Reklama

30-lecie parafii Kopytowa

Niedziela przemyska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym tygodniu października 2001 r. parafia św. Maksymiliana w Kopytowej przeżywała uroczystości związane z 30-leciem swego istnienia. Przygotowaniem duchowym do tego wydarzenia były rekolekcje święte prowadzone przez ks. Stanisława Prucnala, proboszcza z Łubienka. 7 października w uroczystość odpustu parafialnego i na uroczystość 30-lecia parafii przybył z wizytacją kanoniczną bp Stefan Moskwa. Udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania i przewodniczył uroczystościom dziękczynnym za powstanie naszej wspólnoty. Świętowanie jubileuszu przygotowane zostało bardzo starannie, od strony wewnętrznej i zewnętrznej, pod opieką proboszcza ks. Władysława Stanka i wikariusza ks. Marka Typrowicza.

Pierwsze wzmianki o wsi Kopytowa sięgają XIII w. Kopytowa należała najpierw do parafii Łubienko, a następnie do parafii Zręcin. Odległość od kościoła parafialnego wynosiła 8 km. Ze względu na dużą odległość ludzie starsi nie mogli uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. W okresach letnich w latach 1969-71 ks. prałat Stanisław Łuksik ( już nieżyjący), proboszcz ze Zręcina, zezwolił wikariuszom na odprawianie Mszy św. w domach osób, które były chore. W tych nabożeństwach uczestniczyli mieszkańcy wsi Kopytowa i Podniebyla. W ten sposób rozpoczęło się organizowanie naszej wspólnoty zgodnie z wolą ówczesnego ordynariusza diecezji bp. Ignacego Tokarczuka.

Był rok 1971. Państwo Muniowie uzyskali plan na budowę stodoły. Rozpoczęła się budowa pod przewodnictwem ks. Kazimierza Biśto, ale nie stodoły, a naszego obecnego kościoła. Było to bardzo trudne. Ogromne zaangażowanie młodego kapłana, jego autorytet wśród mieszkańców pozwalały na kontynuowanie prac. Prace odbywały się najczęściej nocą, gdyż władze lokalne, powiatowe i milicja bardzo przeszkadzały. Ciągłe wezwania na przesłuchania ks. Kazimierza Biśto i najbardziej zaangażowanych w budowę osób były na porządku dziennym. Była grupa ludzi, na czele z Józefem Wasłowiczem, wtajemniczonych w te prace. Służby bezpieczeństwa i władze powiatowe straszyły budujących grożąc im zwolnieniem z pracy oraz rozbiórką kościoła. Jednak ks. Kazimierz Biśto nie uległ - w październiku 1971 r. poświęcono kościół.

Z perspektywy tych 30 lat trudno wytłumaczyć skąd w tych ludziach było tyle siły i zapału do pracy. Skąd mieli pieniądze na zakup materiałów budowlanych? Każdy wierzący odpowie na to pytanie - to Opatrzność Boża i Matka Boża Różańcowa, nasza Patronka, jest ciągle z nami.

Nadszedł miesiąc listopad 1971 r. i dalsze miesiące zimowe. Ks. Biśto zamieszkał w Kopytowej w prywatnym domu. Codziennie na Mszy św. cały kościół zapełniony był wiernymi. Nikomu nie przeszkadzało, że stoi w błocie, w przeciągu. Do tworzącej się parafii Kopytowa została przyłączona wieś Podniebyle, która w tym czasie liczyła ok. 400 osób. Uroczystego poświęcenia dokonał 3 maja 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk w obecności księży i wiernych. W listopadzie 1972 r. dobudowano do istniejącej bryły kościoła przedsionek, dwie półokrągłe kaplice, zakrystię, salkę katechetyczną a nad nimi malutkie mieszkanie dla księdza (bez światła słonecznego) oraz wieżyczkę na kościele.

Trwały represje władz za rozbudowę - grzywny, przesłuchania ks. K. Biśto i osób, które mu pomagały - jednak w 1974 r. dokończono prace. Rozpoczęto wyposażanie kościoła w konieczne meble, szaty liturgiczne. Trwała praca duszpasterska nad urabianiem moralnym parafian. W roku 1976 został założony parafialny cmentarz.

Parafia Kopytowa nie posiadała osobowości prawnej, państwowej co też było okazją nie otrzymania zezwolenia mimo starań na budowę plebanii. Władze gminy powoływały się też na podstawę, że działki, na której stał kościół i miała stanąć plebania nie była hipotecznie własnością parafii. Nie mogąc doczekać się na zezwolenie budowy plebanii ks. K. Biśto przystąpił do jej budowy w roku 1982 - bez zezwolenia.

We wrześniu 1983 r. władze nie wniosły zastrzeżeń do utworzenia parafii rzymskokatolickiej w Kopytowej i mianowania proboszczem ks. K. Biśto.

W połowie roku 1984 nastąpiła zmiana proboszcza. Nowym proboszczem został ks. Władysław Stanek. Podjął pracę duszpasterską a równocześnie wykańczał plebanię i troszczył się o potrzeby materialne Domu Bożego. Nie bez trudu uregulował również hipotecznie sprawy własności działek gruntowych, na których zostały zbudowane kościół i plebania. Przez wszystkie lata duszpasterzowania Księdza Proboszcza trwają prace remontowo-zabezpieczeniowe przy kościele i plebanii. W ostatnich trzech latach wykonano bardzo trudne prace melioracyjne wokół świątyni. Zrobiono przy kościele parking. Dla upamiętnienia dwutysiąclecia Narodzin Chrystusa - za pozwoleniem władz konserwatorskich odbudowano zabytkową kapliczkę w Kopytowej, którą uroczyście poświęcił 8 października 2001 r. bp Stefan Moskwa.

Przez cały czas pasterzowania ks. Władysława Stanka trwa nieustanna troska o rozwój grup parafialnych, czynny udział wiernych w Mszach św., przyjmowanie sakramentów św., katechizację dzieci i młodzieży i troska o umacnianie w wierze obojętnych czy niepraktykujących. Osobny dział stanowią otoczeni opieką duszpasterską Romowie, którzy mieszkają na obrzeżach naszej parafii. Od 1989 r. Księdza Proboszcza wspierali wikariusze: ks. Kazimierz Surowiec, ks. Mieczysław Serednicki, ks. Ryszard Izdebski, ks. Zbigniew Jakieła, ks. Ireneusz Wójcik oraz obecnie pracujący ks. Marek Typrowicz.

Wszystkim kapłanom pracującym w parafii Kopytowa składamy " Bóg zapłać".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dzisiaj Bóg ma twarz Eucharystii

2024-05-30 16:23

Karol Porwich / Niedziela

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

Więcej ...

Archidiecezja katowicka: Nowi administratorzy i proboszczowie

2024-05-31 11:48

Karol Porwich/Niedziela

W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny abp Adrian Galbas wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom. Zwracając się do nich zwrócił uwagę na motywacje Maryi, która wyruszyła w drogę do Elżbiety.

Więcej ...

French Open - Świątek awansowała do 1/8 finału

2024-05-31 18:43
ga Świątek świętuje zwycięstwo w meczu trzeciej rundy singla kobiet przeciwko Marie Bouzkovej z Czech.

PAP/TERESA SUAREZ

ga Świątek świętuje zwycięstwo w meczu trzeciej rundy singla kobiet przeciwko Marie Bouzkovej z Czech.

Iga Świątek wygrała z Czeszką Marie Bouzkovą 6:4, 6:2 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open. Prowadząca w światowym rankingu polska tenisistka walczy o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania