Reklama

Odszedł czciciel Gwiazdy Ludu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 2 czerwca br. po ciężkiej chorobie zmarł ks. prał. Jan Białobok - emerytowany oficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie, a wcześniej długoletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Msza św. z wprowadzeniem śp. ks. Jana do kościoła parafialnego w Mielcu odbyła się w poniedziałek, 4 czerwca br. Przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Wiktora Skorca i bp. Kazimierza Górnego oraz licznej rzeszy kapłanów została odprawiona 5 czerwca, a następnie ciało śp. Księdza Prałata zostało złożone w grobowcu kapłańskim na cmentarzu komunalnym w Mielcu.
Ks. prał. Jan Białobok urodził się 15 lipca 1927 r. w Szymbarku, choć dzieciństwo i młodość spędził w Sękowej. W rodzinie otrzymał staranne wychowywanie religijne i patriotyczne. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jana Stepy 4 maja 1952 r. Pierwszym zadaniem, jakie otrzymał, była posługa wikariusza w parafii Brzeziny k. Ropczyc. Po dwóch latach został w roku 1954 skierowany na studia doktoranckie z prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. W latach 1957-59 był kapelanem i sekretarzem bp. Jana Stepy, biskupa tarnowskiego. Następnie został kierownikiem Archiwum Diecezjalnego. Pełnił jednocześnie obowiązki obrońcy węzła małżeńskiego, potem sędziego, wreszcie rzecznika sprawiedliwości w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie. W roku 1960 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. W tym okresie zajmował się także diecezjalnym duszpasterstwem dobroczynnym oraz trzeźwościowym.
13 października 1963 r. bp Jerzy Ablewicz zlecił mu przygotowanie procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji i kanonizacji Karoliny Kózkówny, jako postulatorowi diecezjalnemu. W 1970 r. został mianowany proboszczem w Lisiej Górze. W tej parafii m. in. dokonał remontu zabytkowego kościoła z XVIII wieku. Od 1978 r. pełnił posługę proboszcza w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Pełnił równocześnie obowiązki dziekana dekanatu mieleckiego. W ciągu 19 lat jego proboszczowania w parafii wykonano m.in.: organy, witraże, dach miedziany na kościele, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały i ławki, a także zadbano o cały wystrój kościoła. Została wybudowana nowa plebania i rozbudowany dom katechetyczny. Znaczące uroczystości w tym czasie to: nawiedzenie Mielca przez Matkę Bożą w Jej Jasnogórskim Obrazie (1983 r.) oraz nawiedzenie Figury Fatimskiej (1995 r.).
Po złożeniu urzędu proboszczowskiego w 1997 r. bp Kazimierz Górny powierzył Księdzu Prałatowi zadanie organizowania Sądu Biskupiego w Rzeszowie, powołując go na urząd wikariusza sądowego, czyli oficjała Sądu Diecezjalnego w Rzeszowie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego powrócił do Mielca w 2003 r., gdzie jako emeryt posługiwał w konfesjonale i duszpasterstwie parafialnym.
Ks. Jan Białobok był od 1984 r. kanonikiem honorowym Tarnowskiej Kapituły Katedralnej oraz kapelanem Jego Świątobliwości od 2000 r.
Dziełem jego życia było przygotowanie procesu beatyfikacyjnego bł. Karoliny Kózki, dziewicy i męczennicy. Był jej wielkim czcicielem i propagatorem kultu tej polskiej dziewczyny, nazwanej Gwiazdą Ludu. Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował ją w 1987 r. w Tarnowie. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jej też poświęcił kilka książek, z których najważniejsza to krytyczna biografia zatytułowana „Błogosławiona Karolina Kózka”. Ksiądz Prałat znany był z niezwykłej kultury i wielkiego umiłowania sztuki i muzyki kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj