Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Eucharystia - braterską drogą do kolejnych jubileuszy

Piąty dzień w programie VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego i obchodów jubileuszu 80-lecia powstania diecezji częstochowskiej przeżywany był jako dzień Akcji Katolickiej, ruchów społecznych i rodzinnych. Jego hasło stanowiła prawda o Eucharystii, która jest szkołą życia społecznego. Tego dnia (środa - 26 października br.) w częstochowskiej parafii pw. św. Józefa wykład pt. „Eucharystia sakramentem braterstwa” wygłosił ks. prał. Grzegorz Ślęzak - ojciec duchowny kapłanów naszej archidiecezji. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień kongresowej zadumy nad tajemnicą Eucharystii przypomniał o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą udział w Eucharystii. O tym, do czego uzdalnia moc Najświętszego Sakramentu i zadania do jakich prowadzi, wyczytać można z Dziejów Apostolskich, w których mowa jest o życiu pierwszych chrześcijan - trwali oni jednomyślnie na modlitwie, słuchaniu słowa Bożego i liturgii eucharystycznej (por. Dz 2, 42). Wspólnota ta miała swe korzenie w miłości i była przeniknięta miłością. Widzialnym znakiem tej postawy była codzienna troska o każdego pozostającego w potrzebie. Dzielenie eucharystycznego Chleba było dla chrześcijan wezwaniem do tego, by dzielić również chleb codzienny z tymi, którzy go nie mają. Niektórzy nawet „sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby” (Dz 2, 45). Ta działalność pierwszej wspólnoty Kościoła we wszystkich wymiarach życia społecznego była wypełnieniem zostawionego przez Zbawiciela nowego przykazania - przykazania miłości.
„W historii wielokrotnie i na różne sposoby mówiono o braterstwie - tłumaczył ks. prał. Grzegorz Ślęzak. - Jednak, aby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest braterstwo, trzeba odwołać się do Boga Ojca i Jego Syna. Dla nas, chrześcijan, nie jest ono programem społecznym, politycznym czy gospodarczym. Dla wierzących Bogu jest to rzeczywistość, w której żyjemy i która wynika z faktu, że jesteśmy dziećmi Ojca i braćmi Syna Bożego. Ojciec niebieski uczynił nas swoimi dziećmi i zostawił nam Syna, byśmy z Nim i dla siebie byli braćmi”. Po przywołaniu nauczania Jana Pawła II oraz liturgicznych tekstów Mszy św. Ksiądz Prałat powiedział, podsumowując: „Być bratem Jezusa Chrystusa znaczy być dzieckiem Ojca i bratem dla każdego człowieka. Ta prawda to źródło, motyw i uzasadnienie naszych wzajemnych relacji. Tak rozumiane braterstwo sprawia, że znikają problemy z byciem dobrym dla wszystkich, z przebaczaniem, z nieustannym dawaniem świadectwa miłości Chrystusa. Kiedy pytamy o braterstwo to w rzeczywistości szukamy odpowiedzi na pytanie, kim jestem zarówno dla tych, którzy są dla mnie dobrzy i dla tych, co są źli. Odpowiedź powinna być jedna: Bratem”.
Podobne prawdy - o tajemnicy niezwykłej miłości Zbawiciela - odsłaniał przed wiernymi bp Jan Wątroba: „Eucharystia, którą sprawujemy i rozważamy podczas Kongresu - mówił - nie zatrzymuje nas na poprawnie wykonywanych czynnościach rytualnych. To dużo, ale zbyt mało. Uczta miłości ma mieć przedłużenie w codzienności, bo taki jest nakaz Chrystusa: «To czyńcie na moją pamiątkę» (Łk 22, 19). A tym, co uczynił Zbawiciel i co nakazał nam czynić jest umiłowanie do końca. I dlatego Eucharystia, która zawsze uobecnia oddanie życia, jest szkołą miłości braterskiej”. Częstochowski Biskup Pomocniczy ukazał, jak wiele dobra stało się udziałem naszego Kościoła partykularnego (m.in. nowe kaplice wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu), jednak pozostał niedosyt czynnej miłości braterskiej. „To właśnie nieustanne spieszenie z pomocą potrzebującym i ożywianie przez pobożność eucharystyczną wrażliwości na wszelką ludzką biedę - prosił Ksiądz Biskup - niech wyznacza drogę do następnych jubileuszy i da nam prawo ich świętowania”. Kończąc homilię, Kaznodzieja skierował słowo do obecnych na Mszy św. przedstawicieli Akcji Katolickiej i innych ruchów społecznych, prosząc by z Najświętszego Sakramentu czerpali siłę do wypełniania niełatwych, ale tak bardzo potrzebnych archidiecezji zadań braterskiego niesienia nadziei wszystkim, którym jej brak”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty niewolnik niewolników

Więcej ...

To on wybrał mnie

Carlo Acutis

carloacutis.com

Carlo Acutis

W wielu wywiadach mama przyszłego świętego – Antonia Salzano Acutis podkreślała, że bardzo ważny wpływ na katolickie wychowanie jej dziecka miała polska niania. Jako pierwsi w Polsce publikujemy wywiad z Beatą Anną Sperczyńską – nianią Carla Acutisa.

Więcej ...

Jubileusz Caritas, Wolontariatu i Niepełnosprawnych

2025-09-09 17:49

ks. Waldemar Wesołowski

W krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbył się Jubileusz Caritas, Wolontariatu i Niepełnosprawnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Atak islamistów na kościół, 4 zabitych; zdemolowano...

Kościół

Atak islamistów na kościół, 4 zabitych; zdemolowano...

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Nie ustawajmy, wracajmy do Boga, by Go słuchać

Wiara

Nie ustawajmy, wracajmy do Boga, by Go słuchać

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Kościół

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Nawet 100 proc. rezygnacji z tzw. edukacji zdrowotnej

Wiadomości

Nawet 100 proc. rezygnacji z tzw. edukacji zdrowotnej