Reklama

Wydarzenia z diecezji

Święto całej parafii

Jak uczcić Dzień Papieski? Najprościej - okolicznościowym nabożeństwem. Trochę trudniej - wieczornicą albo uroczystą akademią w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. A może czymś, co wymaga zaangażowania całej wspólnoty parafialnej? Idea zintegrowania całej parafii wokół Dnia Papieskiego już od 4 lat przyświeca proboszczowi z Dziektarzewa ks. Jarosławowi Kuleszy. W ten szczególny dzień w parafii nad Wkrą odbywa się wielki festyn. Że jest on świętem całej wspólnoty, świadczy frekwencja porównywalna z Rezurekcją.

Jako że festyn organizowała parafia, musiało znaleźć się na nim coś dla ducha; nie zabrakło jednak także atrakcji dla ciała. Dopisali również znani ludzie, którzy jak co roku odwiedzili Dziektarzewo. W tym roku obok aktora Macieja Rayzachera na festynie gościł też generalny konserwator zabytków Ryszard Mikliński.
Duchowym przygotowaniem do przeżywania parafialnej uroczystości była Msza św., po której wierni tłumnie wylegli na przykościelny plac, gdzie jak co roku stanęła profesjonalna scena. Królował na niej niezastąpiony Maciej Rayzacher, niegdyś aktor teatralny i filmowy, dziś znany działacz społeczny i półparafianin dziektarzewski. On to wespół z Justyną Rosińską odczytał fragmenty papieskiego nauczania, a także poprowadził przygotowany z myślą o gimnazjalistach konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Mimo że pytania były dość trudne, uczniowie i uczennice gimnazjów z Polesia, Glinojecka i Sarbiewa poradzili sobie z nimi bez najmniejszego trudu. Nagrodą dla nich były kasety wideo Papież śpiewa po polsku.
W trakcie festynu ogłoszono także wyniki innego konkursu. Kilka dni przed Dniem Papieskim dyrekcja i nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Polesiu zorganizowali wyścig rowerowy nowo wybudowaną drogą z Dziektarzewa do Rybitw. Laureaci odebrali cenne nagrody z rąk organizatorów: dyrektora szkoły w Polesiu Wiesława Kupniewskiego oraz nauczycieli Bogumiły Ruszkowskiej i Mariusza Pasierowskiego. Zdobywcy pierwszych miejsc w kategorii młodzieżowej otrzymali w nagrodę rowery górskie, laureaci pozostałych lokat - inne cenne nagrody. Trofea zostały ufundowane przez wójta gminy Baboszewo Wiesława Przedpełskiego oraz burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika.
Duch zdrowego współzawodnictwa obecny był podczas całego parafialnego święta. Szczególną frajdę sprawił nie tylko najmłodszym konkurs... ujeżdżania byka. Wprawdzie „zwierzę” napędzane było mechanicznie, to jednak zachowywało się jak najprawdziwszy bohater kowbojskiego rodeo: wierzgało, skakało i... praktycznie wszystkich po krótkim czasie wysadziło z siodła. Mimo tych spektakularnych porażek okraszonych gromkim śmiechem kilkusetosobowej publiczności chętnych na „byczą” zabawę nie brakowało.
Po krótkiej przerwie ruszyła loteria, w której do wygrania było ponad tysiąc fantów: artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, książki i wiele innych rzeczy. Szczególne pożądanie wzbudzały dwie równorzędne nagrody główne, po... ok. 100 kg żywca wieprzowego każda.
Dorocznym zwyczajem miała też miejsce aukcja obrazów i rzeźb, z której dochód został przeznaczony na malowanie kościoła parafialnego. Po aukcji na scenę został zaproszony Marek Święcki, historyk i konserwator sztuki z Muzeum Narodowego, który w swoim dorobku ma odrestaurowane fragmenty gotyckich ołtarzy, m.in. we Fromborku i na Wawelu. Pan Marek jest też potomkiem ziemiańskiego rodu, w którego władaniu było niegdyś Dziektarzewo. Od dłuższego czasu sukcesywnie odnawia zabytki we wnętrzu dziektarzewskiej świątyni. Poinformował parafian, że polichromia, jaka znajdzie się niebawem w kościele, będzie odtworzeniem zabytkowej malatury. Nowością będą niezmiernie rzadko spotykane, nakładane (nie malowane), gwiazdy, które są bardzo efektownym ornamentem gotyckich sklepień.
Przez cały czas trwało bezpłatne badanie poziomu cukru i ciśnienia krwi. Można było też zjeść pyszną grochówkę, zupę pomidorową, chleb ze swojskim smalcem lub ciasta domowego wypieku. Uczestnikom festynu czas umilał parafialny zespół wokalno-instrumentalny, a także młody muzyk Paweł Jakubiak.

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę