W Godziszowie zwyczaj śpiewania Gorzkich żali trwa od ponad 150 lat. Z reguły śpiewano je w każdy piątek Wielkiego Postu, rzadziej w niedzielę. Odbywało się to w ten sposób, że wieczorem cała rodzina zbierała się w jednym pokoju, wówczas śpiewano wszystkie trzy części Gorzkich żali, a następnie rozbrzmiewały pieśni pasyjne.
Powodem narodzin zwyczaju śpiewania Gorzkich żali w domach był fakt, że dawniej Godziszów nie miał jeszcze swojego kościoła i należał do parafii w Janowie Lubelskim. Tam też mieściła się najbliższa świątynia. Utrudniało to mieszkańcom Godziszowa uczestniczenie we Mszy św. i w nabożeństwie Gorzkich żali. Dopiero po wybudowaniu świątyni w Godziszowie w 1929 r. nabożeństwo to odbywało się w kościele. Mimo wszystko tradycja śpiewania Gorzkich żali w domach przetrwała do dziś i dalej jest ona praktykowana w wielu domach i, co więcej, zwyczaj ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
„W naszym domu tradycja ta jest pielęgnowana od wielu pokoleń. Tak samo jak nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, tak i my chcemy przekazać tę tradycję naszym dzieciom, mamy nadzieję, że i oni przekażą ją swoim dzieciom i wnukom” - mówi Maria Madej. „Od najmłodszych lat razem z żoną staraliśmy się zaszczepić w naszych dzieciach chęć śpiewania Gorzkich żali i przyznaję, że w dużym stopniu nam się to udało. Dlatego nasze dzieci śpiewają razem z nami, rozwijają się duchowo i pogłębiają swoją wiedzę religijną. Obecnie razem z nami w każdy piątek idą na Drogę Krzyżową, a po powrocie wspólnie śpiewamy Gorzkie żale” - zwierza się Stanisław Madej. „Bardzo lubimy okres Wielkiego Postu, ponieważ razem z rodziną śpiewamy w tym okresie Gorzkie żale” - dodają chłopcy Karol i Jarek. „Większość moich kolegów i koleżanek śpiewa w swoich domach Gorzkie żale, dlatego w piątki nie planujemy żadnych spotkań” - mówi Tomek Madej. „Odkąd tylko sięgnę pamięcią, zawsze w okresie Wielkiego Postu śpiewaliśmy Gorzkie żale, dlatego też nie mogę sobie wyobrazić obchodzenia tego okresu bez śpiewania ich w każdy piątek” - dopowiada Darek Madej.
Gorzkie żale towarzyszą nam od trzystu lat. Powstały w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku z ducha ludowej pobożności okresu baroku. Ich początki i kształt są związane z działalnością Bractwa św. Rocha przy warszawskim kościele pod wezwaniem św. Rocha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu