Reklama

W trosce o wiernych

Niedziela łowicka 48/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 10 i 17 listopada br. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Łowiczu zorganizował w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego konferencje rejonowe dla wszystkich kapłanów naszej diecezji. W pierwszym terminie, tj. 10 listopada w spotkaniu uczestniczyli kapłani z dekanatów południowej i wschodniej części diecezji, natomiast tydzień później - z pozostałego regionu.

Tematem tegorocznej konferencji rejonowej było wprowadzenie w organizację pracy duszpasterskiej w roku 2001/2002. W szczególny sposób organizatorzy pragnęli się zatrzymać nad następującymi problemami duszpasterskimi:

1. Parafia jako Wspólnota Wiary sprawująca liturgię - stopień zaawansowania soborowej odnowy liturgicznej w praktyce posługi duszpasterskiej. Możliwości rozwoju i niebezpieczeństwa desakralizacji.

2. Ujednolicenie w diecezji zasad przygotowania rodzin - rodziców i dzieci - do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

3. Wprowadzenie w program homiletyczny na nowy rok liturgiczny. Propozycja kazań katechizmowych i mistagogicznych, omawiających poszczególne sakramenty święte.

Konferencji przewodniczył biskup łowicki Alojzy Orszulik. Obrady prowadzili pracownicy Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. W pierwszej części obrad prelekcję wygłosił ks. Sławomir Sobierajski, który mówił na temat ujednolicenia przygotowań do przyjęcia sakramentu chrztu św., i I Komunii św. Z kolei ks. Krzysztof Osiński swoje wystąpienie poświęcił kwestii przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Zarówno ks. Sobierajski jak i ks. Osiński zwrócili uwagę na kilka istotnych elementów związanych z przygotowaniem do sakramentów św. ze szczególnym zaakcentowaniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Ks. Sobierajski zauważył, iż Kościół w Polsce w dużym stopniu zajął się nauczaniem dzieci, począwszy od przedszkola, natomiast poniekąd zaniedbał katechezę dorosłych. Dlatego pierwszy wniosek i postulat, jaki się nasuwa w odniesieniu do pierwszych trzech sakramentów, jest taki, aby przy przygotowaniu dzieci do ich przyjęcia bardziej nacisk położyć także na przygotowanie dorosłych, rodziców. Chodzi o to, by w tym procesie przygotowującym dziecko do np. spowiedzi św. i I Komunii na drodze odpowiedniej formacji religijnej przygotowali się także rodzice. Podobnie rzecz się ma z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania. Koreluje to z zapisem w Kodeksie Prawa Kanonicznego, gdzie czytamy, iż obowiązkiem rodziców zarówno przy sakramencie Eucharystii, jak i bierzmowania, jest uczestniczenie razem z dziećmi w tym przygotowaniu oraz odpowiedzialność za ich doprowadzenie do przyjęcia tego sakramentu. Stąd należy włączać rodziców i wspólnie z dziećmi przygotowywać do tego wielkiego wydarzenia w życiu rodziny, jakim jest I Komunia ich dziecka czy też sakrament bierzmowania. Dlatego obaj prelegenci uwrażliwiali księży proboszczów, aby zadbali o ten element składowy (formacja rodziców) całościowego przygotowania w parafii do godnego przyjęcia powyższych sakramentów. Powołując się na dokumenty Kościoła katolickiego, wyraźnie namawiali, by księża proboszczowie zadbali o prowadzenie w swoich parafiach regularnej katechezy rodziców przygotowujących się do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, zbierając ich na osobne spotkania. Jeśli jest to możliwe, winni starać się taką katechezą obejmować także szersze kręgi starszych, dorosłych, niekoniecznie z obowiązku zaangażowanych w proces przygotowawczy swoich dzieci do przyjęcia sakramentów. Nigdy nie jest za późno na pogłębianie swojej wiedzy i świadomości religijnej.

Ks. dr Stanisław Lech wygłosił referat na temat: "Parafia jako wspólnota wiary sprawująca liturgię. Stopień zaawansowania soborowej odnowy liturgicznej w praktyce posługi duszpasterskiej. Możliwości rozwoju życia liturgicznego w parafii i niebezpieczeństwa desakralizacji" . Na wstępie zauważył, iż każdy duszpasterz powinien dbać o pogłębianie swojej wiedzy teologicznej, liturgicznej, gdyż jeżeli się nie dokształca, to liturgia przez niego sprawowana staje się powoli bardziej uboga. Stąd należy ciągle wracać do dokumentów Kościoła na temat liturgii. Ks. Lech przypomniał, iż zadaniem kapłanów jest jak najlepsze poznanie Chrystusa. Powiedział: "Sami poznajemy Chrystusa po to, by poznali Go inni. Sami się przygotowujemy, by inni mogli poznać Chrystusa. Sam Chrystus się nie ukrywa, ale daje się poznać poprzez Pismo Święte, liturgię, świadectwo chrześcijan, znaki czasu, które musimy odczytywać. Chrystus daje się poznać także poprzez piękno i myślę, że do piękna możemy zaliczyć liturgię. Liturgia należy do piękna, która objawia Chrystusa i daje możliwość poznania". Stąd w dalszej części swego wystąpienia ks. Lech apelował, aby duszpasterze zwracali uwagę na piękno liturgii, które mają wydobyć nie dla dekoracji, ale dla poznania Chrystusa, bo kto poznał liturgię, ten poznał Chrystusa. A dokona tego poprzez zrozumienie poszczególnych obrzędów liturgicznych. To z kolei dokonuje się poprzez zrozumiałą celebrację liturgii, poszczególnych jej części, znaków, bo to one objawiają Chrystusa. "Chrystus stoi właśnie za znakami liturgicznymi" - przypominał ks. Lech. Tak więc ma kapłan sprawować liturgię, by poprzez nią ukazać Chrystusa i do Niego doprowadzić.

Po prelekcjach miały miejsce większe czy mniejsze dyskusje, będące wymianą doświadczeń. Niektórzy księża proboszczowie sygnalizowali pojawiające się negatywne zjawiska w przeżywaniu sakramentów świętych przez wiernych, ale byli też i przytaczający pozytywne doświadczenia z udanych form pracy duszpasterskiej w tym zakresie. Najważniejsze jest jedno: spotkania były przejawem troski duszpasterskiej o lepsze przygotowanie i pomoc ze strony kapłanów w owocniejszym przeżywaniu przez swoich wiernych sakramentów świętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous