Reklama

Romowie pod Pańską Górą

W diecezji bielsko-żywieckiej ludność pochodzenia cygańskiego - Romowie skupieni są najliczniej w Oświęcimiu, w którym ma siedzibę Podbeskidzkie Stowarzyszenie Romów, oraz w Andrychowie. I dlatego w czasie tegorocznych Dni Andrychowa odbył się w niedzielę 3 czerwca u podnóża Pańskiej Góry Festyn Kultury Romskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festyn cygański

Pańska Góra to kilkusetmetrowe, porośnięte gęstym lasem wzniesienie górujące nad miastem. Kiedyś była własnością hrabiów Bobrowskich, potem stała się miejscem pikników dla andrychowian, obecnie pełni rolę spacerowego parku miejskiego. Poniżej znajduje się stadion sportowy „Beskid” i basen kąpielowy. Na małym placu obok basenu stanęły „cygańskie” namioty. Małe dzieci miały wielką frajdę w postaci przejażdżki po mieście autentycznym cygańskim wozem ciągniętym przez konie, wszyscy słuchali występów muzycznych zespołów cygańskich, takich jak znany szeroko w kraju,,Czarne włosy” oraz Józef Jochymczyk Merstein z zespołem „Dzikie Pola”. W mini galeriach pod namiotami znalazły się kolekcje sztuki romskiej, w tym malarstwa Małgorzaty Mirgi-Tas z Czarnej Góry oraz rzemiosła (patelnie wyrabiane przez miejscowego kotlarza).
Atmosfera imprezy była niepowtarzalna, zjawiły się całe rodziny romskie z dziećmi i gdy tylko kapele cygańskie zagrały taneczne rytmy, pod sceną w atmosferze radosnej zabawy tańczyli również widzowie. Festyn romski zorganizowało Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie pod patronatem Urzędu Miasta Andrychowa. Na festynie obecny był burmistrz miasta Jan Pietras.

Romowie idą do nieba

W Andrychowie nie po raz pierwszy prezentowana jest kultura romska, władze również oferują konkretną pomoc dla tej społeczności. Do tej pory andrychowscy Romowie zamieszkiwali głównie w nadającym się już do wyburzenia budynku w centrum miasta przy pl. Mickiewicza.
Wielu rodzinom romskim z małymi dziećmi władze miasta przydzieliły mieszkania komunalne na andrychowskich osiedlach Olszyny i Lenartowicza. Czas pokaże czy zadomowią się tutaj na stałe. Integracja społeczności romskiej z innymi mieszkańcami ma w grodzie nad Wieprzówką także wymiar religijny. Nie jest to zresztą sprawa ostatnich lat, bowiem część rodzin romskich to od pokoleń katolicy. W tym roku do I Komunii św. w kościele w parafii św. Macieja przystąpiło dwoje cygańskich dzieci - Józef i Klaudia. - Cieszę się, że mam takich cygańskich kolegów w szkole, którzy tak samo jak my wierzą w Boga - mówi Emilka z Andrychowa, która także przystąpiła po raz pierwszy do Komunii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli metropolitę z kapituły medalu Cracoviae Merenti

2025-01-15 20:34
Rada Miasta Krakowa

facebook.com/RadaMiastaKrakowa/

Rada Miasta Krakowa

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ale i jego następcy nie będą już zasiadać w kapitule medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego za szczególne zasługi dla Krakowa. Miejsce hierarchy Kościoła zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Tak zdecydowali w środę radni miasta.

Więcej ...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje życie pięknym!

2025-01-16 10:17

BP Episkopatu

Przemiana wody w wino była „początkiem znaków” Jezusa na ziemi. Był to cud podtrzymania radości ziemskiej, radości związanej z miłością. Jezus przemienił wodę w wino i kazał sługom roznosić je gościom. Wiara mówi, że w życiu wiecznym, które – mówiąc obrazowo – przypominać będzie też radosną ucztę, już sam Jezus będzie usługiwał zbawionym winem wiecznej radości.

Więcej ...

„Święty Jan Paweł II prorok nadziei”, hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego

2025-01-16 17:24

Adam Bujak/Archiwum Białego Kruka

Hasło tegorocznego XXV Dnia Papieskiego brzmi: „Święty Jan Paweł II prorok nadziei”. Ogłosił to dziś abp Adrian Galbas jako przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest głównym organizatorem obchodzonego corocznie w październiku Dnia Papieskiego. Fundacja ta nazywana „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”, specjalizuje się w upamiętnianiu dziedzictwa i myśli Jana Pawła II oraz funduje stypendia i prowadzi formację dla ubogiej i uzdolnionej młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wiara

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wizytator apostolski w Medjugorje:

Kościół

Wizytator apostolski w Medjugorje: "Przyjeżdżajcie, bo to...

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: męska wspólnota...

Wiadomości

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: męska wspólnota...

Św. Marceli I - reorganizator prześladowanego Kościoła

Święci i błogosławieni

Św. Marceli I - reorganizator prześladowanego Kościoła

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!