Reklama

Wspomnienie bł. ks. Antoniego Rewery

Męczennik prawdomówności

Niedziela sandomierska 24/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 czerwca sandomierska diecezja obchodzić będzie wspomnienie bł. ks. Antoniego Rewery, męczennika z czasów II wojny światowej. Męczennik prawdomówności - tak mówi się o bł. ks. Antonim. W obronie prawdy oddać życie jest trudnym bohaterstwem, dlatego właśnie dziś warto przybliżyć jego postać, zapraszając do odwiedzenia miejsc związanych z ks. Antonim.
Ks. Antoni Rewera urodził się 6 stycznia 1869 r. w Samborcu koło Sandomierza i z sandomierską ziemią związał całe swoje życie. Tutaj pracował jako profesor sandomierskiego seminarium, proboszcz parafii św. Józefa. Duszpasterz, społecznik, wychowawca, student Akademii Duchownej w Petersburgu, Sandomierzowi poświęcił siebie i swoje zdolności. W czasie II wojny światowej, w „czarny sandomierski dzień” - 16 marca 1942 r. - został aresztowany. Gestapo znalazło u niego ulotki i z zakrystii kościoła św. Józefa, gdzie przygotowywał się do odprawienia Mszy św. pogrzebowej, został zabrany na Zamek Sandomierski, a stamtąd do Oświęcimia, a potem do Dachau. Ks. Antoni Rewera, w czasie pośpiesznego przesłuchania, nie powiedział Niemcom, skąd pochodzą znalezione u niego ulotki i wobec możliwości odzyskania wolności (Niemcy wyraźnie dawali mu do zrozumienia, że nie zależy im na ks. Rewerze, a jedynie na ludziach wrogo ustawionych do hitlerowców), twierdził, że nie może zdradzić tych, którzy obdarzyli go zaufaniem - swoich parafian i nie powie, od kogo otrzymał materiały. W Dachau, wskutek wyczerpania, zginął 1 października 1942 r. Świadek śmierci ks. Antoniego wspomina, że upomniał się on o swoją porcję chleba, za co został zaprowadzony do łaźni, zlany zimną wodą, po czym zasłabł i zmarł w rewirze dla chorych.
Nawet w obliczu śmierci pozostał wierny prawdzie, nie skłamał - mimo że taki zarzut stawiano mu, próbując zrzucić na niego winę kapo obozowego. Był mocno zafascynowany postacią św. Franciszka: sprowadził do Sandomierza trzeci Zakon św. Franciszka - przy ulicy Krakowskiej zaczęły wspólne życie pierwsze tercjarki. Z nich właśnie wykształcił się obecny Zakon Córek św. Franciszka. Do dzisiaj żyją jeszcze ludzie pamiętający ks. Antoniego (ci, których przygotowywał do I Komunii św., udzielał sakramentu małżeństwa). Siostry gromadzą pamiątki po ks. Rewerze (jego rzeczy osobiste, świadectwa o nim, różaniec wykonany przez niego w obozie, urna z prochami ziemi w Dachau, brewiarz, modlitewniki).
Ważnym miejscem jest Dom im. Bł. Ks. Antoniego Rewery, odnowiony i zrekonstruowany staraniem ks. prał. Józefa Niewadziego, który ma stanowić swoiste centrum Błogosławionego, izbę jego pamięci - jest to dawna plebania, w której mieszkał ks. Antoni. W kościele św. Józefa - miejscu pracy i pamięci - co miesiąc jest odprawiana Msza św. dziękczynna za beatyfikację, Nowenna za wstawiennictwem Błogosławionego, jego pomnik z napisem - „męczennik prawdomówności”, kaplica, dom. Jest też świadectwo jego kultu w diecezji - kaplica w Czajkowie, w parafii Wiązownica, pw. ks. Antoniego Rewery, która obok kaplicy w Kałkowie-Godowie, w Licheniu staje się świadectwem żywej obecności i wstawiennictwa Błogosławionego sandomierzanina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...