Reklama

Z zakonną posługą w Norwegii

Niedziela toruńska 45/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Helena Rykaczewska: - Zaledwie kilka lat po złożeniu wieczystych ślubów zakonnych podjęła Siostra decyzję o służbie Bogu w zagranicznej prowincji zakonu. Dlaczego wybrała Siostra Norwegię?

S. Blanka Dawidowska: - Powołanie wzrastało we mnie od najmłodszych lat. Dorastałam w kaszubskiej rodzinie, rodzice wychowywali nas w duchu religijnym i przygotowywali do samodzielności zgodnie z Dekalogiem, co zaowocowało podjęciem tej odważnej wówczas decyzji o wyjeździe. Propozycja ta wyszła od przełożonych zakonu prowincji toruńskiej. Rodzice również wyrazili zgodę na wyjazd. W latach sześćdziesiątych XX wieku nie było to jednak proste. Starałam się trzy lata, cztery razy otrzymywałam odpowiedź odmowną, jednak nie rezygnowałam. W chwili wręczania paszportu i udzielania przestróg dotyczących zachowania się za granicą, płakałam z radości i zmęczenia.

- Czy pamięta Siostra pierwsze dni po wyjeździe z kraju?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Byłam radosna, dziękowałam Bogu. Jak wielu młodych ludzi, chciałam poznać świat, ale przez pryzmat habitu. Posługiwanie ludziom na obcej ziemi wśród elżbietanek było moim marzeniem. Nie zdawałam sobie jednak sprawy z bariery językowej; znałam tylko język polski, ze szkoły język rosyjski i kilka słów po niemiecku. Ponadto okazało się, że mój stan zdrowia nie jest najlepszy, ale nie będzie stanowił przeszkody. Leczenie zagwarantowano mi w Norwegii. Po długiej podróży pod wskazanym adresem w Oslo przywitały mnie po polsku siostry elżbietanki.

- Jakie zadania poprzedzające pracę w prowincji norweskiej stanęły wówczas przed Siostrą?

- Priorytetową sprawą stało się przyswojenie języka. Ukończyłam państwowy kurs języka norweskiego dla obcokrajowców.
Potem zdałam egzamin z pielęgniarstwa. W Polsce, mimo że pracowałam przy chorych, uniemożliwiono mi zdanie takiego egzaminu, przeszkodą był habit. W Norwegii egzamin zdałam i otrzymałam dyplom wydany przez Królestwo Norwegii.
Zapoznałam się również z organizacją naszej prowincji i domami zakonnymi. Te miejsca rozsiane są wzdłuż kraju - na fiordach, poza Narwikiem, aż po Przylądek Północny.

Reklama

- Co złożyło się na 37 lat posługi w kraju, który stał się drugą ojczyzną Siostry?

- W Oslo przebywałam 5 lat. Posługiwałam w domach opieki ludziom starszym i przewlekle chorym. W Trondheim, w środkowej Norwegii, przez 9 lat pracowałam w szpitalu zakonnym dla ludzi świeckich na oddziale chirurgicznym. Ze względu na brak personelu zakonnego szpital sprzedano państwu. Przeniesiono mnie do nowo wybudowanego domu opieki dla sióstr zakonnych w Lillestrřm. Tam pracowałam przez 10 lat do czasu sprzedania domu, który państwo przeznaczyło na klinikę dla narkomanów. Kolejną placówką było Tromsö na północy kraju. Pracowałam tam w kuchni, gdyż byłam jedną z młodszych i silniejszych sióstr, powierzono mi również obowiązki przełożonej. Sprawowałyśmy opiekę administracyjną w nowo wybudowanym przez siostry Domu Rencistów dla świeckich oraz prowadziłyśmy Dom Noclegowy dla turystów i innych gości. Tromsö to miasto turystyczne i uniwersyteckie, więc dom noclegowy ma rację bytu. Później był Hammerfest, miejscowość położona niedaleko Przylądka Północnego. Tam opiekowałyśmy się kościołem. Ze względu na małą liczbę sióstr, przez ponad 12 lat byłam przełożoną dwóch domów zakonnych: w Tromsö i Hammerfest. Mieszkałam w Tromsö, a kilka razy w roku wizytowałam Hammerfest. Posługiwałam się komunikacją telefoniczną i internetową. Te placówki są pięknie położone na fiordach w otoczeniu surowej, północnej przyrody. Od połowy maja do połowy lipca białe noce są atrakcją dla turystów.
Ostatnia kapituła prowincji norweskiej sióstr elżbietanek powierzyła mi obowiązki wikarii i znów podejmę pracę w Oslo.

- Jaka jest w tym protestanckim kraju sytuacja katolików i sprawa powołań zakonnych?

- W Norwegii katolicy stanowią niewielki procent społeczeństwa. Protestanci nie przeszkadzają katolikom w praktykach religijnych, są bardzo tolerancyjni. Przy każdym naszym domu zakonnym jest kościół lub kaplica publiczna. Kapłani katoliccy odprawiają nabożeństwa. Frekwencja wygląda różnie, np. w Oslo katedra wypełniona jest wiernymi, natomiast w Tromsö w kościele katolickim są Afrykanie i Azjaci, mało jest Europejczyków. W Norwegii nie ma wielu powołań zakonnych. 37 lat temu, gdy zaczęłam posługiwanie, w prowincji były 92 siostry różnych narodowości. Obecnie jest ich 20: przede wszystkim Polki, Norweżki i jedna Czeszka. Trzeba być mocnym duchowo i fizycznie oraz - jak mówi Benedykt XVI - „trwać mocno w wierze”.

- Czy w Norwegii są miejsca kultu religijnego wsławione cudami?

- Nie ma tu kultu męczenników. Pamięć króla Olafa, który za wprowadzenie chrześcijaństwa do Norwegii został ścięty w 1000 r., Norwedzy czczą w nieco inny sposób. W Stiklestad 29 lipca odbywa się spektakl o jego śmierci. Widowisko to cieszy się popularnością wśród protestantów i katolików. Miejscem wypoczynku i modlitwy jest natomiast Mariaholm k. Oslo.

- Skąd czerpie Siostra siłę i wytrwałość, jak regeneruje siły duchowe?

- Najbardziej regeneruję się w Polsce, gdy w czasie nabożeństw widzę kościoły wypełnione wiernymi. Wówczas słyszę i odczuwam modlitwę rodaków. Chętnie uczestniczę w konferencjach i nabożeństwach rekolekcyjnych. W początkowym okresie pobytu w Norwegii mogłam przyjeżdżać do Polski co trzy lata. Później zgodnie z regulaminem przyjeżdżałam co dwa lata, a obecnie raz w roku. Tu wzmacniałam się duchowo, by tam dobrze służyć Bogu. Sprawę zakończenia misji pozostawiam Bogu. Kiedy sytuacja w Norwegii postawi mnie przed koniecznością opuszczenia tego kraju, wrócę do prowincji toruńskiej sióstr elżbietanek.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Więcej ...

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Krzeszów: Pielgrzymka duchowieństwa diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

2024-05-31 19:49

red/db

- Spotykamy się w szkole duchowości Maryi, aby uczyć się od niej słuchania i działania - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, aby przewodniczyć spotkaniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania