczestnicy zajęć próbują swoich sił w różnych technikach plastycznych np. malują, rysują, wycinają z papieru, tworzą ekspozycje przestrzenne, wykorzystywane do różnych uroczystości świetlicowych.
Zajęcia muzyczne odbywają się raz w tygodniu. Uczniowie nie tylko słuchają płyt CD i kaset oraz prowadzą dyskusje o muzyce i uczą się ciekawych piosenek, ale również rozwijają zainteresowania historią muzyki, aktualnościami na rynku muzycznym.
„Stałą formą pracy z wychowankami jest pomoc w odrabianiu zadań domowych i nauce własnej. Młodzież pod okiem nauczycieli różnych przedmiotów może rozwiązać problemy, wyjaśnić trudne zadania, rozwikłać wszelkie niejasności i zaradzić pojawiającym się trudnościom” - przedstawia pracę w świetlicy Agnieszka Kapusta, kierownik Ośrodka. Warto dodać, że zajęcia te korzystnie wpływają na wyrobienie nawyku systematyczności w nauce, co gwarantuje trwalsze i lepsze opanowanie wiedzy z przedmiotów. U uczniów codziennie uczęszczających na te zajęcia daje się zauważyć poprawę ocen z poszczególnych przedmiotów. Sprawia to im nie tylko radość, ale motywuje ich do dalszej pracy.
O swojej służbie dla drugiego człowieka, jako wolontariusz, mówi Zbigniew Krzywonos - informatyk. „Zajęcia realizowane są jako ćwiczenia. Występuje podział na grupy: początkującą i zawansowaną. Uczniowie rozwijają umiejętność obsługi komputera i użytkowania sprzętu komputerowego. Przygotowują się do kolejnych lekcji z informatyki oraz relaksują się przy grach komputerowych”.
Uczniowie mający smykałkę do prac ręcznych uczestniczą w zajęciach modelarskich, w przygotowanej do tego celu pracowni z odpowiednimi narzędziami. Młodzież na zajęciach, prowadzonych pod kierunkiem instruktora-modelarza, poznaje materiał stosowany w modelarstwie, sposoby jego łączenia i klejenia, wyrabia nawyk prawidłowego posługiwania się narzędziami.
W pierwszym roku pracy w świetlicy swoją pomocą jako wolontariusze służyli m.in.: Agata Magnowska - nauczyciel języka polskiego, Celina Zymkowska-Turek - nauczyciel matematyki, Aurelia Rzepka studiująca język niemiecki, Marcin Brzyski - nauczyciel języka angielskiego. W dalszym ciągu przydatna byłaby pomoc nauczycieli języków angielskiego, niemieckiego, polskiego, matematyki, historii, przyrody i informatyki. Wszystkich chętnych nauczycieli, bądź wolontariat młodzieżowy serdecznie zapraszamy do współpracy.
Zarząd Oddziału Powiatowego TPD w Jarosławiu, wychowankowie świetlicy oraz rodzice dzieci, wyrażają serdeczne podziękowanie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli świetlicę: prezes PSS „Społem” w Jarosławiu Alicji Jużyniec, właścicielom Ciastkarni „Lukrecja” i właścicielom firmy „Zarek” - obie firmy z Jarosławia.
Należy podkreślić, że Zarząd Oddziału Powiatowego TPD w Jarosławiu, w trosce o wychowanków zabiegał o pozyskanie środków finansowych na wypoczynek wakacyjny. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków budżetu miasta i środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej można było zafundować pobyt na koloniach dla ponad 30 dzieci. W ramach konkursu na działania „Profilaktyka wśród dzieci i młodzieży poprzez wakacyjny sport i rekreację” z budżetu województwa podkarpackiego Zarząd TPD otrzymał środki na realizację program „Wakacjada 2005”. Dzięki temu w sierpniu dzieci uczestniczyły w atrakcyjnych zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych i rekreacyjnych.
Największym przeżyciem dla dzieci był plener plastyczny w ośrodku KSM w Dubiecku. Zajęcia prowadzone były pod fachowym okiem artystów plastyków: Moniki Kapusty-Waliczek oraz Damiana Waliczka. Oprócz zajęć wyrabiających zmysł artystyczny dzieci miały czas np. na jazdę konno. Tych niezapomnianych wrażeń dostarczyli, nieodpłatnie, państwo Danuta i Andrzej Kędzierscy - właściciele stadniny koni w Dubiecku. W pogodne dni uczestnicy zajęć rozgrywali zawody sportowe, korzystali z basenu, chodzili na spacery za miasto. Warsztaty plastyczne, modelarskie, taneczne, grafiki komputerowej, projekt „Podróż do Hollywod”, to kolejne atrakcje wakacyjnego programu. Odbyły się również warsztaty z profilaktyki uzależnień i spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji.
Prace plastyczne i program artystyczny dzieci zaprezentowały 17 września br. w trakcie festynu rodzinnego, który odbył się w sali widowiskowej w klasztorze Ojców Franciszkanów Reformatów w Jarosławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Brat Albert – artysta wrażliwy

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Archiwum

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy