Reklama

Kolęda, czyli refleksje o wizycie duszpasterskiej

Niedziela dolnośląska 3/2006

Kolęda to temat bardzo popularny, zwłaszcza w tym okresie świątecznym. Przypominam sobie niedawną relacje w jednej ze stacji telewizyjnych. Prowadzący, zapowiadając temat, zadał pytanie, czy jest to wizyta duszpasterska czy kwesta. Zabawne było jednak to, że przejęzyczył się i zamiast „kwesta” powiedział: „kwestia”. Zacznę więc od tego, że rzeczywiście jest to kwestia, a w tym okresie roku bardzo znacząca kwestia. I wcale nie sprowadzałbym jej do takiego spolaryzowania, czy jest to wizyta duszpasterska, czy może kwesta, a to dlatego że te dwie sprawy tak naprawdę nie wykluczają się. Ale o tym za chwilę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przede wszystkim jest to wizyta duszpasterska

Ma ona różny przebieg i charakter. W mieście ma jeszcze większe znaczenie niż na wsi, bowiem duże parafie miejskie charakteryzuje ogromna anonimowość. Dlatego takie - nawet przelotne - odwiedziny, nawet bardzo powierzchowne poznanie się, uścisk dłoni czy choćby uśmiech zmniejszają niewątpliwie tę anonimowość wielkich parafii.
Bardzo często się zdarza, że odczytuje się twarze, że można je skojarzyć z nazwiskiem, rozpoznaje się osoby, widzi się je i sytuuje w środowisku domowym, rodzinnym - ma to wielką wagę i przynosi ogromną korzyść dla duszpasterzowania. Tak wygląda kwestia od strony duszpasterzy.

Odwiedziny czy kwesta?

Reklama

Naturalnie wizyta duszpasterska wiąże się też z jakimś kwestowaniem, ale jedno drugiego nie wyklucza. Zwłaszcza, że - znowu - biorąc pod uwagę wielkie zatomizowanie parafii w wielkich ośrodkach miejskich, często jest tak - a właściwie zawsze jest tak - że do utrzymania duszpasterstwa czy też utrzymania kościoła, czyli do takiej finansowej współodpowiedzialności za funkcjonowanie parafii, poczuwa się naprawdę niewielka grupa osób. To są głównie ci, którzy biorą udział w coniedzielnych Mszach św. W przypadku dużych inwestycji - np. gospodarczych - do współodpowiedzialności poczuwa się ok. 10% rodzin spośród wszystkich, które mieszkają na terenie parafii. Natomiast pozostały procent rodzin też w jakiś sposób korzysta z kościoła parafialnego, potrzebuje parafii choćby od czasu do czasu. Zatem taka doroczna wizyta może być okazją, aby te osoby przynajmniej raz w roku złożyły, na miarę swoich możliwości, ofiarę na swoją parafię, na swój kościół. I w tym sensie możemy mówić o kweście bez żadnego fałszywego wstydu - bo niby dlaczego? Oczywiście część z tych środków jest przeznaczana na potrzeby całej diecezji - przez pośrednictwo Kurii - także na rzecz Seminarium Duchownego, a także na potrzeby parafii i część oczywiście pozostaje do dyspozycji księży, którzy odwiedzają rodziny w tym okresie. Czasami wizyta w rodzinie daje okazję, by doraźnie zaradzić jej potrzebom materialnym ze środków wcześniej otrzymanych. Stanowi to formę wewnątrzparafialnej solidarności.
Taki jest więc wymiar duszpasterski kolędy. Jeślibyśmy próbowali wyprzeć się w duszpasterstwie środków materialnych, to myślę, że po pierwsze - popadalibyśmy w hipokryzję, a po drugie - po prostu kształtowalibyśmy fałszywy obraz duszpasterstwa, które także potrzebuje środków materialnych do swojego funkcjonowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze strony wiernych, parafian, którzy otwierają drzwi kolędzie

- jest to gest gościnności, ale także podkreślenie związku z parafią, z duszpasterstwem. Oczywiście, motywy też mogą być tu różne, ale zawsze staram się odczytywać te najlepsze.
Czasami otwarcie drzwi dla kapłana jest znakiem ostatniej, bardzo cieniutkiej niteczki, łączącej z parafią, ale jeśli tak jest, to niech tak będzie odczytane, niech przynajmniej zostanie chociaż ten jeden, ostatni znak związku z Kościołem lokalnym. Stanowi to punkt odniesienia, do którego można nawiązać i wrócić. Bywa, że pozornie nic nie wskazuje na istnienie tej więzi i kapłan zadaje sobie pytanie, po co właściwie został zaproszony. Jednak - używając tej wcześniejszej metafory drzwi - można powiedzieć, że te drzwi nie są zatrzaśnięte, nie są do końca zamknięte i można przez nie z powrotem wejść.

Inna jest kolęda na wsi

Nie można mówić tam o anonimowości, bowiem tam praktycznie nie zdarza się, by kapłan nie został przyjęty. W mniejszych społecznościach parafialnych także i ta strona materialna duszpasterstwa jest bardziej ewidentna, bo bardziej zauważalna - że od strony materialnej duszpasterstwo po prostu jest zależne wyłącznie od wiernych. Dla kapłana posługującego w takiej mniejszej parafii kolęda daje z pewnością możliwość lepszego poznania i pogłębienia bliskich więzi ze swoimi parafianami.

Kolęda jest okazją do rozmów

Czasami wręcz do pytań z zakresu wiary czy z zakresu życia Kościoła. Bywa, że kolęda jest okazją do wyleczenia urazów emocjonalnych z przeszłości, zranień, które komplikują drogę do Pana Boga.
Niedobrze byłoby, gdyby kolęda była przyczyną kolejnych urazów. Dlatego ta otwartość musi być z obydwu stron: i duszpasterza, który odwiedza rodzinę i rodziny, która go przyjmuje.
Zdarza się, że motywem czy impulsem, by przyjąć kolędę, są np. kolejne etapy w życiu religijnym dzieci - chrzest, pierwsza Komunia św. czy bierzmowanie, które przypada akurat w bieżącym roku. Niech i tak będzie. I to może stanowić okazję do bardziej aktywnego zaangażowania się w życie religijne. Ważne jest, by takich okazji i momentów nie zmarnować.

Odwiedziny duszpasterskie nie powinny być okazją ani formą obcesowego nawracania

albo też rozliczania z życia religijnego czy wytykania pewnych uchybień - temu służą inne miejsca, inne fora. Z grzechów rozliczamy się w konfesjonale. Natomiast - może przy okazji kolędy wypłynąć zaproszenie do bardziej szczegółowej rozmowy, do spotkania właśnie w konfesjonale czy do odnowienia życia chrześcijańskiego. Zapewne osobisty, pełen życzliwości kontakt bardziej temu sprzyja, niż gromy rzucane ex cathedra.
Zresztą na takie zachowanie nie pozwala status zaproszonego do domu gościa, jaki ma w tym momencie kapłan - i dlatego właśnie powinien się zachować jak gość.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Ojca Pio

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Więcej ...

Dlaczego Tuskowi opłaca się dyskusja tylko o praworządności

2024-09-13 21:14
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kurs przyjęty przez nowy rząd jest niebezpieczny. Odejście od respektowania prawa w imię „demokracji walczącej”, która w praktyce oznacza zwalczanie największej partii demokratycznej w Polsce, jaką jest wciąż Prawo i Sprawiedliwość – to polityka totalnie niepraworządna i szkodliwa dla państwa oraz jego obywateli. Konsekwencje działań koalicji 13 grudnia to osłabienie zasady praworządności, ryzyko politycznej instrumentalizacji prawa, osłabienie zaufania obywateli do państwa i instytucji oraz naruszenie podstawowych zasad demokracji, a także wysyłanie do obywateli sygnału: jeśli jesteśmy w stanie wyższej konieczności, to przepisy prawa nas nie zobowiązują. W końcu tak mówi sam premier, więc to musi być prawda.

Więcej ...

Żużlowa GP - Zmarzlik po raz piąty mistrzem świata

2024-09-14 22:10

PAP/Marian Zubrzycki

Bartosz Zmarzlik po raz piąty został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Tytuł zapewnił sobie zajmując drugie miejsce w przedostatnim turnieju Grand Prix w duńskim Vojens. Przed ostatnimi zawodami w Toruniu ma wystarczającą przewagę nad rywalami, by być pewnym złotego medalu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Wiara

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?