Reklama

Święto Nauki Wrocławskiej

Niedziela wrocławska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W powojennym Wrocławiu kadrę naukową tworzyli profesorowie ze Lwowa i Wilna. Pierwszy wykład na politechnice wygłosił prof. Idaszewski 15 listopada 1945 r. Na pamiątkę tego dnia śro dowisko akademickie Wrocławia obchodzi Święto Nauki.
W tym roku obchody zainaugurowała Msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim w intencji pracowników i studentów środowiska akademickiego. Złożono także wiązanki kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich oraz pod tablicą Upamiętniającą Profesorów Krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r. Na poszczególnych uczelniach odbywały się okolicznościowe spotkania. Święto zakończyło otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Wrocławia i Opola. Nagrody Kolegium za integrację środowiska akademickiego otrzymali w tym roku prof. Kazimiera Wilk oraz prof. Wojciech Witkiewicz.
Święto Nauki na Papieskim Wydziale Teologicznym zbiegło się z 305. rocznicą powołania Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Centralnym akcentem obchodów było przyznanie abp. Alfonsowi Nossolowi i ks. prof. Stanisławowi Olejnikowi z UKSW doktoratu honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego. Nadanie doktoratów poprzedziła Msza św. sprawowana w katedrze pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego.
„Arcybiskup Alfons Nossol to największy bezsprzecznie wśród śląskich teologów, autorytet naukowy” - podkreślał w laudacji rektor PWT, ks. prof. Waldemar Irek. „Należy on do tych ludzi, z których wyrasta siła śląskiego i polskiego katolicyzmu. To człowiek dialogu, harmonii serca i myśli, budowniczy mostów pomiędzy Kościołami, narodami i kulturami”.
Ks. prof. Józef Pater, prezentując osobę i dzieło drugiego doktora, wskazywał, „iż ogromna i oryginalna twórczość w teologii moralnej, jej epokowa przebudowa na gruncie polskim, ożywiona wierność Ewangelii i nauczaniu Kościoła, szerokie perspektywy społeczne, kulturalne i egzystencjalne odniesienie teologii do całego świata osobowego oraz troska o właściwą formację kapłańską, wszystko to czyni ks. prof. Stanisława Olejnika godnym najwyższego uznania naukowego”.
Posiedzenie Kolegium Rektorów poprzedziło podpisanie epokowego dokumentu. Przedstawiciele miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Medycznej powołali do istnienia spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT +. Projekty badawcze i infrastrukturalne będą realizowane na wrocławskich Praczach, na 23 hektarach i 25 tys. metrów kwadratowych. Inicjatywa jest konieczna, aby szanse Wrocławia w staraniach o Europejski Instytut Technologiczny wzrosły. Oficjalne podpisanie umowy o powołaniu Wrocławskiego Centrum Badań było najważniejszym wydarzeniem obchodów Święta Nauki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze latorośle

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika
Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także
umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek
chrześcijańskich w Rzymie

Arkadiusz Bednarczyk

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek chrześcijańskich w Rzymie

30 czerwca Kościół wspomina Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. Ich odwaga w wyznawaniu wiary była naprawdę imponująca.

Więcej ...

Polscy metropolici po przyjęciu paliuszy: Nie można rozrywać jedności

2025-06-29 19:37

Vatican Media

Podczas uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wattykanie Papież Leon XIV nałożył paliusze 54 metropolitom. W tym gronie było trzech arcybiskupów z Polski: metropolita warszawski Adrian Galbas, metropolita poznański Zbigniew Zieliński oraz metropolita szczecińsko-kamieński Wiesław Śmigiel. W rozmowie z Vatican News metropolici podkreślali, że to wielkie przeżycie, ale też zobowiązanie do budowania jedności Kościoła.

Więcej ...

Watykan/ W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych, papież jedzie do Castel Gandolfo

2025-07-01 07:37

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką