Reklama

Niedziela Wrocławska

Święcenia diakonatu w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

W sobotę 9 maja aż w trzech miejscach święcenia diakonatu przyjmują alumni  Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. O godz. 10 we wrocławskiej katedrze sześciu z nich przyjęło święcenia z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Wśród nich są:

Michał Adamkowski - parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzegu Dolnym;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szymon Kocemba - parafia św. Józefa Oblubieńca w Lutyni;

Natan Korsak-Kędzierski - parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej;

Arkadiusz Rurański - parafia św. Andrzeja Apostoła w Kucharzowicach;

Mateusz Smaza - parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu;

Marcin Wachowicz - parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Malczycach.



Uroczystość odbyła się w małym gronie ze względu na obostrzenia związane z pandemią, do czego na początku homilii nawiązał ksiądz arcybiskup.  – Okoliczności, w jakich dzisiejsza uroczystość się odbywa, bardzo wyraźnie pokazują, że człowiek może sobie wszystko zaplanować. Nawet może mu się wydawać, że ma wszystko pod kontrolą. Czy ktoś z Was przewidywał, że będę na Was nakładał ręce, a Wasi przyjaciele, księża, nie będą mogli być tego naocznymi świadkami?

Ksiądz Arcybiskup przypomniał następnie, że przez święcenia klerycy stają się osobami duchownymi a Chrystus przeznacza ich na to, „aby szli i owoc przynosili”. – Mówi się o współczesnym pokoleniu, że jest nastawione na uzyskiwanie szybkiego efektu, a kiedy dostrzega brak owoców swojej pracy, załamuje się, poddaje, wpada we frustracje. Dziś Jezus Ci mówi, że nie wszystko z tego, co będziesz robił, da się policzyć – mówił hierarcha. – Całe twoje życie ma być niesieniem owocu, którym Bóg obdarowuje cię na modlitwie. Nie szukaj efektów. Wyznacznikiem twoich działań nie jest suma lajków na portalach społecznościowych – przestrzegał ksiądz arcybiskup.

Reklama

– Drodzy bracia, w czasach pandemii posługa diakona i kapłana napotyka szereg ograniczeń. Macie głosić Ewangelię, ale jak to robić w prawie pustym kościele, przestrzegając wszystkich przepisów i zasad państwowych? Należy skupić się na małych grupach wiernych, liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich. Należy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dają media społecznościowe. To jest współczesny areopag, na którym powinno się głosić Ewangelię – mówił hierarcha. Zachęcał następnie, by mediów społecznościowych nie wykorzystywać do informowania o własnych planach, pomysłach na wakacje, ale do dzielenia się radością z bycia uczniem Jezusa. Tak, aby być Jego świadkiem a nie celebrytą.

– Czy jesteś w stanie, tak jak Jezus, przepasać się i umyć nogi swoim uczniom? - pytał metropolita wrocławski. – Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, mówi, że kościół ma mieć twarz mamy, która nie zastanawia się, ale gdy dziecko upadnie, rzuca wszystko i natychmiast reaguje. Czy jesteście gotowi zadbać, by nasz kościół wrocławski miał twarz matki? Mówię to także do siebie, odnoszę do siebie i do moich kapłanów. To jest program duszpasterski dla nas w czasie pandemii.

Na koniec ksiądz arcybiskup wspomniał czas stanu wojennego, kiedy to sam, przed niemal 40 laty, przyjmował święcenia diakonatu. – Nie sądziłem wtedy, że jeszcze raz trzeba będzie przechodzić wymagającą próbę wiary, nadziei i miłości. Czy temu podołamy? Tak, ale tylko wtedy, kiedy mocno będziemy trwali w komunii z Chrystusem - podsumował pasterz Kościoła wrocławskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-05-09 14:36

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Diabeł odciąga od Mszy

GK

W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024