Reklama

Biblijne sympozjum naukowe na WT US

W dniach 14-16 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się sympozjum naukowe pt. „Mezopotamskie tło Biblii”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszych dwóch dniach referaty wygłaszali studenci Wydziału Teologicznego zarówno stacjonarni, jak i niestacjonarni. Te warsztaty naukowe były cennym doświadczeniem dla każdego z młodych prelegentów. Środowy dzień był ostatnim i zarazem głównym dniem tego sympozjum. Sympozjum rozpoczął dziekan WT US ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski. Po przywitaniu przybyłych gości Ksiądz Dziekan podzielił się z nami swoim zadowoleniem z organizacji tego naukowego spotkania. „Wyrażam wielkie zadowolenie, że to sympozjum odbywa się na naszym Wydziale. Życzę, aby to spotkanie przyniosło wiele treści, które wpłyną na osobisty rozwój. Gratuluję Katedrze Egzegezy i Teologii Biblijnej Starego Testamentu za podjętą inicjatywę”.
Pierwszym prelegentem był ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład był zatytułowany „Historiografia biblijna a historia starożytnej Mezopotamii”. W wykładzie tym Ksiądz Profesor chciał zwrócić uwagę na to, jak Biblia przedstawia wizerunek historii starożytnego świata i jak ten wizerunek ma się do próby stworzenia, napisania, pogłębiania i rozszerzania historii starożytnej Mezopotamii. Po wysłuchaniu wykładu Ksiadz Profesor odpowiedział również na zadane pytania. Kolejnym wykładowcą był mgr Radosław Tarasewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem wystąpienia były „Deifikowane rydwany w religijnej tradycji Mezopotamii”. Prelegent przedstawił uczestnictwo oraz znaczenie rydwanów w starożytnej Mezopotamii, ale także porównał wizję z początku Księgi Ezechiela z elementami symboliki i tradycji kultury mezopotamskiej. Kolejnym prelegentem był dr Witold Tyborowski z UAM z tematem „Kodeks Przymierza a Prawo Hammurabiego”. Było to spojrzenie na Prawo Hammurabiego od strony ludów starożytnej Mezopotamii. Temat ten był poruszany już dzień wcześniej przez jedną ze studentek Wydziału, a uzupełniony został właśnie przez dr. W. Tyborowskiego. Po trzecim wykładzie nastąpiła przerwa, na której można było wymienić kilka zdań na temat sympozjum oraz porozmawiać z prelegentami. Po przerwie swój referat wygłosił prof. dr hab. Stefan Zawadzki UAM z tematem „Żydzi w Babilonie, Babilon w oczach Żydów”. Ostatnim prelegentem był organizator tej konferencji ks. dr hab. Piotr Briks, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, z tematem „Sensacyjne odkrycie prof. Jursy?”. Wykład ten był głoszony wraz z pokazem multimedialnym. Można było na nim zobaczyć wiele odkryć historycznych, które niewątpliwie wpływały na zapoznanie się chociażby tylko z częścią historii Mezopotamii.
Ks. dr hab. Piotr Briks, prof. US, wyraził swoją wdzięczność wszystkim prelegentom za przybycie i podzielenie się z nami wynikami swoich badań. Trzeba również zaznaczyć że w Polsce bardzo mała liczba pracowników naukowych jest asyriologami. Organizator podziękował na koniec również wszystkim studentom zarówno organizatorom, jak i tym, którzy przybyli, by wysłuchać przedstawiane referaty. Na pewno to ciekawe sympozjum pozostanie przez długi czas w pamięci studentów i przybyłych gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39
Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Panie, przymnóż nam wiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Więcej ...

Zaproszenie

2024-06-30 22:48

archiwum organizatorów

„Takie kraje jak Polska, Czechosłowacja czy Węgry pozostaną jego dłużnikami za cenną pracę, której owoce będą trwały w jego pismach, a jeszcze bardziej w pamięci ludzi kultury…” – napisał o bohaterze spotkania prof. Stanisław Grygiel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...