Samotnej matce ponad półtora roku temu Sąd Okręgowy w Siedlcach ograniczył władzę rodzicielską poprzez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej. Dodatkowo pomniejszył jej prawo do wykonywania kontaktów z dziećmi, wskazując, że kobieta będzie mogła spotykać się z nimi tylko w placówce opiekuńczo-wychowawczej, w której przebywali małoletni. Po zaangażowaniu się prawników Instytutu Ordo Iuris Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim rozszerzył możliwość przebywania z matką również poza aktualne miejsce zamieszkania dzieci. Kilka miesięcy temu Sąd ponownie wstrzymał możliwość wykonywania kontaktów, wyrażając jedynie jednorazową zgodę na jednodniowy udział dzieci w rodzinnej uroczystości. Uczynił to pomimo braku zastrzeżeń ze strony opiekuna z Domu Dziecka co do przebiegu pobytu dzieci w domu rodzinnym. Rodzeństwo wracało zawsze czyste, zadbane, najedzone i zadowolone z tego, że mogło spędzić czas z rodzicem oraz wyczekiwało z niecierpliwością kolejnego powrotu do domu.
Reklama
Matka została poinformowana, że decyzja co do wznowienia urlopowań dzieci zostanie podjęta dopiero po potwierdzeniu wykonania zobowiązania nałożonego na kobietę w związku ze sprawą zainicjowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, dotyczącą jej najmłodszego dziewięciomiesięcznego dziecka, które przebywa pod jej opieką. Zobowiązanie to dotyczyło nawiązania współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz asystentem rodziny. Kobieta wywiązała się z obowiązku oraz po raz kolejny złożyła wniosek o urlopowanie dzieci. Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim wyraził zgodę na wznowienie urlopowań w dni wolne od nauki szkolnej, jednocześnie zobowiązując dyrektora domu dziecka do objęcia kontrolą okresową opieki nad dziećmi w okresie urlopowań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
,,Prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem pozostaje niezależne od władzy rodzicielskiej. Sąd zaś ingerując w nie powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. W sytuacji, gdy brak przeciwwskazań, tak jak w niniejszej sprawie, do ograniczenia osobistych kontaktów matki z małoletnimi, takie działanie może wiązać się wręcz ze szkodą dla dzieci. Należy uwzględnić zwłaszcza potrzebę podtrzymywania więzi emocjonalnej między małoletnimi a rodzicem, co i tak jest już utrudnione z powodu przebywania ich w domu dziecka” – skomentowała mec. Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Prawnicy Instytutu Ordo Iuris zamierzają po Nowym Roku złożyć wniosek o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej matce i powrót jej starszych dzieci do rodzinnego domu. Kobieta jest reprezentowana przez mec. Jerzego Kwaśniewskiego oraz mec. Magdalenę Majkowską.