Reklama

Unijne dotacje

Niedziela rzeszowska 9/2008

Nie tylko na renowacje obiektów sakralnych parafie mogą dostać pieniądze z Unii Europejskiej. Są też środki pomocowe na termomodernizację kościołów czy budowę domu rekolekcyjnego. Możliwościom wykorzystania pieniędzy unijnych przez parafie poświęcona była konferencja, która odbyła się 12 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Oczoś: - Czy Kościół może być beneficjentem środków unijnych w okresie finansowania 2007-2013?

Andrzej Grzeszuk: - Kościół może sięgać po unijne pieniądze. Poprzedni okres finansowania w latach 2004-2006 potwierdził, że parafie mogą otrzymać dotacje, np. na renowację obiektów sakralnych. Udawało się zdobywać duże pieniądze na odrestaurowanie kościołów czy unikalnych zabytków. Teraz, w nowym okresie finansowania, w większości unijnych programów Kościół jest wpisany jako potencjalny beneficjent.

- Z jakich programów może korzystać Kościół?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niemal do każdego programu Kościół i kościelne osoby prawne mogą aplikować. Dotyczy to programu krajowego (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich), programu regionalnego czy programu współpracy międzynarodowej.

- W ramach jakiego programu można odnowić zabytkowy kościół?

- Unijnego wsparcia można szukać w trzech programach. Po pierwsze w programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Należy tu przejrzeć szczególnie priorytet związany z kulturą i dziedzictwem narodowym. Środki na ten cel znajdują się również w Regionalnym Programie Operacyjnym. Jeśli kościół leży na terenie wiejskim, a więc na obszarze gminy lub miasta liczącym do 5 tys. mieszkańców, można aplikować do Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich. Pozytywną zmianą w stosunku do poprzedniego okresu finansowania jest szansa na sfinansowanie tzw. otoczenia inwestycji. Można zatem przyjąć, że jeżeli projekt będzie opierał się na odnowie zabytkowego kościoła, będzie można także starać się o dofinansowanie remontu czy budowy ogrodzenia lub innych budynków ściśle i integralnie połączonych z kościołem. Takiej możliwości nie zakładano w poprzednim okresie programowania, a czasami była ona niezbędnym elementem inwestycji.

Reklama

- Czy na budowę nowego kościoła można dostać unijną pomoc?

- Unia nie finansuje budowy kościołów. Można natomiast zdobyć pieniądze na termomodernizację obiektu. Za unijne środki można zrobić np. elewację budynku.

- Na co będzie można jeszcze otrzymać dotacje?

- Na obecnym etapie trudno jeszcze spekulować, co tak naprawdę będzie można sfinansować. Możliwości jest jednak wiele. W zasadzie nie powinno być przeszkód, by przy remoncie zabytkowego kościoła nie sfinansować dodatkowo np. kupna organów do świątyni. Unia dotuje działalność społeczną. Można będzie więc starać się o pieniądze na wybudowanie boiska sportowego lub sali gimnastycznej, jeśli parafia prowadzi zajęcia z młodzieżą. Dotyczy to również szkół czy przedszkoli katolickich. Za unijne pieniądze parafie mogą np. założyć Internet. W Regionalnym Programie Operacyjnym województwa podkarpackiego jest priorytet, który mówi o informatyzacji. Tak więc za unijne pieniądze parafia może założyć platformę internetową. Kościół może też aplikować o środki na działalność turystyczną. Jeśli dom rekolekcyjny jest zlokalizowany na obszarze atrakcyjnym turystycznie, to budowa lub remont takiego obiektu może być finansowana ze środków unijnych. Bo czym różni się dom turystyczny od domu rekolekcyjnego? Tylko nazwą. Zarówno do jednego, jak i drugiego obiektu przyjeżdżają ludzie, którzy płacą za pobyt, odpoczywają, korzystają z programów szkoleniowych lub formacyjnych. W każdym przypadku warunek sięgania po fundusze pomocowe jest jeden - trzeba napisać dobry projekt.

WIĘCEJ INFORMACJI

- na internetowych stronach rządowych: www.funduszestrukturalne.gov.pl, www.mrr.gov.pl
- internetowych stronach instytucji pośredniczących, np. www.podkarpackie.pl

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024