Reklama

Temat tygodnia

23. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły

Niedziela częstochowska 6/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 stycznia 2008 r. minęła 47. rocznica święceń biskupich ks. Stefana Bareły, trzeciego biskupa ordynariusza. Dobrze pamiętam tę ważną dla Częstochowy uroczystość nominacji nowego biskupa i jego konsekrację. Święceń w katedrze częstochowskiej udzielał ówczesny biskup częstochowski Zdzisław Goliński, a współkonsekratorami byli biskup pomocniczy częstochowski Stanisław Czajka oraz młody biskup pomocniczy z Krakowa Karol Wojtyła, bardzo zaprzyjaźniony z ks. prof. Barełą, wówczas ojcem duchownym Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Nikt wtedy nawet nie pomyślał, jak mogą się potoczyć drogi tych dwóch hierarchów Kościoła. W niedługim czasie bp Wojtyła został mianowany arcybiskupem krakowskim, a potem kardynałem, bp Bareła natomiast trzy lata po tej konsekracji, po śmierci bp. Golińskiego, został biskupem częstochowskim. Gdy komuniści nie dopuścili do konsekracji i wejścia na biskupstwo ks. Wojciecha Turowskiego, który przyjechał do Częstochowy, żeby się przedstawić jako biskup nominat koadiutor, ówczesne władze nie przyjęły go, odesłały z powrotem do Rzymu. Natomiast po śmierci bp. Teodora Kubiny nowym Pasterzem został bp Goliński. Jego posługa nie trwała długo, przyszedł do nas w 1951 r., będąc wcześniej biskupem koadiutorem w Lublinie, a zmarł w 1963 r. w wieku 54 lat.
Bp Stefan Bareła wywarł w naszym mieście bardzo duży wpływ na formację duchowieństwa. Pochodził z diecezji częstochowskiej, był człowiekiem niezwykle serdecznym, pogodnym, uśmiechniętym, zaangażowanym w duszpasterstwo, zwłaszcza młodzieży. Podjął posługę biskupią przy bliskiej współpracy z ówczesnym prymasem - kard. Stefanem Wyszyńskim, a także, jak wspomniałem, swoim przyjacielem, kard. Karolem Wojtyłą. Miałem okazję obserwować z bliska pracę bp. Bareły i widziałem, jak liczył się ze zdaniem Krakowskiego Kardynała. Przy różnych okazjach przypominał czas Soboru Watykańskiego II i świetne wystąpienia kard. Wojtyły, cieszył się, że Sobór wchodzi w życie, często powtarzając z radością: „Sobór rośnie”... I rzeczywiście, dzięki wspaniałym biskupom tamtych lat - kard. Wyszyńskiemu, kard. Kominkowi, kard. Wojtyle, a także takim biskupom jak abp Tokarczuk czy bp Bareła, można było wiele zrobić - i tak dużo wtedy zrobiono, choć Kościół pracował w niezwykle trudnych warunkach.
Niestety, dzisiaj pamięć o tych postaciach, m.in. w Częstochowie, zanika. Czasami pytam kleryków w naszym Seminarium o poprzednich biskupów. Niestety, nie wiedzą wiele. Urodzili się dużo później i jest to dla nich odległa historia. Ale żyją przecież starsi księża, którzy pamiętają biskupów: Zdzisława Golińskiego, Stanisława Czajkę, Stefana Barełę, Franciszka Musiela, Tadeusza Szwagrzyka, Miłosława Kołodziejczyka. Kościół częstochowski nie ma długiej historii - liczy zaledwie 83 lata, tym bardziej więc powinniśmy ją znać i pamiętać o naszych Pasterzach. Powinniśmy też wiedzieć, że np. w czasie sprawowania urzędu przez bp. Golińskiego powstała Kapituła Częstochowska. Dzisiaj w stallach naszej archikatedry zasiadają już nowi kapłani, ale pomyślmy o tych, którzy tworzyli zręby struktury naszego Kościoła partykularnego, z miłością wspomnijmy tych, którzy z takim oddaniem angażowali się w budowę nowych świątyń w diecezji, bo wszystko to jest przykładem, że mieliśmy wielkich biskupów i oddanych kapłanów.
12 lutego mija 23. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły. 13 lutego - 57. rocznica śmierci bp. Teodora Kubiny. Ich doczesne szczątki spoczywają w krypcie w archikatedrze częstochowskiej. Niech pamięć o tych niezłomnych Pasterzach Kościoła częstochowskiego pozostanie w naszej świadomości, a starsi kapłani niech przekazują ją młodemu pokoleniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Więcej ...

Erfurt: nuncjusz podkreśla, że kwestia święcenia kobiet nie podlega dyskusjom

2024-05-31 20:02
Nuncjusz apostolski, biskup Nikola Eterović

Wikipedia/autor: Roberta F. na licencji Creative Commons

Nuncjusz apostolski, biskup Nikola Eterović

Na pytanie o udzielanie kobietom święceń udzielono już odpowiedzi i nie jest to kwestia otwarta - powiedział portalowi Die Tagespost arcybiskup Nikola Eterović. Nuncjusz apostolski w Niemczech wypowiedział się na marginesie odbywającego się w Erfurcie Katholikentagu - zjazdu niemieckich katolików.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania