W ten sposób biskup nawiązał do budzących krytykę wśród chrześcijan obrazów filmowych udostępnianych na jednej z najbardziej znanych na świecie platform streamimgowych. Przypomniał zarazem uczestnikom spotkania, że „dzieje zbawienia toczą się nadal”.
Reklama
Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 10 stycznia Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli. W homilii zauważył, że kontrowersyjne produkcje – serial i film, jakie rozpowszechnia znana platforma internetowa, wyrastają z chęci przedstawienia Zbawiciela „odpowiednio do naszych czasów”.
„Wiele rzeczy jest rozmytych. Brakuje nam kryteriów. Próbujemy tworzyć jakby alternatywną historię, narrację i zastanawiamy się nad tym, która jest ciekawsza, bardziej chwytliwa czy porywająca, zapominając o tym, czy Bóg tego chce. Zapominamy, jakie jest objawienie od Boga, odnośnie tego, jak chce zbawić świat” – zauważył biskup i wskazał, że kwestia jest bardzo ważna, bo dotyczy właściwie pojmowanej religii. „Nie religii, która jest na zasadzie wymysłu człowieka, ale tej, która opiera się na objawieniu Boga ludziom” – dodał.
Zwrócił uwagę jednocześnie, że dzieje zbawienia toczą się dalej. „Ta śmierć Chrystusa dla naszego zbawienia dokonała się, ale jednocześnie zbawienie dokonuje się teraz – przez życie narodów, ludów, społeczeństw, wspólnot wyznaniowych. Jednocześnie dzieje zbawienia dokonują się w relacji pomiędzy wspólnotą wierzących a wspólnotą gminy, miasta. One się dokonują w kategoriach państwa, które stanowi prawo i podejmuje konkretne działania” – sprecyzował.
„Dzieje zbawienia dokonują się też na naszej ziemi. Możemy wiele dobra zrobić jako Kościół i jako samorządowcy. Ale możemy też bardzo wiele złego zrobić: możemy łamać prawo, możemy szkodzić sobie lub w imię Ewangelii i prawa nie przyjść z pomocą ludziom potrzebującym” – zaznaczył.
Reklama
Po liturgii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w gmachu kurii diecezjalnej. Wzięli w nim udział m.in.: przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie z regionu, burmistrzowie, starostowie ze Śląska i Małopolski, radni, wójtowie i sołtysi z terenu całej diecezji.
Duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów ks. Marek Studenski zachęcił do naśladowania sposobu i stylu, w jakim Bóg, który stał się człowiekiem, sprawuje swoją władze nad światem.
Duszpasterstwo parlamentarzystów i samorządowców proponuje rodzaj formacji oraz wspiera duchowo osoby pełniące istotne funkcje społeczne. Jednym z najważniejszych zadań tej grupy jest integracja osób zaangażowanych w moderowanie życia społecznego z Kościołem lokalnym.