Reklama

Tam oczekuje św. Stanisław

Niedziela częstochowska 18/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko zaczęło się przed 395 laty, kiedy to 26 maja 1613 r. arcybiskup gnieźnieński Wojciech Baranowski erygował w Pławnie samodzielną parafię, wyłączając ją w całości z sąsiedniej parafii Gidle. Pierwszymi dobrodziejami nowo zawiązanej społeczności byli ówcześni właściciele wsi, Stanisław i Hieronim Przerębscy. O pierwszym kościele nie zachowały się żadne wzmianki. Kolejny spłonął w 1810 r. Ze zgliszcz udało się uratować tylko niezwykle cenny tryptyk gotycki pochodzący z XII wieku. Obecna murowana świątynia pochodzi z 1881 r.
Warto wiedzieć, że dzisiejsze liczące około 1200 mieszkańców Pławno w XVI wieku przeżywało lata świetności. W roku 1544 król Zygmunt Stary nadał Pławnu prawa miejskie. Odebrały je dopiero w 1864 r. władze carskie. W okresie II wojny światowej, większość mieszkańców stawiała zbrojny opór Niemcom, walcząc m.in. w szeregach działającej na tych terenach Armii Krajowej. W 1940 r. okupant zrabował bezcenny tryptyk - dzieło Hansa z Kulumbachu, ucznia Wita Stwosza, przedstawiający żywot Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika. Po odzyskaniu przez rząd Polski, pomimo usilnych starań proboszczów i znanego tutejszego działacza doktora Zdzisława Banaszkiewicza, oryginał umieszczono w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Do Pławna w roku 1990 trafiła wierna kopia dzieła. Dzisiaj, z czasów dawnej świetności pozostały tylko zabytkowy park, dawna rezydencja właścicieli (obecnie filia szpitala powiatowego w Radomsku, z oddziałami chorób płuc i objawowo zakaźnym), a także urokliwe, pełne grzybów i ryb nadwarciańskie tereny. Dzięki ofiarności wiernych i zapobiegliwości kolejnych proboszczów, a pośród nich księży: Romana Krawczyńskiego, Zygmunta Sznajderskiego, Stanisława Kopcia, Edmunda Mrotka, Franciszka Rzychlickiego, Seweryna Berga, Stanisława Kądziołka, Edwarda Liszki, Bernarda Sękowskiego, Jana Rachwalika, a także obecnego proboszcza ks. Grzegorza Grela, świątynia w Pławnie przetrwała do dziś, a szczególnie ostatnie lata pokazują, że pięknieje. Ksiądz Proboszcz z dumą pokazuje osiągnięcia zrealizowane wspólnie z parafianami podczas swojej 3-letniej posługi w Pławnie. Zakonserwowano dach na kościele, gruntownie wyremontowano plebanię, wykonano nową instalację elektryczną i pełne nagłośnienie kościoła. Powstała nowoczesna kaplica przedpogrzebowa. Jednak największym sukcesem i radością całej społeczności parafialnej są sprowadzone do świątyni relikwie św. Stanisława, uzyskane dzięki przychylności abp. Stanisława Nowaka w 2007 r.
Z każdym miesiącem wokół relikwiarza zaczynają pojawiać się nowe wota dziękczynne, a 8. dnia każdego miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Stanisława. Już dziś Ksiądz Proboszcz zaprasza na 8 czerwca, na godz. 18, wszystkich wiernych noszących imię Stanisław, także z okolicznych parafii, na wspólną modlitwę i wypraszanie łask za pośrednictwem Patrona Polski. Szczególnym kultem mieszkańcy Pławna darzą także Matkę Bożą, czczoną od XVIII wieku w obrazie Matki Bożej Pocieszenia. Marzeniem Proboszcza jest rozwój kultu Matki Bożej i św. Stanisława, bliższe poznawanie żywota Świętego Patrona Polski, stała formacja wiernych, aby tworzyli jedną wielką rodzinę, służąc Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Na tegoroczne uroczystości odpustowe Ksiądz Proboszcz zaprasza 8 maja o godz.17. Mszy św. z udziałem kapłanów z dekanatu, wraz z dziekanem ks. kan. Andrzejem Tomalą, będzie przewodniczył gidelski przeor ojców Dominikanów o. Marek Grzelczak OP. W tym dniu łaski spływające za pośrednictwem św. Stanisława spłyną ze szczególną mocą na wszystkich, którzy nawiedzą tamtejszą świątynię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odnalezione relikwie?

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...