Reklama

Konkurs pt. "Biskup Teodor Kubina - pierwszy biskup częstochowski"

Niedziela częstochowska 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziedzictwo pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny szczególnie przypomniane zostało w związku z obchodami 75. rocznicy powstania diecezji częstochowskiej. Wiele instytucji Kościoła częstochowskiego, w tym również tygodnik Niedziela, założony przez bp. Kubinę, poświęciło postaci pierwszego biskupa częstochowskiego specjalne sesje, wystawy, sympozja. W obchodzony w ubiegłym roku w archidiecezji częstochowskiej Rok Kubinowski, zainicjowany przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, włączyły się również szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, które wspólnie z Wydziałem Katechizacji Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zorganizowały Konkurs adresowany do wszystkich szkół archidiecezji pt. Biskup Teodor Kubina - pierwszy biskup częstochowski. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Publiczne Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu, które mają swoją siedzibę w budynku dawnego "biskupiaka", szkoły założonej przez bp. Kubinę. Liceum w Wieluniu nosi imię pierwszego biskupa częstochowskiego, gimnazjum ma za patrona bł. ks. Binkiewicza. Szkoły czują się spadkobiercami i kontynuatorami myśli i dzieł tych wielkich postaci Kościoła częstochowskiego.

Celem konkursu było przypomnienie spuścizny bp. Kubiny w trzech wymiarach jego pasterskiej posługi: głębokiej wiary i umiłowania Ojczyzny; odpowiedzialności za szczególny charakter miejsca, w którym przyszło żyć ludziom tej ziemi; współodpowiedzialności za ludzi potrzebujących pomocy.

Konkurs adresowany do wszystkich uczniów archidiecezji na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i średnim organizatorzy zaproponowali w trzech formach: plastycznej, literackiej i historycznej. Konkurs plastyczny pt. Ksiądz Biskup - pasterz diecezji skierowany był do uczniów szkół podstawowych, konkurs literacki - do uczniów szkół ponadpodstawowych, historyczny - do uczniów wyższych klas szkół podstawowych i gimnazjów. Informacje przez Wydział Katechizacji Dzieci i Młodzieży dotarły do wszystkich katechetów archidiecezji. Promocją konkursu zajęły się również media katolickie, które przejęły patronat nad konkursem. W Niedzieli publikowane były ogłoszenia o konkursie, a w Radiu Fiat i Radiu Jasna Góra nadawane były audycje upowszechniające wiedzę o konkursie. Honorowy patronat nad tą cenną inicjatywą objął metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

W konkursie plastycznym wzięło udział 65 uczniów, literackim - 88, część historyczna konkursu nie odbyła się ze względu na niewielką liczbę zgłoszeń. W skład jury weszli m.in. ks. prał. Marian Szczerba - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii, ks. kan. Stanisław Gancarek - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Marian Stochniałek - proboszcz parafii kolegiackiej w Wieluniu, Aleksander Markowski - artysta malarz, a także nauczyciele poloniści i dyrektorzy szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W konkursie plastycznym I nagrodę przyznano Marcie Wiśniewskiej z SP w Cynkowie, II nagrodę otrzymała Dominika Habrowska z SP nr 33 w Częstochowie, a III Mateusz Dyłek z SP nr 1 w Radomsku. Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: Dariusz Frączek z Kadłuba, Agata Poks z Częstochowy, Klaudiusz Lepiarz z Cynkowa, Piotr Zawal z Częstochowy, Katarzyna Szarek z Częstochowy, Katarzyna Ryba z Kobieli Wielkich i Justyna Leś z Kadłuba. W konkursie literackim jury wyróżniło prace: Małgorzaty Malicińskiej z Gimnazjum Katolickiego w Wieluniu (gdzie, zapytać p. Jaczyńskiego), Joanny Szyi z Gimnazjum nr 2 w Wieluniu, Justyny Błońskiej i Natalii Kisil z Gimnazjum w Koziegłowach oddział w Cynkowie oraz Rafała Rabiniaka z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie.

Uroczyste zakończenie Konkursu poświęconego postaci Pierwszego Biskupa Częstochowskiego odbyło się w Wieluniu 14 grudnia ub. r. , w dniu rocznicy otrzymania przez bp. Kubinę sakry biskupiej. Na Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka w kościele św. Józefa w Wieluniu przybyli nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie ze swoimi nauczycielami i rodzicami, a także uczniowie, nauczyciele i rodzice szkół wieluńskich Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, spadkobierców "biskupiaka". W intencji dziękczynnej za życie i dziedzictwo bp. Teodora Kubiny modlili się w tym dniu przede wszystkim nauczyciele, rodzice i uczniowie, lecz - jak to nazwał abp Stanisław Nowak - ta modlitwa stanowiła zakończenie ogólnodiecezjalnych obchodów Roku Kubinowskiego. Nie bezzasadnie miało to miejsce właśnie w Wieluniu. Biskup Kubina nazywał tę ziemię Galileą Wieluńską, ziemią ludzi wielkiej wiary i modlitwy.

Po Mszy św. uroczystość przeniosła się do budynku dawnego " biskupiaka", gdzie w sali gimnastycznej abp Stanisław Nowak wręczył laureatom konkursu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienia otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, za co należy się organizatorom wyraz uznania, gdyż każda praca przygotowana przez dziecko wymaga zaangażowania jego umysłu i serca. W listach gratulujących organizatorom konkursu pomysłu, napływających obecnie do dyrekcji szkół SPSK w Wieluniu, ten aspekt był szczególnie mocno podkreślany. Wszystkie nagrody i wyróżnienia ufundował Tygodnik Katolicki Niedziela, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania, dziękują również firmie komputerowej " Techbit" za drobny sprzęt elektroniczny wręczany wyróżnionym dzieciom.

W dniu zakończenia konkursu poświęconego bp. Teodorowi Kubinie sala gimnastyczna dawnego "biskupiaka", w której przed wojną była również scena teatralna, udekorowana była pracami plastycznymi dzieci. Nauczyciele mówili o znakach obecności bp. Kubiny w diecezji. Szkolnictwo katolickie to tylko jeden z elementów spuścizny tego wielkiego człowieka. Nasza archidiecezja zawdzięcza mu swoją tożsamość przez wiele dzieł materialnych, kulturalnych, charytatywnych, a przede wszystkim duchowych. Dobrze się stało, że nauczyciele utrwalają tę postać i jej spuściznę w umysłach młodego pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież nie pojedzie do Paryża na otwarcie katedry Notre-Dame

2024-09-13 21:05

PAP/EPA/Guglielmo Mangiapane / POOL

Franciszek nie wybiera się do Paryża, aby odprawić pierwszą Mszę św. w katedrze Notre-Dame, odbudowanej po pożarze z 2019 roku. Poinformował o tym sam papież w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu wiozącego go z Singapuru do Rzymu.

Więcej ...

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

2024-08-21 10:36

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 3, 13-17.

Więcej ...

Wspólna troska o kobiety

2024-09-14 18:50

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Kobiet, Kobiet współpracujących i Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Wiara

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?