Reklama

Uroczyście w Tarnowskiej Woli

Zaczęło się na cmentarzu. Razem z tymi, którzy nie mogli na własne oczy zobaczyć swojego kościoła w nowych kolorach, z nowymi figurami świętych, z nowymi stacjami Drogi Krzyżowej. Ale to dzięki nim - jak podkreślił bp Edward Frankowski - mieszkańcy Tarnowskiej Woli i Alfredówki „są bogatsi o ich dorobek życia pozostawiony tym, których kochali, dla których pracowali”. Na parafialnym cmentarzu, znajdującym się na początku miejscowości, wjeżdżając od Tarnobrzega, zaczęła się modlitwa dziękczynienia Panu Bogu za rodziców i krewnych, za ks. T. Owsiaka i ks. Kędzierskiego, którzy tutaj pracowali, a obecnie oczekują dnia zmartwychwstania. Tajemnica Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Pana Jezusa, odmawiane pośród grobów pod przewodnictwem ks. Antoniego Saneckiego - proboszcza i ks. Roberta Zynwalę - wikariusza, połączyły się z „Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia” zaintonowaną w czasie modlitwy przez Biskupa Edwarda, który w towarzystwie ks. Mariusza Telegi, przybył do Tarnowskiej Woli na poświęcenie nowej polichromii kościoła, stacji Drogi Krzyżowej i nowych figur ufundowanych przez parafian. W takiej scenerii rozpoczęła się też wizytacja kanoniczna parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku tak było

Parafia Tarnowska Wola powstała z dwóch części: jedną odłączono od Miechocina, a drugą z Majdanu Królewskiego. Daleko mieli kiedyś ludzie do kościoła, a Pana Boga chcieli mieć pośród siebie. Na terenie parafii stała mała kaplica w Rozalinie, wybudowana przez hrabiego Tarnowskiego w 1913 r., ale niewystarczająca na potrzeby rozwijającej się miejscowości. W 1919 r. postanowiono o budowie kościoła, jednakże wojna przeszkodziła tym zamiarom. Ostatecznie w 1922 r. zaczęła powstawać nowa parafia z nowym kościołem. Pierwszym jej duszpasterzem był ks. Ignacy Kąkolewski, który sprawował posługę duszpasterską od 1925 r. W tym samym roku bp J. Fischer poświęcił kamień węgielny, a budowę zakończono trzy lata później. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczyście poświęcił bp A. Nowak 21 czerwca 1928 r. W 1929 r. nastąpiła zmiana duszpasterza. Powoli wyposażono świątynię w niezbędne paramenty, ogrodzono go, powstał cmentarz, założono instalację elektryczną, położono posadzkę. Po nagłej śmierci ks. Kędzierskiego i krótkim duszpasterzowaniu ks. Romana Chimiaka, który był administratorem do 1968 r., historię parafii zaczął pisać (do 1992 r.) ks. Tadeusz Owsiak, który wcześniej pełnił funkcję wikariusza w Nowej Dębie. Nowym proboszczem został ks. Antoni Sanecki - dotychczasowy proboszcz w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie. Ponadstuletnie akta parafialne, z datą 1902 r., poświadczają dzieje ofiarności parafian Tarnowskiej Woli.

Tak jest teraz

O wielkiej ofiarności i zaangażowaniu w sprawy upiększenia świątyni podczas powitania bp. Frankowskiego mówił Ksiądz Proboszcz, który z dumą podkreślał, że „nie było najmniejszego problemu, aby podczas prac przy malowaniu zabrakło środków czy pomocy parafian”. „Nie żyje nam się bogato - mówili przedstawiciele dorosłych - ale świadomi, że od Pana Boga otrzymujemy, Jemu i na Jego chwalę oddajemy”. W oddaniu swojego życia Bogu, by móc je przeżywać dobrze, widzi sens swoich dni młodzież i dzieci, deklarujące swoje przywiązanie do Chrystusa i Kościoła.
Zgromadzeni w odnowionym kościele wierni śpiewem i modlitwą potwierdzali słowa swoich przedstawicieli, patrząc z dumą na owoce swojej pracy i ofiarności, a przede wszystkim wiary, której prawdy wymalowane na ścianach i suficie kościoła na nowo w sobie ożywiają i rozważają. Uroczystą Mszę św. - wielkie dziękczynienie Panu Bogu za nową polichromię i stacje Drogi Krzyżowej - obok Biskupa Edwarda, sprawowali także księża: Mieczysław Wolanin (dziekan z Nowej Dęby), Eugeniusz Nycz (proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Nowej Dęby), Mariusz Telega (notariusz Kurii sandomierskiej) i proboszcz Antoni Sanecki. Poświęcona - czyli oddana Panu Bogu - polichromia kościoła i nowe stacje Drogi Krzyżowej to kolejny rozdział dobrej i mądrej historii Tarnowskiej Woli, który jutro na pewno będzie zapisywał się tak samo wielkimi zgłoskami na miarę wielkości i dobroci serc tych, którzy tworząc społeczność parafii, biorą odpowiedzialność za jej przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady