Reklama

Aspekty

Różaniec w Żaganiu

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Archiwum ks. Kamila Obały

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Bardzo ciekawa inicjatywa zrodziła się we wspólnocie Żywego Różańca w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W związku ze zbliżającą się I niedzielą miesiąca, w którą tradycyjnie przeżywaliśmy zmianę tajemnic różańcowych, jako Wasz opiekun postanowiłem zwrócić się do Was za pomocą listu" - w taki sposób ks. Kamil Obała rozpoczął list, który skierował do członków Żywego Różańca. W tych dniach list trafia do wszystkich osób należących do Wspólnoty Żywego Różańca w parafii.

Poniżej prezentujemy treść listu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga Wspólnoto Żywego Różańca przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu!

Reklama

"My ludzie wiary wiemy doskonale, że jeżeli przyjdzie ocalenie i ustanie pandemia to przyjdzie od Boga przez Maryję, oraz przez naszą wolę nawracania się i przez wierność codziennej modlitwie różańcowej. Trzeba nam zrobić wszystko co od nas zależy, by w myśl założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”, gdyż od niej oczekujemy obfitej pomocy w obecnej epidemii i w rozszerzaniu Królestwa Chrystusowego. W związku ze zbliżającą się I niedzielą miesiąca, w którą tradycyjnie przeżywaliśmy zmianę tajemnic różańcowych, jako Wasz opiekun postanowiłem zwrócić się do Was za pomocą listu! Przytoczyłem na wstępie słowa ks. Jacka Gancara, Moderatora Krajowego Żywego Różańca. Dobrze o tym wiemy, jak wielką rolę w życiu człowieka wierzącego pełni Maryja – Matka. Jest Ona jeszcze bliższa wszystkim, którzy należą do Wspólnoty Żywego Różańca i obrali Ją za swoją Orędowniczkę u Boga. „Ona jako Matka Kościoła przybywa ciągle do Chrystusowego Kościoła - jak pisze kardynał Józef Glemp - przybywa wszędzie tam, gdzie są jej dzieci, gdzie jest lud wierny. To Ona wybiera sobie szczególne miejsca, a czyni to w sposób sobie właściwy i niepowtarzalny, w każdym miejscu na inny sposób”.

Maryja - Matka uczy nas, jak mamy się wpatrywać i odnajdywać Jezusa - Syna, jak mamy zawierzać Jemu całe nasz życie, jego troski i problemy, których pewnie w tym czasie nie brakuje. Codzienność, którą przeżywamy w czasie domowej kwarantanny, w czterech ścianach swojego domu; często przepełniona niepewnością o jutro bądź lękiem czy strachem przed chorobą, troską o najbliższych jest zapewne niełatwa dla nas wszystkich. Dom, który w tym czasie stał się dla nas bastionem waliki z chorobą, niewątpliwie jest dla Was teraz domowym kościołem, w którym jak chlebem pachnie modlitwą. Zapewne to Wasze w tym czasie „domowe sanktuarium modlitwy” – jak mówił arcybiskup Józef Michalik jest – „świadectwem wiary, żywej wiary przez dialog strapionych, proszących lub też dziękujących ludzi oraz odpowiadającego im Boga.

Ten dialog wiary jest tym ciekawszy, że wpisane jest weń pośrednictwo Maryi - Matki będącej człowiekiem najbliższym Bożemu Synowi”. Widok pustych ławek w kościele i brak Waszych twarzy trwających w kościele na modlitwie napawa nas tęsknotą i smutkiem; ale wiemy że jest to szczególny czas dla nas wszystkich.

Reklama

Miejcież tę świadomość, że każdego dnia o godz. 20:30 jako Wasi kapłani, gromadzimy się w plebanijnej kaplicy, by przez modlitwę różańcową polecać Was i Waszych bliskich, jak również przez pokorne orędownictwo Maryi zanosimy prośbę o ustanie epidemii na całym świecie.

Maryja jako Matka Kościoła uczy nas serca pokornego na wzór swojego serca całkowicie oddanego Bogu! Ona uczy nas miłości i wiary prowadzącej do pełnego zaufania Bogu. To właśnie Ona jest dla nas najpewniejszą Orędowniczką u Boga. Jest Pośredniczką łask, a także pozwala nam odnaleźć w naszym życiu Jezusa i mimo obecnie panującego zgiełku nie zagubić Go w swoim życiu!

Rozpoczynamy miesiąc maj – jakże piękny czas kiedy wszystko budzi się do życia, tym bardziej piękny dla nas Polaków, ponieważ w naszej polskiej tradycji miesiąc ten poświęcony jest Matce Pięknej Miłości – Maryi!

Intencją modlitwy Ojca Świętego na maj jest: aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła.

Do tej intencji dodajcie wszystko to co nosicie w swoim sercu, oddając Matce Bożej wszystkie lęki, niepewności, zmartwienia, prosząc o ustanie epidemii w świecie, jak również wszystko to co dobre i radosne!

Dziękuję Wam Drodzy Bracia i Siostry za Waszą codzienną gorliwą modlitwę na paciorkach różańca. Proszę Was z całego serca nie ustawajcie w modlitwie! Święty Jan Paweł II, mówił, że: „Nie ruchliwe stolice są decydującymi ośrodkami historii świata i świętości; prawdziwymi ośrodkami historii świata są ciche miejsca modlitwy ludzi. Tam gdzie się modli tam się decyduje. Nie tylko o naszym życiu po śmierci, ale także o wydarzeniach tego świata”.

Reklama

Trwając w czasie Paschalnej radości w I niedzielę miesiąca maja, rozważcie Tajemnicę Chwalebną - Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jeśli to możliwe, uprzejmie Was proszę, byśmy w tym dniu o godzinie 9:00 tam gdzie będziemy wspólnie uklęknęli do modlitwy dziesiątką Różańca Świętego.

Poniżej dołączam teks rozważania I Tajemnicy Chwalebnej Różańca Świętego: Chrystus powstał z martwych. Żyjemy tą tajemnicą wiary codziennie, kiedy podnosimy się z naszych upadków. Kiedy mimo wszystko dźwigamy się, aby się nie poddać i żyć nadzieją. Kiedy zło zwyciężamy dobrem. Kiedy miłością zwyciężamy nienawiść. W przemijającym kształcie doczesności budujemy wieczne trwanie w miłości przy Chrystusie. Módlmy się o zwycięstwo życia nad śmiercią w każdym z nas na co dzień. Umocnij, Panie, moje kroki na Twoich ścieżkach, abym nigdy z nich nie zszedł, ale wiernie trwał przy Tobie.

„Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej. Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle”! Nich pusty grób będzie dla Was wszystkich znakiem wiary, nadziei i miłości. Korzystając z okazji pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia od pozostałych Kapłanów pracujących w Naszej Parafii.

Z darem modlitwy Wasz opiekun - ks. Kamil Obała

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Zdjęcie: Archiwum ks. Kamila Obały

Podziel się:

Oceń:

2020-04-25 17:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Tuluza we Francji

Bożena Sztajner/Niedziela

Przed tygodniem rozpoczęliśmy szczególny miesiąc. Jest to czas, kiedy w naszych palcach przesuwamy różańcowe ziarna. Z tej okazji chciałbym, byśmy przez kilka kolejnych rozważań powędrowali do miejsc objawień i poznali te spotkania Maryi z wizjonerami, w których Najświętsza Maryja Panna prosiła o modlitwę różańcową.

Więcej ...

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

Wiara to sens życia a nie dodatek.

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami