Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Msza św. w intencji Benedykta XVI

Włodzimierz Rędzioch

Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi – mówił w bazylice franciszkanów w Krakowie ks. prof. Robert Woźniak. Jeden z najlepszych znawców myśli i nauczania Benedykta XVI, przewodniczył Mszy św. w intencji obchodzonych dzisiaj urodzin papieża seniora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na placu przed Oknem Papieskim stanęła ławeczka dedykowana papieżowi Benedyktowi XVI. Wyryty jest na niej napis „Bądźcie świadkami piękna Boga”. Słowa te zostały zaczerpnięte z przemówienia Benedykta XVI do franciszkanów, które wygłosił w 2009 r. w Castel Gandolfo z okazji 800-lecia Zakonu św. Franciszka. Do nich odniósł się ks. prof. Robert Woźniak w homilii.

Podkreślał, że zdanie to wyraża „samo serce dzieła, życia i myśli Benedykta XVI, jednego z największych przewodników Kościoła w czasach zamętu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślał, że od początku swojego kapłaństwa Józef Ratzinger walczył o to, żeby Bóg był w centrum naszego życia. - W Europie zachodniej toczyła się wówczas wielka wojna światopoglądowa. Na zewnątrz Kościoła, ale także wewnątrz, walczono o to, by bardziej koncentrować się na tajemnicy człowieka niż na tajemnicy Boga. Dziś, gdy patrzymy na życie społeczne w Polsce, też widzimy tendencję do tego, by człowiek był absolutnym centrum wszechświata, także tego Bożego i kościelnego świata – zauważył kapłan.

Wiedział, że nie ma piękna bez postawienia Boga w centrum, że świat, także ten świat ludzkiego doświadczenia wewnętrznego, może stawać się chaosem, że będzie mu brakowało piękna, że będzie zeszpecony wtedy, kiedy Bóg zostanie odłożony na margines – nauczał ks. Woźniak.

Jak podkreślał, papież Benedykt XVI nauczał, że aby zrozumieć chrześcijaństwo, trzeba je czytać „według wyznania wiary, a nie według nowożytnych pomysłów myślicieli, speców od reklamy czy życia politycznego”. -

Jeśli chcecie spotkać Boga i odnaleźć w Nim centrum życia, musicie zacząć czytać Biblię. Nie jak racjonaliści czy filolodzy! Musicie otworzyć ją jako księgę, w której mieszka Duch Boga

Podziel się cytatem
– streszczał papieskie przesłanie.

Ks. prof. Woźniak podkreślał, że papież Benedykt XVI uczy także tego, że aby być teologiem, trzeba kochać. - W teologię zaangażowane jest przede wszystkim życie, ludzka wola, otwartość człowieka, który chce pozwolić Bogu przeniknąć do samej głębi swojej tajemnej istoty – mówił duchowny. Dodał, że dla Ratzingera, podobnie jak dla św. Franciszka z Asyżu, największym ideałem piękna jest Chrystus Ukrzyżowany, czyli „piękno, którego kształtem jest miłość ofiarująca samego siebie”. - Jeśli mamy być świadkami Bożego piękna to musimy być ludźmi, którzy kochają podobnie jak kochał Jezus, oddając samego siebie – mówił kapłan. Trzecim aspektem myśli papieża Benedykta XVI, na który zwrócił uwagę kaznodzieja, jest rola rozumu w życiu chrześcijańskim. - Koronawirus pokazuje dzisiaj ogromną dozę wiary odłączonej od myślenia. Rozum dał nam Bóg i to Bóg chce, żebyśmy myśleli – wyjaśniał. - Bóg nie może stać w centrum mojego życia, jeśli nie myślę. Przyjście Boga do człowieka zawsze otwiera rozum na horyzonty nieskończone. Być dzisiaj świadkami piękna Boga oznacza w wierze swojej prowadzić prawdziwe życie intelektualne, na miarę każdego z nas. Każdy musi myśleć, jeśli chce wierzyć – uwrażliwiał. - Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi, jeśli zbudujemy naszą wiarę i życie społeczne tylko na jakichś uczuciach, na jakichś widzimisię – dodał.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-04-16 18:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: obchody liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II (zapowiedź)

Ks. Wojciech Miszewski

Inauguracja Polskiego Centrum Syndologicznego, Msze św., koncert oraz pielgrzymka młodych do papieskiego sanktuarium na Białych Morzach – w ten sposób Kraków będzie obchodził liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Trzydniowe uroczystości rozpoczną się w piątek.

Więcej ...

Nowe informacje o stanie zdrowia Papieża: noc minęła spokojnie

2025-02-20 08:30

Vatican Media

Noc minęła spokojnie, Papież wstał i w fotelu zjadł śniadanie – informuje dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Więcej ...

Abp Depo o śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka: morderstwo kapłana uderza w nas wszystkich

2025-02-20 19:12
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo. W tym odcinku metropolita częstochowski wspomina śp. ks. Grzegorza Dymka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Święci i błogosławieni

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Jezus przypomina nam, że bez krzyża nie ma zbawienia

Wiara

Jezus przypomina nam, że bez krzyża nie ma zbawienia

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Nowe informacje o stanie zdrowia Papieża: noc minęła...

Kościół

Nowe informacje o stanie zdrowia Papieża: noc minęła...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...