Reklama

Temat tygodnia

Zauroczeni faktem Zmartwychwstania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pan rzeczywiście zmartwychwstał”. Jest to bardzo ważne obwieszczenie Apostołów, którzy są świadkami tego, że Jezus żyje (Łk 24, 34). To oni byli ludźmi, którzy w obliczu okrutnej męki Mistrza przeżyli wielkie przerażenie. To, co spotkało Chrystusa, było nie do opisania. Ten Jezus, który bardzo mądrze i pięknie nauczał, który uzdrawiał, a nawet ożywiał umarłych, na którego słowo uciszało się morze, z którym dokonywali cudownego połowu ryb, który potrafił nakarmić tysiące ludzi, który dokonywał rzeczy wspaniałych i niezwykłych, co przekonywało ich, że to On jest obiecanym Mesjaszem, największym z proroków, Jezus któremu zawierzali swoje życie i którego kochali, ten Jezus w tak bardzo niespodziewany dla wszystkich sposób został zdradzony przez jednego ze swoich uczniów, a później uznany przez ich ziomków, Izraelitów, winnym - o ludzka przewrotności! - i skazany na śmierć. To było wprost nie do wyobrażenia.
Wszystkie dotychczasowe wizje Jezusa uległy jakby zaprzepaszczeniu. I dlatego Apostołowie uciekli. Byli porażeni tym, co się wydarzyło. Nie wiedzieli, co mają ze sobą robić. Ucieczka i ukrycie się gdzieś w ciemnościach stały się w ich świadomości jedynym wyjściem. To bardzo przykre stwierdzenie, ale uczniowie Jezusa przestali być wspólnotą. Rozproszyli się, nie umieli się razem porozumieć, spotkać. Każdy próbował odnaleźć dla siebie swoją własną rzeczywistość.
I oto niewiasty przynoszą wiadomość, że grób jest pusty, że nie ma w nim Jezusa! I słowa, których przecież mogli się spodziewać: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go w grobie, zmartwychwstał!” (por. Łk 24, 5-7). I może właśnie dlatego Bóg tak zrządził, żeby udowodnić wszystkim, iż nie ma innej możliwości, jak uznanie zmartwychwstania Jezusa.
Jezus zmartwychwstał prawdziwie i to jest wielkie święte Alleluja!
Zmartwychwstanie Jezusa zostało potwierdzone przez Apostołów. To oni spotykali się z Nim jeszcze przez dłuższy czas, rozmawiali z Nim. Na początku przeżywali pewną rozterkę, czy to jest naprawdę Jezus. To wydaje się zresztą normalne. Spróbujmy wyobrazić sobie, jak my zareagowalibyśmy na widok kogoś, kogo niedawno złożono w grobie... Zmartwychwstały Pan przekonywał, pokazywał swoje rany, a do Tomasza powiedział nawet: „Włóż palec w mój bok...” (por. J 20, 27). Udowadniał, że jest tym samym Jezusem, który był z nimi przed śmiercią. To było potwierdzenie tożsamości Zmartwychwstałego.
Apostołowie są dla nas świadkami Jezusa Zmartwychwstałego. Oni na Jego świadectwo i na świadectwo Jego zmartwychwstania oddali swe życie. Ale wcześniej w Jego Imię nauczali i głosili Jego Ewangelię.
Święta Zmartwychwstania to święta, które mówią o nadziei - według określenia Ojca Świętego Benedykta XVI: o wielkiej nadziei, nadziei życia wiecznego. Tym sposobem nadają naszej codzienności wymiar nadprzyrodzony i Boski.
Cieszmy się radością przyszłego zmartwychwstania i motywowani tą nadzieją - umiejmy pięknie żyć.
Przeżywając w rodzinie, z najbliższymi tę wielką tajemnicę naszej wiary, ubogacajmy naszą świadomość Jezusem Zmartwychwstałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe do pomagania!

2024-07-04 14:59

Adobe Stock

Ewangelia zaprasza każdego, kto jej słucha i kto idzie za Jezusem, do bycia prorokiem, który głosi słowa nie z tego świata, a więc słowa nadziei i ufności, słowa miłości i odwagi.

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

„Jesteśmy dla pielgrzymów” - rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków

2024-07-04 20:13

BPJG

Na Jasnej Górze rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia z Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z krakowskiej Skałki przybywają tutaj, by pełnić różne posługi m.in. w Kaplicy Matki Bożej, Bazylice, zakrystii, ale też np. w refektarzu. Jak podkreślają najważniejszy jest dla nich czas spędzony z pielgrzymami.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Św. Elżbieta Portugalska

Święci i błogosławieni

Św. Elżbieta Portugalska

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...