Reklama

Trzy dekady parafii w Ujejscu

Bp Adam Śmigielski poświęcił 10 czerwca ołtarz w parafii NMP Matki Kościoła w Dąbrowie Górniczej-Ujejscu, pobłogosławił też tabernakulum, chrzcielnicę, nowy wystrój prezbiterium ze sceną Zesłania Ducha Świętego, 8 witraży i ambonę. Okazją był jubileusz 30-lecia parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówiąc o historii parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Dąbrowie Górniczej-Ujejscu trzeba sięgnąć do daty 24 sierpnia 1977. Wówczas to biskup częstochowski Stefan Bareła, mając na uwadze dobro mieszkańców Ujejsca, powołał nową parafię, wydzielając ją ze wspólnoty św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. Pierwszym proboszczem został ks. Kulejewski. To on rozpoczął budowę plebanii i ukończył ją w stanie surowym. A nie były to łatwe czasy. Ks. Kulejewski był szykanowany, zastraszany i upokarzany przez ówczesne władze, które nie chciały, aby powstała nowa parafia. Jednak sytuacja ta jeszcze bardziej wzmocniła więź między pełnym energii i wiary księdzem, a mieszkańcami Ujejsca.
Ważną datą w historii młodej parafii jest rok 1980. Wówczas to, w kwietniu, parafię w Ujejscu nawiedził obraz Matki Bożej Częstochowskiej, dodając nadziei i otuchy. Pięć lat później, 12 maja 1985 parafię obejmuje ks. Jan Błaszczyk. Udaje mu się w końcu uzyskać pozwolenie na budowę kościoła. Oficjalna data wydania zezwolenia, to 8 marca 1986. Tak ucieszyło to parafian, że już 2 miesiące później, w dniu patronki Matki Kościoła - 19 maja 1986 następuje symboliczny wykop pod fundamenty. Świątynię zaprojektowali inż. Zbigniew i Andrzej Białkiewiczowie. Projekt techniczny wykonał inż. Karol Preinl. Wydaje się, że w połowie lat 80. najgorsze jest już za parafianami z Ujejsca. Zdobyli, niemal po 10 latach, pozwolenie na budowę świątyni i wszystkie inne dokumenty. Pozostało tylko budować. I rzeczywiście, pierwszy etap budowy kościoła postępował błyskawicznie. Działo się to przy wydatnej pomocy Komitetu Budowy Kościoła oraz wiernych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. I już w 1988 r. kościół zostaje wybudowany do tzw. stanu surowego. W tym też roku biskup częstochowski Stanisław Nowak dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia murów kościoła. Warto podkreślić, że kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1987 r. w czasie trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny. Zresztą to nie ostatni związek Jana Pawła II z parafią w Ujejscu. Ale nie uprzedzajmy faktów.
I tak powoli mury kościoła pięły się do góry. Przybywało sprzętu i wyposażenia świątyni. Ogromną pomocą służył Edward Ziętek, przewodniczący Komitetu Budowy Kościoła, bez którego pomocy pewnie nie udałoby się tak szybko postawić świątyni.
Kolejną ważką datą w historii wspólnoty był 4 września1994, kiedy to odbyła się uroczystość konsekracji świątyni. Dokonał tego już biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Rok późnej poświęcony został cmentarz parafialny, a wierni mogli się skupić na wyposażaniu świątyni. Można zatem powiedzieć, że druga dekada istnienia parafii upłynęła pod znakiem budowy kościoła.
Trzecią dekadę rozpoczęła nominacja ks. Janusza Sroki na proboszcza parafii. Był rok 1998. Nowy proboszcz skupił się uporządkowaniu placu przykościelnego oraz na wystroju wnętrza świątyni. Efekt jego starań jest widoczny gołym okiem. Ale sprawiedliwość trzeba oddać wszystkim - i tym którzy starali się o pozwolenie na budowę, i tym którzy je uzyskali, i budowniczym kościoła, i tym którzy go wyposażają. Ale ks. Sroka ciągle ma nowe pomysły, nieustannie coś modernizuje, remontuje, ulepsza i upiększa. Prócz tego, że jest duszpasterzem, jest murarzem, dekoratorem i ogrodnikiem. Potrafi przyciągnąć do siebie dorosłych i dzieci, dzięki niemu parafia tętni życiem, a kościół i jego otoczenie nabiera blasku.
Dziś kościół w Ujejscu zachwyca przytulnym i skłaniającym do modlitwy wystrojem. Zewsząd otaczają nas witraże. Monumentalna scena Zesłania Ducha Świętego i tabernakulum w kształcie rozchodzących się promieni tworzą wspólnie z ołtarzem, amboną i chrzcielnicą jedną, symboliczną przestrzeń. Przestrzeń na wskroś sakralną. Przestrzeń zachęcającą do spotkania z Panem, do modlitwy, do refleksji nad własnym życiem. Kompozycja w prezbiterium spełnia także walor wychowawczy, uczy bowiem pokory i posłuszeństwa woli Bożej. A któż lepiej niż Matka Boża wypełniał zadania powierzone przez Boga?
Na uwagę zasługuje także kaplica Matki Bożej Częstochowskiej umieszczona nietypowo, bo w dolnej części świątyni, między wejściami. W kaplicy tej znajduje się obraz Matki Bożej oraz scena ukazująca Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Polichromia została namalowana z okazji 25. rocznicy erygowania wspólnoty. I to jest wspomniany już związek parafii w Ujejscu z Janem Pawłem II. Malaturę ufundowali pielgrzymi biorący udział w wyjeździe do Rzymu. Z tej pielgrzymki pozostała jeszcze jedna pamiątka - haftowany ręcznie obraz ukazujący Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Z okazji 25-lecia parafii powstały dwa takie obrazy. Jeden został wręczony Ojcu Świętemu w Rzymie, co jest potwierdzone stosownym podziękowaniem ze Stolicy Apostolskiej, a drugi wisi we wspomnianej kaplicy. Zaś z 30-lecia pozostanie jeszcze piękniejsza pamiątka - nowy wystój prezbiterium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Protestujący zdecydowanie: precz z zielonym obłędem

2024-05-11 11:36

Łukasz Brodzik

Z najdalszych zakątków naszego kraju do Warszawy zjechały setki tysięcy Polaków na protest Precz z Zielonym Ładem. Nam udało się bezpośrednio porozmawiać z kilkoma uczestnikami manifestacji.

Więcej ...

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto