Reklama

Piotrków Trybunalski

Złota Róża dla Matki Bożej

Niedziela łódzka 3/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 grudnia 2001 r., w dzień zakończenia oktawy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w klasztorze Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość ofiarowania wizerunkowi Matki Bożej Piotrkowskiej - Matki Pocieszenia Złotej Róży jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski. Mszę św. w intencji wszystkich czcicieli Matki Bożej odprawił oraz wygłosił kazanie bp Adam Lepa. W kazaniu Ksiądz Biskup powiedział m.in.: "Od Boga otrzymujemy więcej niż prosimy. Ten dzień zakończenia Oktawy jest dniem wyjątkowego dziękczynienia, ofiarowania się Matce Bożej. Pośrednictwo Maryi jest dzisiaj takie samo jak niegdyś w Kanie Galilejskiej - za to wszystko właśnie dzisiaj dziękujemy. Róża i słowa to symbol dziękczynienia, symbole te są piękne, ale Matka Boża oczekuje od nas czegoś więcej - wierności wobec Jezusa".

Ksiądz Biskup wezwał następnie wiernych do refleksji nad własną postawą życiową. Przypomniał postacie Prymasa Tysiąclecia i św. Maksymiliana Marii Kolbego, którzy postawili na Matkę Bożą, byli zawsze Jej wierni aż do końca i swoją wierność drogo okupili więzieniem, a św. Maksymilian także męczeńską śmiercią. Podobnie my powinniśmy być wierni - każdego dnia, każdej godziny. Ksiądz Biskup odniósł się także do spraw współczesnych: "Co dzieje się z naszym społeczeństwem? Gdzie wierność wobec Pana Boga, wobec ideałów? Dzisiaj przepraszamy Matkę Bożą za naszą niewierność i błagamy, by wyprosiła nam u swego Syna dar mądrości, który jest nam szczególnie teraz potrzebny. Złota Róża jest wyrazem naszej wdzięczności i miłości. Niechże ta Róża zawsze przypomina nam o powinnościach wobec Maryi i o naszym oddaniu się Jej, a także o tym, by królowała w naszych myślach, sercach i w całym naszym życiu". W uroczystościach wzięli udział kapłani dekanatu piotrkowskiego z ks. prał. Stanisławem Sochą na czele, Ojciec Prowincjał Zakonu Bernardynów, siostry zakonne oraz wielka rzesza wiernych.

Otoczony od 375 lat wielkim kultem obraz Matki Bożej Piotrkowskiej cieszy się także współcześnie wielką czcią wiernych. Oficjalny tytuł obrazu brzmi: Matka Pocieszenia. historia Obrazu sięga czasu powstania kościoła i klasztoru. Jest on dziełem diakona z klasztoru Ojców Bernardynów w Przyrowie. Wykonał go w 1625 r. na polecenie ojca prowincjała Leonarda Starczewskiego. Obraz, początkowo umieszczony w ołtarzu bocznym kościoła, był czczony przez wiernych i uznawany jako słynący łaskami od samego początku. Przedstawia on Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Wczesne źródła rękopiśmienne mówią o tym, że kościół bernardyński w Piotrkowie posiada cudowny obraz Matki Bożej, do którego ludzie uciekając się w trudnym położeniu, doznają od Boga Wszechmocnego pociechy. W 1732 r. w Piotrkowie Tryb. miała miejsce uroczysta procesja, z duchowieństwem i władzami miejskimi na czele, do kościoła Bernardynów jako wyraz wdzięczności dla Matki Bożej za ocalenie miasta przed klęską pożaru. Matka Boża w piotrkowskim obrazie była czczona także w innych rejonach Rzeczypospolitej: w Sieradzkiem, Łęczyckiem, w Krakowie, Tarnowie, a nawet na Rusi. Kult Matki Bożej Piotrkowskiej rozwijał się także poprzez okres trwania Trybunału Koronnego. Po kasacie klasztoru kult Matki Bożej w łaskami słynącym obrazie nieco osłabł. Ożywił się dopiero po powrocie zakonników do klasztoru w 1922 r. W 1961 r. odnowiono ołtarz i cudowny obraz Matki Bożej Piotrkowskiej. W każdą środę wieczorem odprawiana jest przy ołtarzu Matki Bożej uroczysta Msza św. z kazaniem, natomiast w każdą ostatnią sobotę miesiąca wierni gromadzą się wieczorem na Apelu Maryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

PKP Intercity: darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

2024-05-09 16:25

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 1 czerwca br. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - poinformowało w czwartek PKP Intercity. Przewoźnik zaznaczył, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...