Reklama

Pogrzeb zapomnianych przez prawo

Na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej powstaje miejsce pochówku dla zwłok dzieci po poronieniach przed 22. tygodniem ciąży. Jest to bodaj jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według polskiego prawa płód ludzki, który obumiera przed 22. tygodniem ciąży, jest traktowany tak, jakby wcześniej w ogóle nie istniał. W myśl obowiązujących przepisów szpitale nie mogą wypisać mu aktu zgonu, a skoro tak, to nie ma prawa do pogrzebu. Jest to dość wygodne dla państwowego ZUS-u, który za przypadki poronień nie musi płacić. Taki stan prawny powoduje, że dziecko, które obumarło przed 22. tygodniem ciąży, może być traktowane jako odpad medyczny i spopielane w szpitalnych spalarniach wraz ze zużytymi środkami opatrunkowymi czy strzykawkami.
Dostrzegając nieetyczność takiego postępowania, wiele szpitali podjęło działania zmierzające do unormowania tej delikatnej kwestii. W Śląskim Szpitalu w Cieszynie zwłoki bądź szczątki płodów ludzkich są odrębnie gromadzone i osobno spopielane. Tak jest już od ponad roku. Władze szpitala nie są jednak w stanie zadbać o pochówek płodów, więc ich prochy stają się swoistym odpadem komunalnym. - O możliwości zabrania martwo urodzonych noworodków zawsze informujemy rodziców. Niemal 100 proc. z nich decyduje się wziąć i we własnym zakresie pochować te dzieci. W przypadku płodów po poronieniach przed 22. tygodniem ciąży, na coś takiego decydują się tylko nieliczni - mówi Danuta Błahut-Zaleska, dyrektor cieszyńskiego szpitala. Można powiedzieć, że władze szpitala zrobiły dużo, ale w całej tej sprawie brakuje jeszcze postawienia przysłowiowej kropki nad „i”. Bądź co bądź, nie o to przecież chodzi, by ludzkie prochy wraz z innymi prochami sanitarnymi, po opuszczeniu spalarni były poddane utylizacji. Podobna sytuacja jest także w Żywcu, gdzie tamtejszy Szpital Powiatowy również nie zapewnia pochówku płodom. Zupełnie inaczej jest pod tym względem w Bielsku-Białej. Zarówno Szpital Ogólny im. Edmunda Wojtyły, jak i Szpital Wojewódzki dbają o to, by nieodebrane przez rodziców martwe noworodki trafiały do krematorium, które zajmuje się spopielaniem ludzkich zwłok. - Jedyne znane mi takie miejsce na Śląsku znajduje się w Rudzie Śląskiej. Tam też trafiały od nas płody po poronieniach przed 22. tygodniem ciąży. Po spopieleniu, ich prochy były później rozsypywane w „Parku Pamięci” - mówi Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego.
Rozsypywanie prochów to jednak nie to samo, co ich pochówek. Szansa na takie rozwiązanie pojawiła się wraz z interpelacją, jaką 15 listopada ub. roku na Sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej złożył radny Józef Heczko. To z jego ust padła propozycja grzebania na cmentarzu komunalnym zwłok dzieci po poronieniach do 22. tygodnia ciąży, na koszt miasta. Powyższą inicjatywę pozytywnie zaaprobował prezydent Jacek Krywult. Ustalono więc, że szpitale nadal będą przekazywać martwe płody do kremacji (ta usługa jest w Rudzie Śląskiej bezpłatna), a gmina Bielsko-Biała, przez upoważnioną przez siebie osobę, zajmie się przywozem urny z prochami i jej pochówkiem. Transport spopielonych zwłok oraz ich pogrzeb ma odbywać się raz na kwartał. Wydatki poniesione przez gminę z tego tytułu wyniosą około 3, 5 tys. zł.
Zanim jednak dojdzie do pierwszego pochówku, musi minąć jeszcze trochę czasu. Z końcem października rozpisano dopiero procedurę przetargową na wykonanie kolumbarium, w którego części składane będą urny z prochami płodów. Jak zapewnia Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej, prace przy kolumbarium powinny iść stosunkowo szybko. Według optymistycznego scenariusza, ich zakończenia można się spodziewać w ostatnich dniach listopada. Wszystko zależy od tego, w jakim terminie uda się wylać fundamenty, na których osadzone zostaną prefabrykowane betonowe nisze. Cały projekt zawiera wykonanie 2 bloków kolumbariów oraz komory przeznaczonej na urny z prochami dzieci. Kolumbaria od komory będą nieco odseparowane, jednak wspólnie stanowić będą jeden układ architektoniczny. Znakiem rozpoznawczym miejsca ostatniego spoczynku zwłok dzieci po poronieniach będzie płaskorzeźba ceramiczna o wymiarach 100 x 190 cm, przedstawiająca anioły. Ze względu na międzywyznaniowy charakter tego projektu, oprócz aniołów nie zdecydowano się na umieszczenie jakiegokolwiek symbolu religijnego. Mimo to, planuje się, by raz w roku w Dzień Zaduszny odprawiać w tym miejscu nabożeństwo żałobne.
- Na razie urny z prochami czekają w Rudzie Śląskiej na pochówek i nie są rozsypywane. Kiedy jednak już do nas dotrą, mam nadzieję, że uda się im nie tylko sprawić należyty pogrzeb, ale i odprawić Mszę św. - mówi A. Grzywacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: 25 tys. osób na koncercie uwielbienia „Jednego Serca Jednego Ducha”

2024-05-31 09:24

PAP/Darek Delmanowicz

30 maja 2024 r., w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Parku Sybiraków w Rzeszowie po raz dwudziesty drugi odbył się koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. W koncercie wzięło udział ponad 25 tysięcy osób.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Krzeszów: Pielgrzymka duchowieństwa diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

2024-05-31 19:49

red/db

- Spotykamy się w szkole duchowości Maryi, aby uczyć się od niej słuchania i działania - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, aby przewodniczyć spotkaniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania