Reklama

Bobrowniki

Po raz piąty w betlejemskiej stajence!

Niedziela sosnowiecka 5/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasełka będące odmianą teatru misteryjnego od stuleci związane są z tradycją Bożego Narodzenia. W tym czasie artyści amatorzy w różnej formie prezentują sceny o narodzeniu Pana Jezusa. Przegląd Widowisk Jasełkowych wydaje się być już na stałe wpisany w kalendarium wydarzeń kulturalnych gminy Bobrowniki. Przez cztery ostatnie lata prezentacje odbywały się w Zespole Szkół w Rogoźniku. Tym razem, ze względu na lepsze warunki sceniczne, kultywowanie pięknej tradycji przeniesiono do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. V Międzyszkolny Przegląd Jasełkowy, podczas którego zaprezentowali się przedstawiciele pięciu szkół dekanatu sączowskiego pozwolił wszystkim uczestnikom odbiec od codzienności i spędzić wraz z aniołami i pasterzami radosne chwile przy betlejemskim żłóbku.

Ciekawie i oryginalnie o Bożym Narodzeniu

18 stycznia scena sali widowiskowej zamieniła się w stajenkę betlejemską. Na sali zaś zapanowała niepowtarzalna, ciepła i rodzinna atmosfera, która ogarnęła wszystkich uczestników bożonarodzeniowego misterium. Swoją obecnością gminno-dekanalną imprezę zaszczycili zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej z Sosnowcu - ks. Ryszard Adrjanek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Bobrowniki - mgr inż. Tadeusz Sokoła, dziekan dekanatu sączowskiego, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, dzięki któremu tradycja jasełkowania na tym terenie jest kultywowana - ks. kan. Włodzimierz Torbus, proboszczowie okolicznych wspólnot, dyrektorzy szkół, nauczyciele i katecheci, przedstawiciele prasy oraz pracownicy bibliotek i domów kultury. Przybyłych gości oraz publiczność ciepło i serdecznie powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach Teresa Niedbała. Zaraz potem przyszedł czas na kolejne prezentacje. Każda inna, każda ciekawa i oryginalna. Jedne - ciche i stonowane, nasuwające refleksje, skłaniające do zadumy, inne radośnie i głośno mówiły o narodzeniu Bożego Syna. Wszystkie doskonale przygotowane i przenoszące widza w odległą przeszłość.

Pięć prezentacji

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Przedstawili widowisko jasełkowe pt. Niechaj ludzie będą braćmi. Na scenie oprócz pasterzy, Trzech Króli pojawiają się dzieci przybywające z różnych kontynentów, by prosić nowo narodzoną Dziecinę o pokój na świecie. Z kolei dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie ukazały Historię Narodzin. Zobaczyliśmy szopkę pasterską ze żłóbkiem, w której schroniła się Maryja z Józefem. Nowo narodzonemu Bogu-Człowiekowi przyszli pokłonić się pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Podziwialiśmy chóry anielskie, był król Herod i jego dwór, diabeł i śmierć. Wszystkich uczestników urzekł bożonarodzeniowy teatr w wykonaniu gimnazjalistów z Siemoni. W sposób niekonwencjonalny i nowatorski przedstawili widowisko pt. Do Betlejem nie jest daleko. Na scenie obok postaci Maryi, Józefa, Bożej Dzieciny pojawili się przedstawiciele współczesnego świata, będący nosicielami różnych bolączek, problemów, niepokojów. Tradycyjne ukazanie faktu Bożego Narodzenia przeplatało się z akcentami moralno-etycznymi. Szkoła Podstawowa w Tąpkowicach zaprezentowała Pastorałkę. Widowisko składające się z trzech scen: Na pastwisku, W pałacu Heroda oraz W Stajence. Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Rogoźniku. Jasełka wg tekstu ks. Jana Paszulewicza pt. Betlejemska dobranocka były bajkowe. Najmłodsi aktorzy, uczniowie klas III, wcielili się w postaci Maryi, Józefa i Dzieciątka.

Zaczęło się w Asyżu...

Kończąc V Międzyszkolny Przegląd Jasełek, ks. Ryszard Adrjanek wyraził swoją wdzięczność organizatorom - dyrektorowi GOK w Bobrownikach, Teresie Niedbała oraz dyrektorowi Zespołu Szkół w Rogoźniku, która organizowała cztery poprzednie edycje, Wandzie Czyż. "Dzięki przedstawieniom jasełkowym mamy szansę przeżyć poglądową katechezę o narodzeniu Syna Bożego i ponownie odnaleźć w sobie ducha Bożego Narodzenia" - powiedział Ksiądz Dyrektor.

Przegląd od początku swojego istnienia nie miał charakteru konkursowego. Jego celem nie jest więc wyłonienie najlepszego zespołu aktorskiego i może w tym tkwi jego siła. "Chodzi o to, aby podtrzymywać tę piękną tradycję widowisk jasełkowych, której początek dał św. Franciszek z Asyżu. Poza tym tego typu dzieła mocno scalają uczniów i nauczycieli, integrują te dwie społeczności, bo każdy wkłada w przygotowanie swoje serce" - wyjaśnia ks. kan. Włodzimierz Torbus. " Z roku na rok rośnie zainteresowanie teatrem bożonarodzeniowym. Zwiększa się liczba miłośników i uczestników widowisk. Odczuwamy niegasnąca potrzebę wystawiania ciepłych w swoim klimacie misteriów o narodzeniu Pana Jezusa" - podkreślił gospodarz miejsca, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach, ks. Ryszard Migocki.

Sponsorzy nagród w tegorocznej edycji Przeglądu: ks. Ryszard Migocki oraz ks. Włodzimierz Torbus zadbali o to, aby żaden młody artysta nie wyszedł z pustymi rękami. Każdy więc otrzymał " słodki podarunek". Szkoły biorące udział obdarowane zostały albumami pt. Sławni Polacy oraz dyplomami uczestnictwa, ufundowanymi przez dyrekcję Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. Nagrodą specjalną za nowatorskie ujęcie został uhonorowany zespół aktorów z Siemoni. Prezent w postaci płyt i kaset ufundował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach.

Tegoroczny Przegląd dostarczył bogatych przeżyć nie tylko edukacyjnych, ale również duchowych. Obserwując radosne twarze zgromadzonych na sali uczestników, uśmiechniętych młodych aktorów, jak i usatysfakcjonowanych organizatorów, nie można oprzeć się refleksji, że wszyscy jeszcze bardziej zjednoczyli się z Jezusem, który przyszedł na świat, by nas zbawić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Podziękujmy dziś Bogu za wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Więcej ...

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33
Abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Chełm miastem Eucharystii

2024-05-31 21:24

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania