Brytyjski rząd planuje stopniowe poluzowanie obostrzeń życia publicznego, stąd wśród katolików na Wyspach troska o to, aby rządzący „nie zapomnieli” o zdjęciu, choćby częściowo, ograniczeń dotyczących kościołów. Tak jak wszystkie miejsca kultu w Zjednoczonym Królestwie, kościoły pozostają zamknięte od 23 marca. Biskupi ujawnili, że trwają rozmowy z urzędnikami resortu zdrowia i przedstawicielami rządu na temat tego, kiedy i jak zniesione zostaną ograniczenia dotyczące wspólnego kultu.
W specjalnym oświadczeniu kard. Vincenta Nicholsa i czterech innych biskupów piszą, że są głęboko poruszeni tęsknotą eucharystyczną, wyrażaną przez tak wielu wiernych. „Pragniemy otwarcia naszych kościołów i dostępu do sakramentów. Do tego czasu nadal się modlimy i przygotowujemy”. Swoje przesłanie biskupi zakończyli przypomnieniem, że po pierwszej Wielkanocy uczniowie „byli zamknięci” i ukrywali się przed władzami rzymskimi. W tej izolacji przyszedł do nich Pan Jezus, mówiący: „Pokój wam”. „Niech pokój zmartwychwstałego Pana zapanuje w naszych sercach i domach, gdy czekamy na dzień, w którym będziemy mogli ponownie wejść do kościoła i zgromadzić się przy ołtarzu, aby wspólnie złożyć Ofiarę uwielbienia” – czytamy w oświadczeniu.
Katolicy w Anglii i Walii wzajemnie zachęcają się do modlitwy w intencji ponownego dopuszczenia do udziału w Eucharystii. W przypadku Polaków, wyrazicielem tego pragnienia jest Instytut Polski Akcji Katolickiej, czołowa na Wyspach organizacja zrzeszająca świeckich katolików, której liderzy w liście do episkopatu Anglii i Walii zaapelowali o podjęcie działań służących dopuszczeniu do „praktyk religijnych w formach, które są zmodyfikowane i dostosowane do aktualnych okoliczności”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu