W drugą niedzielę Wielkanocy, wierni ze wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Blanowicach wraz z proboszczem ks. prał. Tadeuszem Wójcikiem bardzo licznie zgromadzili się w parafialnej świątyni, aby wyznać swoją wiarę w Boga, który jest Miłością Miłosierną. Święte miejsce swoją obecnością zaszczycili również kapłani na czele z dziekanem dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu ks. kan. Kazimierzem Bednarskim, który przewodniczył Eucharystii odpustowej a zgromadzonych umocnił Bożym słowem. „Jestem przekonany, iż świątynia, która wyrosła na wzgórzu w Blanowicach, jest źródłem rozlewającej się łaski Bożego Miłosierdzia na całą archidiecezję, miasto, na każdy powstający tutaj dom, zamieszkującą rodzinę i wszystkich przybywających” - zaznacza Proboszcz parafii w Blanowicach.
Tegoroczne obchody święta Bożego Miłosierdzia przypadły na kilka dni przed 3. rocznicą śmierci Jana Pawła II, dlatego w blanowskiej wspólnocie wspominana była nie tylko św. s. Faustyna, przez którą Pan Jezus przypomniał całemu światu prawdę o Bożym Miłosierdziu, ale także Sługa Boży Jan Paweł II. Ta prawda, jak iskra zabłysła dla całego świata dzięki Niemu. To on dał drugiej niedzieli wielkanocnej tytuł Niedziela Miłosierdzia Bożego, on wyniósł na ołtarze s. Faustynę, on także napisał encyklikę o Miłosierdziu Bożym oraz poświęcił krakowską bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach nadając jej tytuł Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Opatrzność Boża sprawiła, że wielki Czciciel Bożego Miłosierdzia odszedł do domu Ojca w pierwszą sobotę kwietnia, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem. Wszystkie wypełniane są także w blanowskiej parafii, gdzie nie brakuje też zewnętrznych znaków rozwijającego się kultu Jezusa Miłosiernego. Uwagę zwraca obraz umieszczony w prezbiterium świątyni „Jezu, ufam Tobie”, który wyszedł spod pędzla częstochowskich artystów E.W. Bulików. Nie sposób przejść obojętnie także wobec wizerunku św. s. Faustyny, umieszczonego w bocznej nawie kościoła. Na uwagę zasługuje powstająca Kalwaria Miłosierdzia, która znajdować się będzie wokół świątyni zajmując teren 5 tys. m2. Wśród 16 figur staną m.in. figury: Jezusa Miłosiernego i św. s. Faustyny, które zostały już wykonane przez artystów z Krakowa A. B. Popowiczów. Do Kalwarii poprowadzi istniejąca już „Promenada Miłosierdzia” - ulica św. s. Faustyny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu