Reklama

Aspekty

Maj z Maryją #1

aspekty.niedziela.pl

Historia kultu Cudownego Obrazu z Rokitna cz.1

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium diecezji gorzowskiej - Rokitno - wraz z jego głównym przedmiotem religijnej czci - cudownym obrazem Matki Bożej - posiada wielowiekową historię, jako szkoła żywej wiary dla ludu tych ziem. Wierni udawali się do Rokitna już od 1669 roku, aby oddawać Bogu cześć przez wstawiennictwo i pośrednictwo łaskami słynącego wizerunku Niepokalanej. Kult ten trwa po dziś dzień (…). Oto zwięzły opis genezy kultu, samego obrazu i aktualnego stanu czci Matki Najświętszej w obrazie rokitniańskim.

W roku 1966 pracownicy Muzeum w Poznaniu: dr Janusz Lehmann i mgr Leszek Tuczyński przeprowadzili wszechstronne badania cudownego obrazu Niepokalanej z Rokitna. Owocem tych badań jest obszerny opis Wizerunku pod względem jego pochodzenia, wartości artystycznej, techniki i szkoły malarskiej, stosowanych farb i rodzaju drewna, na którym artysta anonimowy namalował Matkę Bożą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Technika malowania, styl i sposób ujęcia postaci wskazują, że obraz pochodzi z XVI wieku. Początkowo odbierał cześć religijną jako obraz rodzinny, przekazywany jako wielki skarb duchowy, począwszy od szlacheckiej rodziny Stawickich, zamieszkałych na Kujawach, poprzez rodzinę królewską Leszczyńskich i słynącą z przywiązania do Kościoła rodzinę Opalińskich. Właśnie syn Piotra Opalińskiego - Jan Kazimierz Opaliński, jako opat klasztoru cystersów w Bledzewie, odziedziczył obraz czczony, zwłaszcza przez jego matkę - Katarzynę Opalińską. Jak opisuje kronika z 1672 r., opat sam doświadczył cudownego i nagłego uzdrowienia ze śmiertelnej choroby za wstawiennictwem Niepokalanej z rodzinnego obrazu. Wypadek ten oraz rosnąca cześć dla Matki Bożej, stają się powodem umieszczenia obrazu w bocznym ołtarzu kościoła klasztornego w Bledzewie. Wierni tłumnie przybywali, by się modlić do Boga za wstawiennictwem Niepokalanej. Wyjeżdżając do parafii obsługiwanej przez cystersów - do Rokitna, opat zabrał obraz i umieścił go w głównym ołtarzu. Wówczas obraz zasłynął szczególną czcią wiernych i otrzymywanymi przez modlących się łaskami i cudami.

Reklama

W początkowej fazie kult tego obrazu szerzył się w rodzinach, a stopniowo rozciągał się w obrębie regionu wielkopolskiego. Podstawą tego kultu było piękno artystyczne, a zwłaszcza teologiczna treść, jaką artysta zamknął w niewielkim Wizerunku Maryi.

Cdn.

Źródło: Gorzowskie Wiadomości Kościelne, 1989

Podziel się:

Oceń:

2020-05-01 13:49

Wybrane dla Ciebie

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele