Reklama

Niedziela Lubelska

Markuszów

Na straży historii

Poświęcenie odnowionej mogiły

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie odnowionej mogiły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cześć pamięci mieszkańców wsi Łąkoć, zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, oddali mieszkańcy parafii i gmina Markuszów. Niezauważona przez wielu mogiła na cmentarzu parafialnym otrzymała nowy, okazały pomnik. Poświęcił go ks. Maciej Staszak, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Markuszowie. - Chociaż niewielu z nas pamięta długi okres okupacji hitlerowskiej, to wie, że dzisiejsza uroczystość to hołd oddany tym, którzy zginęli za wolną Polskę. Chcemy o tej historii pamiętać i przypominać ją, gdyż świadczy o naszej tożsamości, kulturze, tradycji i wolności - mówił wójt Leszek Łuczywek. Na poświęcenie pomnika wybrano symboliczną datę, bo - jak podkreślał wójt - „każda ofiara jest przyczynkiem do wolności”.

W zbiorowej mogile spoczywa dziewięciu mieszkańców wsi Łąkoć oraz jeden mieszkaniec Markuszowa, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy 3 listopada 1942 r. spośród grupy 40. mieszkańców wioski. Były to ofiary odwetu za zorganizowanie przez Bataliony Chłopskie zasadzki na żandarmów niemieckich pod lasem Liptów na obrzeżach Łąkoci. Zamordowani zostali wtedy żołnierze BCh z Łąkoci: komendant gromadzki Julian Struski, Edward Struski, Czesław Struski, Eugeniusz Dąbrowski, Stefan Dąbrowski, a także kapral podchorąży Wojska Polskiego Mikołaj Dąbrowski oraz mieszkańcy wioski Julian Dąbrowski, Wacław Czesław Mańko i Jan Maruszak, a także Eugeniusz Władysław Bogusz z Markuszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po uroczystościach na cmentarzu wierni zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej m.in. wójt Markuszowa, Arkadiusz Małecki - wójt gminy Kurów, do której obecnie należy Łąkoć, młodzież szkolna, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami pocztowymi oraz były proboszcz ks. Marian Goral. Młodzież z klas mundurowych z Lublina trzymała wartę przy grobie pomordowanych. Po zakończeniu liturgii zostały złożone wieńce i kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości. Obchody narodowego święta zakończyła akademia patriotyczna na scenie Gminnego Domu Kultury w wykonaniu uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka.

Tradycyjnie w Markuszowie odbył się Festiwal Piosenki Religijnej, który w tym roku doczekał się już 30 edycji. Z okazji rocznicy przypomniano archiwalne nagrania z pierwszej edycji festiwalu. Nie zabrakło też pomysłodawcy przeglądu ks. Wojciecha Szlachetki, niegdyś wikariusza parafii Markuszów, a dziś proboszcza w Abramowie, który wszystkim przywiózł w prezencie śpiewniki. Festiwal, w rodzinnej i rozśpiewanej atmosferze, trwał do godzin wieczornych. Zwycięzcami części konkursowej zostali: Natalia Kosmowska z Opatkowic, Julia Gajek z Jakubowic Konińskich, zespół rodzinny DNA+ z Opatkowic, grupa „Raduj się” z Krasienina, schole „Promyczki” z Lublina, „Aniołki duże” z Markuszowa, „Karmelki” z Abramowa i „Aniołki małe” z Markuszowa. Nagroda specjalna proboszcza powędrowała do zespołu rodzinnego „Nadzieja” z Markuszowa. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. „Rycerki” z Dzierzkowic i schola z podlubelskiej parafii Niemce. W przygotowanie uroczystości włączyli się m.in. Gmina Markuszów, parafia pw. św. Józefa, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych

Podziel się:

Oceń:

2019-12-02 08:28

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim